Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi kaç yaşına kadar verilir?

Konut kredisi, konut alımlarında bankadan kullanılan uzun vadeli ve diğer kredilere oranla daha düşük faiz oranlı krediler oluyor. Peki, konut kredisi kaç yaşına kadar verilir?


Konut kredisi, konut alımlarında bankadan kullanılan uzun vadeli ve diğer kredilere oranla daha düşük faiz oranlı krediler oluyor.


Konut kredisi verilecek kimselerde aranan özellikler bankadan bankaya değişmek ile birlikte genel olarak aradıkları bazı ortak koşullar bulunuyor.


Konut kredisi başvuru koşulları bankadan bankaya değişmekle birlikte risk ve istihbaratında olumsuzluğu bulunmayan ve gelirini belgeleyen kimseler, konut kredisi kullanabiliyor.


Ayrıca, kredi kullanılacak konutun inşaatının bitmiş olması ve iskânının (yapı kullanma izin belgesinin) alınmış olması gerekiyor. 


Konut kredisinde yaş sınırı bulunuyor. Belli bir yaşın üstündeki kimselere konut kredisi kullandırılmıyor. Peki, konut kredisi yaş sınırı nedir? Konut kredisi kaç yaşına kadar verilir?


Konut kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırı 65 olup; Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekiyor. 


Örneğin 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com