Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi DASK yenileme zorunlu mu?

Konutunu bankalardan kredi kullanarak alan kimseler DASK sigortası yaptırmak zorunda oluyor. Peki, konut kredisi DASK yenileme zorunlu mu?


Konutunu bankalardan kredi kullanarak alan kimseler bazı sigortaları yaptırmak durumunda kalabiliyor. Bu sigortalardan DASK zorunlu olarak yapılırken, konut ve yangın gibi sigortalar isteğe bağlı olarak yapılıyor.


DASK, depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlıyor. 


Peki, konut kredisi DASK yenileme zorunlu mu? Banka DASK'ı yeniler mi, yenilemez mi?


Konut kredisi kullanırken yapılan DASK Zorunlu Deprem Sigortası'nın süresi bir yıl olup; Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gerekli oluyor. 


DASK, kimi bankalar tarafından yenilenirken, kimi bankalar tarafından yenileme yapılmıyor. Yenilenmemesi durumunda ise yine herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. 


Ancak sigortanın yenilenmesi herhangi bir hasar durumunda yapılacak teminatın bedelini yükseltiyor. Bu nedenle DASK sigortasının her sene yenilenmesi faydalı oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com