Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira zammı hesaplama programı 2016!

Kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. Peki, kira zammı nasıl yapılır? İşte kira zammı hesaplama programı 2016..


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.


Kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. Peki, kira zammı nasıl yapılır?


Kira zammı hesaplama kuralı:

KONUTLARDA; Konuttaki kiracıya dönemin üretici fiyat endeksine göre zam yapılıyor. Hesaplamada Yargıtay Kararı gereğince ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.


İŞYERLERİNDE; İşyerindeki kiracıya yapılacak zamda sözleşme serbestisi uygulanıyor. Sözleşmede herhangi bir oran yoksa, işyeri sahibi istediği oranda zam yapabiliyor. Ancak 2020 yılından sonra işyerleri için de ÜFE oranları geçerli olacak.


Kira zammı hesaplama programı 2016

Kira zammı hesaplamaları yukarıdaki formüller dikkate alınarak yapılıyor. Hesaplamada kullanılacak enflasyon oranları ise TÜİK tarafından açıklanıyor.


Konut kira zammı hesaplama programı örneği

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


Buna göre kira bedeli 1000 TL olan kiracı yeni kira döneminde 1056,1 TL ödeyecek.


İşyeri kira zammı hesaplama programı örneği

İşyeri kira sözleşmesinde de ÜFE yazıyorsa yukarıdaki oranlar baz alınıyor. Buna göre kira bedeli 3 bin TL olan kiracı yeni kira döneminde 3 bin 168,3 TL ödeyecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com