Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi konut sigortası zorunlu mu?

Kredi kullanma sürecinde bankalar tüketicilere birtakım sigortalar yapıyor. Bu sigortalar arasında yer alan konut kredisi konut sigortası zorunlu mu? Değil mi?


Konut kredisi konut sigortası zorunlu mu?


Konut satın almak isteyen ancak yeterli nakit parası olmayan kimseler bankaların konut kredisini kullanarak ev sahibi olabiliyor. Kredi kullanma sürecinde bankalar tüketicilere birtakım sigortalar yapıyor.


Konut kredisinde yapılan sigortalar arasında konut sigortası da bulunuyor. Konut sigortası, konut kredilerinde tüketicinin alacağı konutu doğal afet, hırsızlık, çeşitli sebeplerden oluşan hasar gibi durumlara karşı teminat altına alan sigorta türü oluyor. Peki, konut kredisi konut sigortası zorunlu mu?


Bu sigorta yasa gereği kredi kullanırken yaptırılması zorunlu olmayan sigortalar arasında yer alıyor. 


Tüketiciler diledikleri takdirde konut sigortalarını kredi kullandıkları banka harici bir kurumdan yaptırabilme hakkına sahipler. 


Konut sigortası senelik primi konutun lokasyonu, niteliği ve sigorta yapan kurumun teklif kapsamına göre değişkenlik gösteriyor. Ancak senelik ortalama olarak 100-150 TL gibi bir rakam ödeniyor.


Konut Finansman Sözleşmesi Yönetmeliği kapsamında yer alan esaslara göre, tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor.


Ancak tüketici isterse konut sigortası yaptırılabiliyor. Bu sigortanın; kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekiyor. 


Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamıyor. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun olamıyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com