Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi erken kapama cezası 2016!

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olma hayallerine kavuşan kimseler, kimi zaman ödemelerini erkenden yapmak, borcunu erkenden kapatmak isteyebiliyor. Peki, konut kredisi erken kapama cezası 2016 nedir?


Konut kredisi kullanarak ev sahibi olma hayallerine kavuşan kimseler, kimi zaman ödemelerini erkenden yapmak, borcunu erkenden kapatmak isteyebiliyor.


Bu gibi durumlarda tüketici, bazı cezaları da ödemek zorunda kalıyor. Peki, konut kredisi erken kapama cezası 2016 nedir? Konut kredisi erken kapama cezası 2016 ne kadar?


Konut kredisi erken kapama..

Konut Finansman Yönetmeliği gereğince; Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödeyebilme hakkına sahip oluyor. 


Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre bu maddede belirtilen hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.


Tüketicinin erken ödemede bulunması durumunda kalan anapara borcu üzerinden, sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı ile, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde cari faiz oranı ile, sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile bir önceki taksit tarihinden itibaren işleyen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamı tüketiciden tahsil edilir. 


Tahsil edilen faiz ile vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler dışında kalan tutar, anapara borcundan düşülür. Bu durumda, kredi tipine göre değişiklik gösteren faiz oranı üzerinden, kalan taksit sayısı ve ödeme tarihleri değişmeden yeni taksit tutarı ve yeni ödeme planı oluşturulur.

 

Ancak tüketicinin talep etmesi halinde taksit sayısı değişmeyecek şekilde erken ödemesi yapılan taksit sayısına göre ödemesiz dönem belirlenebilir veya tüketicinin yazılı talebi ve tarafların mutabakatı ile mevcut ödeme planından farklı taksit sayısı ve ödeme tarihleri de belirlenebilir. Bu fıkrada yer alan tüketicinin taleplerine ilişkin ispat yükü konut finansmanı kuruluşuna aittir.


Yeni ödeme planı, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile herhangi bir isim altında ücret talep edilmeksizin tüketiciye verilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com