Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi ile alınan evin tapu harcı!

Ev almak isteyen ancak nakit parası olmayan kimselerin başvurduğu yol olan konut kredileri oluyor. Peki konut kredisi ile alınan evin tapu harcı ne kadar?


Geçtiğimiz ay konut satışlarının 35 bin 423 adeti konut kredisi kullanarak gerçekleşti. Ev almak isteyen ancak nakit parası olmayan kimselerin başvurduğu yol olan konut kredilerinde bazı koşullar aranıyor.


Kredi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülüyor. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlıyor. 


Ayrıca kredi kullanılacak taşınmazın da aranılan koşullara sahip olması gerekiyor. Bu koşulların olup olmadığı ve taşınmazın değeri ekspertiz tarafından tespit ediliyor.


Kredi başvurusunun onaylanması halinde tapu devri yapılabiliyor. Ancak banka tapuya ipotek koyuyor. Borcun tamamen ödenmesi halinde bu ipotek kaldırılıyor.


Peki, konut kredisi ile alınan evin tapu harcı ne kadar? Konut kredisi ile alınan evin tapu harcı nasıl ödenir?


Krediyle alınsın ya da alınmasın taşınmaz devirleri için alıcı ve satıcı tarafından binde 20 oranında harç ödenmesi gerekiyor. Ayrıca 2016 yılı için 87,25 TL olan döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.Bu bedel nakit ödenebildiği gibi kredi kartı ile de ödenebiliyor.
Işıl Seren KEKSİN/Emlakansiklopedisi.com