Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut güvenliği

Alarm ya da kamera sistemi ile veya her ikisi kullanılarak sağlanır. Sitelerde konut güvenliği özel güvenliğe emanet edilir. Resmi konutların güvenliğinden talep ve talimatla polis sorumludur.
Konut güvenliği nasıl sağlanır?


Konut güvenliğini sağlamak için alarm, kamera sistemleri kullanılacağı gibi evin yapısına uygun bir şekilde ufak tefek değişiklik işlemleri yapılabilir. Bunlardan birkaçı; kapıları güvenli hale getirmek, pencereleri evin konumuna uygun bir şekilde yapmak, evde kasa var ise bu kasayı çok göz önünde olmayacak yerlere bırakmak, ev içerisinde köpek bulundurmak.


Konut yapılarında güvenlik yönünden nasıl ihmaller yapılır?


1. Yuvanın içerisinden çıkmış halde bulunan kilit göbekleri,

2. Dış taraftan vidalanmış kol çerçevesi,

3. Kapı kolları için iğreti olarak demirlenmiş çok kısa çerçeve,

4. Kilitlenme yerindeki kapı çerçevesi çok zayıf,

5. Çok ince veya zayıf kapı materyali,

6. Çok ince veya zayıf kapı malzemeleri


Çocuklu aileler hangi ev güvenliği çözümlerini kullanabilir?


Çocuklu ailelerde kamera ve alarm sistemleri beraber kullanılabilir. Alarm sistemlerinde; çocuğun kullanabileceği bir şifre verilir ve çocuk okuldan eve geldiğinde bu şifreyi girerek sistemi aktifleştirmiş olur. Ebeveynler ise şifrenin giriş saatinden çocuğun ne zaman eve geldiğini kontrol eder. Ayrıca, alarm sistemine komut verildiği takdirde cep telefonuna gelen kısa mesaj ile çocuğun eve giriş çıkışları kontrol altına alınır. Kamera sistemi ise hem evdeki çocuğu hem de var ise bakıcıyı izleme imkanı sağlar.


Alarm sistemi sadece hırsızlık durumunda mı devreye girer?


Alarm sistemleri; duman, gaz kaçağı, su baskını, panik durumlarında, sağlık durumlarında devreye girer. Bu sitem, alarm merkezine durumu bildirir. Alarm merkezinde yer alan operatör ise kullanıcı ile yapılan sözleşmeye istinaden aranılacak kişiler arar. Bunun dışında alarm sisteminin kurulu olduğu mekana güvenlik birimlerinin yönlendirilmesi yapılır.


Alarm sistemi bilgilerini güncellemek mümkün mü?


Bu sitemlerde güncellenecek bilgiler 2 kategoride incelenir. Şifre değiştirilme işlemleri, alarm durumunda aranacak kişilerin bilgilerin değiştirilmesidir. Alarm merkezinde yer alan operatörlerden teknik destek ya da eve teknik servis çağırılması ile bu bilgileri değiştirmek mümkündür.


Ev dışındayken evdeki hırsızlık olayından nasıl haberdar olunur?


Ev sahibi ev dışına çıkarken şifreyi girip alarm sistemini aktifleştirmiş olur. Kapı açıldığı anda, kapı üzerinde yer alan manyetik kontak öncelikle alarm paneline oradan da alarm merkezine bunu bildirir. Alarm merkezi ise kapıyı açanın ev sahibi olup olmadığını teyit eder. Ev sahibi bilgisinin dışında bu işlem gerçekleşiyorsa güvenlik birimlerini adrese yönlendirebilir.


Evde kullanılan alarmlar, polisle nasıl irtibata geçiyor?


Türkiye’de yer alan alarm merkezleri İçişleri Bakanlığı’ndan izinli alarm merkezleridir. Alarm merkezleri gelen sinyallerin gerçek ya da asılsız olduğunu teyit ettikten sonra emniyet birimine bilgi verir. Uzaktan 7/24 kontrol edilmeyen alarm sistemleri faydadan çok zarar sağlamaktadır.


Konut güvenliği


Alarm sistemi nasıl takılır?


Her mekanda farklı sistemler kullanılır. Öncelikle mekanda uzman kişiler tarafından keşif yapılır. Kullanıcı evin dekorasyonundan dolayı kablolu ya da kablosuz tercih edebilir.  Uzman kişiler alarm sisteminin montajını yaptıktan sonra kullanıcıya bu sistemin nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi ve eğitim verir.  Alarm sisteminde yer alan akü ise elektrik kesintileri olduğu zaman alarm sistemi aktif durumunun korunmasını sağlar.


Ev için alarm sistemi kurulmadan önce nasıl bir keşif yapılır?


Her mekana göre farklı tasarlanan alarm sistemlerinde iki nokta önemlidir. Bunlar mekanın fiziksel özellikleri ve evde yaşayan kişilerin yaşam senaryolarıdır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurarak uzman kişiler, kullanılacak en uygun alarm sistemini belirler ve ona göre kurulumu gerçekleştirirler.