Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiracının suyunu kestirebilir miyim?

Kiracınızın su faturasını ödemediğini düşünelim. Bu durumda "Kiracının suyunu kestirebilir miyim?" diyorsanız işte yanıtı..


Kira sözleşmesi, ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracısı arasında imzalanıyor. Kiracılar gayrimenkule taşınmadan önce, bazı abonelikleri üzerine almak zorunda oluyor.


Ancak kimi zaman mal sahipleri, kiracılarına kendi aboneliklerin iptal etmeden taşınmazı verebiliyor. Bu durumda kiracı da kendine abonelik almadığı için mal sahibinin adına gelen faturaları ödemek ile mükellef oluyor.


Peki, kiracının faturayı ödemediğini düşünelim. Bu durumda "Kiracının suyunu kestirebilir miyim?" diyorsanız hemen yanıtlayalım


Taşınmaz mal sahiplerinin, kiracılarının elektrik ve suyunu kesme hakkı bulunmuyor.


Ayrıca, mal sahibi kiradaki evin kendi adına olan abonelikleri iptal ettirirse bu durum "suç" olup; kiracının savcılığa başvurma hakkı doğuyor. Ancak, ev sahibinin ön ödeme cezasını ödemesi halinde dava açılmıyor.


Buna karşın zaten abonelikler üstünde değilse bile veya elektrik ve su aboneliklerinin kesilmesi halinde kiracı elindeki kira kontratı ile kendi adına abonelik bağlatabiliyor.


Bu nedenle ev sahibinin kiracısını çıkarmak için abonelikleri iptal ettirmek yerine duruşma gününü beklemesi gerekiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com