Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut hesabı açan bankalar!

İlk konutunu alacak kimselere konut hesabı açmaları halinde bazı koşullar dahilinde devlet katkısı veriliyor.


İlk konutunu alacak kimselere konut hesabı açmaları halinde bazı koşullar dahilinde devlet katkısı veriliyor. Bunun için konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması gerekiyor. 


Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanıyor ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor.


Konut hesabı Bakanlık ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile açılabiliyor. Ödeme almak isteyen katılımcıların bankaya yaptıkları müracaat sonrasında, Banka ay içerisinde yapılan Devlet katkısı ödeme başvurularını kontrol eder ve takip eden ayın ilk on işgünü içerisinde Bakanlığa gerekli belgeleri iletiyor.


Bakanlık da ilk on işgünü içerisinde kontroller sağlandıktan sonra devlet katkısını bankaya aktarır. Banka, Devlet katkısını en geç Bakanlıkça aktarılmasını takip eden işgünü kendi nezdindeki hak sahibinin hesabına aktarır veya hak sahibinin kullanıma hazır hale getiriyor.


Konut alana 15 bin TL devlet desteği Ağustos'ta başlıyor. Buna göre 2016 yılında yapılacak ilk başvurular için ilk devlet desteği 3 sene sonra; 2019'da alınabilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com