Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Koronavirüs konut projelerini nasıl etkileyecek?

Koronavirüs salgını inşaat sektöründe de değişimlere sebep oldu. Konut projelerinde değişmeler olacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, artık 'home office'lere, bahçeli ve balkonlu evlere talebin artacağını belirtiyor...


Tüm dünyanın etkisi altında olduğu koronavirüs salgını birçok sektörü de olumsuz şekilde etkiliyor. Bu sektörler arasında inşaat sektörü de yer alıyor. Şantiyeler yavaşladı, satışlar durma noktasına kadadr geldi. İşçi sayısının düştüğünü, malzeme sıkıntısı olduğunu belirten sektör temsilcileri inşaatın tamamlanması için ek süre istiyor. Hürriyet'ten Gülsitan Alagöz'ün haberine göre; Tüketici Kanunu’na göre projelerin en çok 36 ayda tamamlanması gerekli. Salgın sebebiyle bu sürede bitirilemeyecek projeler olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri sürenin 48 aya çıkmasını talep ediyor.


 Koronavirüs konut projelerini nasıl etkileyecek?


BIÇAK GİBİ KESİLDİ


Salgının konut satışlarına etkisine ilişkin açıklamalar yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Gayrimenkul sektörü 1.5 yıl sonra tam toparlanma başlamıştı, salgın başladı. Bu daha önce yaşadığımız ekonomik sıkıntılara benzemiyor, işler bıçak gibi kesildi" şeklinde konuştu.


Satışların yanında inşaat faaliyetlerinde de yavaşlama olduğuna dikkat çeken Durbakayım, "İşçiler memleketine gitti, ürün tedariklerinde sorun oldu. Bu durumda işlerin geçmişte öngörülen sürede bitmesi beklenilemez. Tüketici Kanun’nda yer alan 36 ayda projeyi bitirme şartı zaten büyük projeler için uzatılsın diyorduk. Şimdi bu daha çok önem kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nasıl kentsel dönüşümünde kira yardımını 36 aydan 48’aya çıkardıysa özel sektör de düşünülmeli ve bu döneme özel bir adım atılmalı" ifadelerini kullandı. 


 Koronavirüs konut projelerini nasıl etkileyecek?


OFİS GİBİ EV DÖNEMİ BİTECEK


ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme geçileceğini ve ev tercihlerinin değişeceğini belirtti. Balkonsuz, ofis gibi cam giydirme binaların tercih edilmeyeceğine dikkat çeken Akbalık, "İnsanlar evde uzun zaman geçirince nitelikli yaşam alanının önemini anladı. Normalleşme sonrası büyük talep olmasa da olan talep bahçeli, balkonlu konutlara olacak. Belediyeler nasıl imarla ilgili sınırlama yapıyorsa projelere belli şartlar getirilmeli. İnsanların nefes alacağı mimari, sosyal alanlar zorunlu olmalı" şeklinde konuştu.


PROJELER DE DEĞİŞECEK


İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bünyelerinde 140’dan fazla şirket olduğunu ve video konferans yöntemiyle görüşüp koronavirüs salgınından sonraki dönem için çalışmalarda yaptıklarını vurguladı. Salgından sonra projelerin değişeceğine dikkat çeken Durbakayım şöyle konuştu: 


- Evden çalışmayla birlikte home ofis kavramı önem kazanacak. Büyük metrekareli evlerin yanına ayrı bir daire gibi 1+1 de gündeme gelebilir. Mesele 3+1 ev yanına ayrı girişli bir 1+1 daire gibi.


- Bundan sonra ev alacaklar için balkon ve bahçe daha değerli hale gelecek, firmalar da bunu dikkate alacak.


- Hamam, sauna, spor salonu gibi sosyal alanların içine toplantı odaları da dahil olacak.


- İnşaatın birçok noktasında malzeme geçerken daha kolay temizlenir ürünler öne çıkacak.


- Dijital pazarlama alanına yatırım artacak.


 Koronavirüs konut projelerini nasıl etkileyecek?


İŞÇİLER GİTTİ MALZEME GELMEDİ


Şantiyelerin yüzde 35 kapasiteyle çalıştığını dile getiren SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Çelik, şunları kaydetti: 


"İşçilerin bir kısmı çalışmak istemedi memleketine döndü, şimdi de dönemiyor. İthal malzemeler gelmedi. Mesela asansör ekipmanları Çin’den geliyordu. İşlerin bir sıralaması var, bir malzeme gelmeyince tüm işler takılıyor. Salgın döneminde projelerin geçmişte söylenen tarihte bitmesi zor. Bu noktada bir düzenleme gerekli. Böyleyce vatandaş ve yatırımcı karşı karşıya kalmaz."