Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira vergi beyannamesi süresi uzatıldı mı?

Kira gelir vergisi için beyannameler 1-26 Mart tarihleri arasında, ödemeler ise 1 Mart, 2 Nisan tarihleri arasında yapılabiliyor. Peki, kira vergi beyannamesi süresi uzatıldı mı?


Kira geliri olan kimseler, istisna sınırından yüksek gelir elde etmiş ise bu sene vergi mükellefi oluyor. İstisna sınırları her sene yeniden belirleniyor. Geçtiğimiz yılın kira gelirleri için belirlenen istisna sınırları ise şu şekilde: Konutta 3 bin 900 TL, işyerinde 30 bin TL.


Bu sınırların üstünde geliri olanlar vergi mükellefi oluyor. Vergi mükelleflerinin beyanname vererek ödeme yapmaları gerekiyor. Beyannameler 1-26 Mart tarihleri arasında, ödemeler ise 1 Mart, 2 Nisan tarihleri arasında yapılabiliyor.


Kira vergi beyannamesi süresi uzatıldı mı?


2017 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri 02 Nisan 2018 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı.


26 Mart 2018 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2017 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 02 Nisan 2018 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı. Elektronik ortamda beyanname veren mükellefler, beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilecek.


Hesaplanan Gelir Vergisinin ilk taksitinin 02 Nisan 2018 Pazartesi akşamına kadar, ikinci taksitinin Temmuz ayı içerisinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir.


Mükellefler vergilerini,


• Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine,


• Bağlı bulunulan vergi dairesine,


• Bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine,


ödeyebileceklerdir.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com