Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracı kira artışı yapmazsa ne olur?

Gayrimenkul kiralayan kiracıların sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde mal sahibi kira bedeline zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, kiracı kira artışı yapmazsa ne olur?


Kiracı kira artışı yapmazsa ne olur?


Gayrimenkul kiralayan kiracıların sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde mal sahibi kira bedeline zam yapma hakkına sahip oluyor.


Kira bedeline yapılacak artışların kuralları Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanunen meskenlerde kiracıya yapılacak zam üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek olamazken, işyerlerinde bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor.


2020 yılına kadar işyeri kiracısına yapılacak zam için öncelikle kira sözleşmesine bakılıyor. Sözleşmede hangi oran yazıyorsa, o oran üzerinden artış yapılması gerekiyor. Ancak herhangi bir orana yer verilmemiş ise, mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.


Peki, bu kurallar doğrultusunda kiracınıza zam yaptığınızı ancak kiracınızın bunu kabul etmediğini düşünelim. Kiracı kira artışı yapmazsa ne olur?


Kiracı kira artışı yapmazsa, mal sahibi kira bedelinin tespiti için kira tespit davası açabiliyor. Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir.


Ancak, bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com