Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam oranları Şubat 2018!

Kira zam oranları Şubat 2018 verileri bugün açıklandı. Peki kiracılara ne kasar zam yapılacak? İşte TÜİK'in açıkladığı kira zam oranları Şubat 2018...


Kira zam oranları Şubat 2018 açıklandı. Kira zam oranlarına göre bu ay sözleşmesi yenilenen kiracılara yüzde 15,66 oranında zam yapılacak.


Buna göre geçtiğimiz kira döneminde 1000 lira ödeyen kiracının yeni dönem kirasına 156,6 lira zam yapılacak ve kiracının yeni dönem kirası ise toplamda 1156,6 lira olacak.


Kira zammı kanun maddesi


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.


Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.


 (Borçlar Kanunu madde 344)

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com