Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde yeniden finansman nasıl yapılır?

Konut satın almak için yeterli nakiti olmayan, ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor.Peki, konut kredisinde yeniden finansman nasıl yapılır?


Konut satın almak için yeterli nakiti olmayan, ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor.


Konut kredisi için başvuruları onaylanan kimseler banka ile sözleşme imzalıyor. Bu sözleşme sürecinde ödeme planı da belirlenmiş oluyor. 


Ödeme planı dahilinde konut kredisinin ne kadar alındığı, faiz oranı, aylık taksit miktarı, taksit süresi gibi hususlar belirlenmiş oluyor. Tüketici bu hususları yeniden finansman yaparak değiştirebiliyor.


Peki, konut kredisinde yeniden finansman nedir? Konut kredisinde yeniden finansman nasıl yapılır?


Yeniden finansman

Konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile konut finansmanı sözleşmesinde;

a) Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,

b) Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,

c) Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,


ç) Aynı konut teminat gösterilerek birden fazla konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi,


d) Kredinin para biriminde değişiklik yapılması,

hususlarından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansman söz konusu olur.


Konut finansmanı sözleşmesinde yeniden finansman kapsamında yapılacak değişikliklerde tüketiciden yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile onay alınır. Onay alınmadan önce, konut finansmanı kuruluşu, yeniden finansman amacıyla konut finansmanı sözleşmesinde yapılan değişiklikleri içeren karşılaştırmalı bilgiyi, en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com