Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta en hızlı amortisman süresi Beyoğlu, Küçükçekmece ve Esenyurt'ta!

Konutta kira geliri üzerinden hesaplanan amortisman sürelerine bakıldığında kazandıran şehirler arasında zirvede 16 yıllık geri dönüş süresi ile Edirne bulunuyor. Ev fiyatlarının uçuşa geçtiği ortalamanın da 20 yıl olarak belirlendiği İstanbul'da 3 ilçe yatırımcısının yüzünü güldürdü.


Konutta kira geliri üzerinden hesaplanan amortisman sürelerine bakıldığında kazandıran şehirler arasında zirvede 16 yıllık geri dönüş süresi ile Edirne bulunuyor. Konut fiyatlarının uçuşa geçtiği ortalamanın da 20 yıl olarak belirlendiği İstanbul'da ise ilçe bazında 3 ilçe yatırımcısının yüzünü güldürdü. Söz konusu ilçelerde geri dönüşüm süresi 13 yıla kadar düşerken, kimi ilçelerde ise amortisman sürelerinin 30 yıl bandına kadar çıkarak makasın giderek açıldığı belirlendi.

Konuta yapılan yatırımlarda kira getirisi üzerinden hesaplanan amortisman sürelerinde İstanbul'da makas gitttikçe açılmaya başladı. Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre; alıcıların yatırımdan çok oturma amaçlı alım yapması sebebiyle, il genelinde satılık konutlara olan talep diğer illere göre daha yüksek seviyelerde seyrediyor. 

Bu eğilim Kovid-19 salgınına rağmen 2020'de de kendisini yukarı yönlü gösterdi. Konut satışlarında 2020'de İstanbul 265 bin 98 konut satışı ve yüzde 17,7 pay ile ilk sırada oldu.

MAKAS AÇILIYOR

Ancak konut satışlarında ortaya çıkan bu tablonun aksine fiyatlarda yaşanan artış konut değerlerinin kira gelirine bölünerek ortaya çıkarılan amortisman sürelerindeki makasın da giderek açılmasına neden oluyor. Hal böyle olunca yapılacak konut yatırımın kiraya verilmesi durumunda elde edilecek gelirde geri dönüşüm süresi de yükseliyor.

30 YILA KADAR ÇIKIYOR

Geçtiğimiz yıl verileri göz önüne alınıp konut yatırımında kazandıran şehirler değerlendirildiğinde ilk 10 şehir arasında İstanbul yok. İstanbul'da alınacak bir konuta ödenecek rakam üzerinden elde edilecek kirada ortalama geri dönüş süresi 20 yıl oluyor. Bu süre mega kentin ortalama amortisman süresi oluyor.

İstanbul'un ilçeleri bazında bakıldığında ise kimi ilçelerde bu oranın ortalamanın çok üzerinde seyrettiği kaydediliyor. 

İSTANBUL'UN KAZANDIRAN ÜÇ İLÇESİ

Beykoz'da konutta geri dönüşüm süresi 30 yıla kadar yükselirken, bu oran Kadıköy'de 29 yıl, Bakırköy ve Adalarda 27 yıl, Beşiktaş'ta 25 yıl oldu. 20 yılında altında olan ilçelerde ise 13-14 yıl ile yatırımcısına en fazla kazandıran üç ilçe Beyoğlu, Küçükçekmece ve Esenyurt olarak kaydedilirken; Beyoğlu'nu ise sırasıyla 16 yıl ile Avcılar, 17 yıl ile Gaziosmanpaşa, Fatih, Güngören ve Eyüpsultan, 18 yıl ile Şişli, Zeytinburnu ve Bahçelievler takip etti. 

BAŞKENTTE DE FİYATLAR ARTIYOR

Mega kent İstanbul'un yanı sıra Ankara'da konut tarafında amortisman süreleri 25 yıla kadar yükseliyor. 100 metrekare konut için ortalamada 185 bin TL ile 310 bin TL arasında rakamların telaffuz edildiği şehirde, kira gelirlerine bakıldığında ise ortalamada 765 TL ile bin 275 TL arasında bir fiyat görülüyor.

YATIRIMCISINA KAZANDIRAN İL

Konut yatırımcısına kazandıran şehirler listesinin ilk sırasında Edirne bulunuyor. Ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 625 TL olduğu şehirde konut fiyatları 237 bin TL ile 395 bin TL aralığında iken kira getirileri ise bin 200 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. 

Edirne'nin yanı sıra listenin devamında amortisman sürelerine bakıldığında sırasıyla 18 yıl ile Muğla, 19 yıl ile Mersin, Hatay, Aydın, 20 yıl ile Tekirdağ, İzmir, Bursa, 21 yıl ile Yalova, 22 yıl ile Gaziantep bulunuyor.