Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut alacaklara devlet katkısı başladı!

Konut alacaklara devlet katkısı uygulaması bugün yürürlüğe girmesi ile başladı. Böylece konut devlet yardımı almak isteyen kimseler uygulamaya dahil olmak için hesap başvurusunda bulunabilecek.


Konut alacaklara devlet katkısı uygulaması bugün yürürlüğe girmesi ile başladı. Böylece konut devlet yardımı almak isteyen kimseler uygulamaya dahil olmak için hesap başvurusunda bulunabilecek.


Devlet katkısı hesabı açılabilmesi için Türk vatandaşlarının gerekli şartların tamamını sağlamaları gerekiyor. Bu şartlar;


7/4/2015 tarihi itibariyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmamak,

c) Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olmak,

ç) Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olmak,

d) Konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurmak olarak sıralanıyor.


Başvurunun onaylanması için konutta da birkaç özellik aranıyor: Kat mülkiyeti tapusu olan konutlara, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlara, konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlara destek verilebiliyor.


Buna karşın devremülk için devlet katkısı ödenmiyor. Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlar da devlet katkısı verilmiyor.


Konut devlet yardımı banka hesabı


Konut yardımı uygulaması için banka hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Ancak konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Açılan konut hesabında 3 sene boyunca aktif bir şekilde kalınması gerekiyor. Böylece para biriktiren katılımcılar devlet katkısı ödemesini 2019'da alabilecek.


Katılımcıya ödenecek tutar, bankada durulan süreye ve bu süre boyunca biriktirilen paraya göre belli oranlarda ödeniyor. Ancak katılımcıya ödenecek destek 15 bin liradan yüksek olamıyor.


-Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i olup; Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemiyor. Düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'i olup; Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemiyor.


Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'si olup; Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com