Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zam yüzdesi kaçtır?

Taşınmaz mal kiralamalarında, sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kira zam yüzdesi kaçtır?


Kira zam yüzdesi kaçtır?


Taşınmaz mal kiralamalarında, sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Kira zammı hesabı, Borçlar Kanunu kapsamında yer aldığı şekilde yapılıyor.


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Bu kural meskenlerde uygulanıyor. İşyerlerinde bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu süre içerisinde mal sahibi sözleşmesinde yazan oranda zam yapıyor.


Peki, 2016 yılı Şubat ayında kira zam yüzdesi kaçtır?


Kira zam yüzdesi 4 Şubat 2016 tarihinde belli oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi. 


Kira bedeline on iki aylık ortalamalar kullanılarak zam yapılıyor. Buna göre 2016 Şubat'ta kiracıya yüzde 5,50 oranında zam yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com