Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı evden çıkarken kira verir mi?

Konut ve işyeri kiralayan kimseler, kiralama süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemek ile mükellef oluyor. Peki, kiracı evden çıkarken kira verir mi?


Konut ve işyeri kiralayan kimseler, kiralama süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemek ile mükellef oluyor.


Kira bedelinin yanı sıra, kiralamanın en başında mal sahibine depozito bedeli de ödeniyor. Peki, depozito bedeli kira yerine geçer mi? Kiracı evden çıkarken kira verir mi?


Kiracının kira bedelini ödemeden çıkması halinde, ev sahibi verilmeyen kirayı, depozitodan karşılayabiliyor. 


Aksi halde kiracının oturduğu son ayın kirasını da ödemesi halinde ve evde herhangi bir zarar bulunmaması durumunda ev sahibi, kiracısına depozitosunu geri iade ediyor. 


Depozito kuralları

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. 


Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com


Kiracı evden çıkarken kira verir mi, kiracının çıkarken kira vermesi, kiranın bitiminde kira verilir mi, kira sözleşmesi feshi, kira sözleşmesinin sona ermesi, son kira bedeli