Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut rayiç bedeli nasıl öğrenilir?

Bir malın satış değeri olarak ifade edilen rayiç bedelin nereden öğrenileceği merak konusu oldu. İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...


Rayiç bedel taşınmazın ili, ilçesi, mahallesi, manzarası, ulaşımı, büyüklüğü, sosyal alanları, şehre uzaklığı gibi pek çok kritere göre değişir. İşte konut rayiç bedeliyle ilgili merak edilen her şey....


Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Rayiç, kelime anlamı olarak bir malın satış değeri olarak biliniyor. Rayiç bedel ise 6292 sayılı kanuna göre: “Bu Kanun hükümlerine göre satılacak taşınmazların 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu veya 29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre tespit ve takdir edilen bedeldir.” şeklinde ifade ediliyor.


Rayiç değer ise güncel piyasa koşullarına göre belirlenen rayiç bedel değer ve emlak vergisini esas alan değer olmak üzere ayrılıyor. Taşınmazın minimum değerinin hesaplandığı ve genelde piyasa değerinin altında olduğu bedel emlak vergisi rayiç bedeli oluyor.


Konut rayiç bedeli

Konut rayiç bedelini öğrenmek için konutun bağlı olduğu belediyenin aranması durumunda ada ve parselden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılması gerekir. Bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebilir.


Maliye Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen değerlendirme kararı sonrasında valiliğin atadığı defterdarlıklar veya mal müdürlükleri rayiç bedeli oluyor. Ada ve parsel bilgileri ile o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri belediyeden öğrenilebiliyor.