Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut satışında tapu masrafları nelerdir?

Gayrimenkullerin satış işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Buna göre konut alım satım işlemlerinin de tapu dairesinde yapılması gerekiyor. Peki, konut satışında tapu masrafları nelerdir?


Gayrimenkullerin satış işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Buna göre konut alım satım işlemlerinin de tapu dairesinde yapılması gerekiyor.


Tapu dairesinden alınacak randevunun ardından gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu harç ödemelerinin yapılması gerekiyor. Peki, konut satışında tapu masrafları nelerdir?


Konut satışında tapu masrafları 2016


1. Tapu harcı

Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Taşınmazın satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Ancak bu bedeli alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor. Buna göre toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor.


2. Tapu döner sermaye

Tapu harcının yanı sıra, tapu döner sermaye bedeli de ödeniyor. Bu bedel 2016 yılında 87,25 TL olarak tahsil ediliyor.


3. Emlakçı komisyonu

Satış işlemi bir emlakçı aracılığı ile yapıldıysa belli oranlarda emlakçıya da komisyon ödemesi yapılıyor. Bu oran da yine satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı yüzde 2’şer + KDV olarak tahsil ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com