Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Konut kredisi, konut satın almak isteyen ancak yeterli nakiti olmayan kimselerin başvurmaları halinde bankalarca veriliyor. Peki, konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?


Konut kredisi, konut satın almak isteyen ancak yeterli nakiti olmayan kimselerin başvurmaları halinde bankalarca veriliyor. Bu kredi, diğer kredilere oranla daha uzun vadeli ve daha düşük faizli oluyor.


Ancak konut kredisi herkese verilmiyor. Konut kredisi bankaların aradıkları koşullara uygun kimselerin başvurularını kabul ediyor. Peki, konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?


Konut kredisi başvuru şartları:


Kişinin Kredi Özgeçmişi

Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.


Kişinin Toplam Geliri

Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.


Peşinat. Mortgage almak için taşınmaz malın %10-25'i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.


Taşınmaz Malın Özellikleri

Taşınmaz mal banka tarafından mortgage'a teminat olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper) Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır. 


Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir. Bazı bankalar iş yerlerine, tamire ihtiyacı olan binalara ve arsalara da kredi vermeye başlamıştır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com