Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Küçükyalı – Maltepe – İstanbul

İstanbul'un Anadolu yakasında Maltepe ilçesine bağlı Marmara Denizi'nde kıyısı olan bir semttir. Küçükyalı’nın 1960’da kurulan Küçükyalı Belediyesi, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Kartal İlçesi’ne, 1992’de de Maltepe İlçesi’ne bağlanmıştır. Küçükyalı'nın darbe yıllarında kapatılmadan önce 12 adet kullanılabilir plajı olduğu söylenmektedir.Küçükyalı – Maltepe – İstanbul
Küçükyalı, Maltepe, İstanbul...Küçükyalı nerededir?


Küçükyalı Maltepe Belediyesi'ne bağlı Bostancı ve Maltepe arasında bir semttir. Altıntepe, Küçükyalı merkez, Çınar ve İdealtepe mahalleleri genellikle Küçükyalı semti olarak bilinir. İstanbul'daki zenginlerin Küçükyalı sahilinde yalıları bulunur.Küçükyalı’nın tarihçesi nedir?


Maltepe'nin tarihi Bizans İmparatorluğu'na dayanmaktadır.O devirlerde adının "Bryas" veya Latince adıyla "Urias" olduğu söylenir. Diğer bir bilgiye göre ise Bizanslıların tarihinde "Pelekanon" dur.Bryas adının tarihçiler tarafından Küçükyalı'da eski Akduman pınar'ı yakınlarında bulunan Bryas Sarayı harabelerinden aldığı belirtilmekte ise de kesin kanıt yoktur. 


1960 yılında kurulan Küçükyalı Belediyesi, 12 Eylül 1980 darbesiyle kaldırılarak 25.03.1985’te Kartal Belediyesi'ne bağlanmıştır.1992 yılında Maltepe Kartal İlçesi'nden ayrılıp müstakil ilçe olmuş, aynı yıl 1 Kasımda "Ara Yerel Seçimleri" neticesi Maltepe'de belediye kurulmuştur.Küçükyalı – Maltepe – İstanbul


Küçükyalı’da neler var? 


İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Kampüsü, Maltepe Belediyesi Evlendirme Dairesi, General Kenan Evren Kışlası, Küçükyalı Askeri Lojmanları, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin en çok market ve kuruyemişÇilerin bulunduğu semtidir.


Küçükyalı'nın darbe yıllarında kapatılmadan önce 12 adet kullanılabilir plajı olduğu söylenmektedir. Günümüzdeyse plajların yerinde sahil yolu bulunmakta ve ulaşımda büyük rahatlık sağlamaktadır. Küçükyalı Su Kooperatifi de bu sahil yolu üzerindedir. Ayrıca Türk Telekom bölge müdürlüğü Küçükyalı da bulunmaktadır. Maltepe ilçesine ve Maltepe ilçesinin semtlerine Küçükyalı Telekom Müdürlüğü bakmaktadır. Tarihi yönden büyük bir önemi olan semtin bir adet de arkeolojik parkı bulunmaktadır.


Küçükyalı ayrıca merhum işadamı Kadir Has'ın en sevdiği semtlerden birisidir. Kadir Has burada birçok okul yaptırmıştır. Mezarı da Küçükyalı Mezarlığı'nda aile kabristanlığındadır.


Küçükyalı, son yıllarda bir eğitim yuvası haline gelmiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Kampüsü dışında, en büyük özel kolejlerden olan Tekden koleji de İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Kampüsünün yanına taşınmıştır. Ancak Küçükyalı için en büyük gelişme Marmara Üniversitesinin Küçükyalı semtine taşınıyor olmasıdır. Kenan Evren kışlasının devasa arazisi Marmara Üniversitesine bırakılmıştır.


Marmara Üniversitesinin Haydarpaşa’daki tarihi binasında yer alan Hukuk Fakültesi, Altunizade’deki Fakültesi ve Sultanahmet’teki tarihi binadaki birimleri yerinde kalacak, Marmara Üniversitesinin Göztepe Kampüsü başta olmak üzere, Bahçelievler’den Kartal’a, Şişli’den Anadolu Hisarı’na kadar değişen 12 ayrı noktadaki tüm kampüsler Küçükyalı semtindeki yeni yerleşkede toplanacaktır. Askeri tesislerin boşaltımı ve inşaat çalışmaları Ağustos ayında başlamıştır.Küçükyalı’ya ulaşım nasıl sağlanır? 


Kadıköy - Kartal Metro Hattı (M4 hattı) sayesinde Kadıköy - Küçükyalı 17 DK, Küçükyalı - Kartal 10 DK sürmektedir. Metro durağı Karayolları Tesislerinin karşısında bulunmaktadır.


Kartal, Maltepe, Pendik ilçelerine giden tüm otobüs ve minibüsler Küçükyalı bölgesinden geçmektedir.

Küçükyalı Bağdat Caddesi üzerinde bulunan tren istasyonu kullanılarak Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik gibi merkezlere ulaşım sağlanabilir.Küçükyalı’daki sağlık kuruluşları hangileridir? 


Altıntepe'de bulunan Kızılay Tıp Merkezi, Kızılay'ın en büyük merkezlerinden biri olup, donanım olarak tam teşekküllü bir hastane ile eşdeğerdir.


Küçükyalı Atatürk Caddesi'nde İbni Sina Tıp Merkezi adlı özel hastane halen hizmet vermektedir.


Kadir Has(Karayolları)Caddesi'nde bulunan Küçükyalı Semt Polikliniği, 2 adet özel dializ merkezi, 1 adet de özel sintigrafi merkezi mevcuttur.Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'nde aile planlaması dahil olmak üzere bütün sağlık hizmetleri verilmektedir.


E-5 karayolunun Küçükyalı mevkiindeki yanyolda bulunan Delta Hospital ve Onur Diyaliz Merkezi bölgenin diğer büyük sağlık kuruluşlarıdır.Küçükyalı’daki spor kulüpleri hangileridir?


Küçükyalı Yelken Spor Kulübü yer almaktadır. Kulüp, amatör ve profesyonel birçok sporcuyu bünyesinde bulundurmaktadır.


Aydınevler Mahallesi bölgesinde bulunan TAN Kulüp İstanbul'un sayılı tenis kurslarından birisidir.

Ayrıca Küçükyalı Su ürünleri kooperatifinde her sene 1 temmuz kabotaj bayramında sportif yarışmalar düzenlenmektedir.


Küçükyalı Örnek Spor Kulübü yer almaktadır.Kulüp, futbol alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca Küçükyalı'da Karakoç Spor Kulübü'nde Kickboks,Karate,Aikido gibi dövüş sanatlarının yanı sıra body building,fitness,latin dansları gibi aktiviteler de sürdürülebilmektedir.Küçükyalı’da bulunan eğlence ve alışveriş yerleri hangileridir?


Küçükyalı da gençlerin gidebileceği birçok temiz ve nezih yer mevcuttur. Sahil bölgesi oldukça güzeldir. Mado dondurma ve Günaydın Restaurant'ın şubeleri bulunmaktadır. Son zamanlarda Küçükyalı'da birçok balık restoranı açılmıştır. En meşhur caddeleri ise Bağdat Caddesi, Atatürk Caddesi, Rüştü Sarp Caddesi ve Mektep caddeleridir.


Ayrıca Küçükyalı için çok önemli bir proje olan Optimum Küçükyalı AVM ve Otel projesidir.[6] Göztepe'de bulunan Optimum AVM'nin bir benzeri, Optimum Küçükyalı AVM adıyla aynı firma tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. AVM'nin yanına ayrıca Anadolu yakasının en büyük oteli de inşa edilmektedir. Otel ve AVM inşaatı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Kampüsünün yanında bulunan 100.252 m2 boş arsaya inşa edilmektedir. Proje bitiş tarihi olarak 2015 yılının Nisan ayı belirlenmiştir.Küçükyalı’daki eğitim kurumları hangileridir?


Küçükyalı da İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı kampüsü yer almaktadır. Marmara Üniversitesi Küçükyalı'ya taşınmakta ve inşaat çalışmaları devam etmektedir.


Küçükyalı’daki lise ve ilköğretimokulları şunlardır; Kadir Has Anadolu Lisesi, Rezan Has Anadolu Lisesi, Küçükyalı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Halit Armay Sağlık Meslek Lisesi, MKEML,Hasan Şadoğlu Lisesi, Kadir-Rezan Has İlköğretim Okulu, Kadir Has İlköğretim Okulu, Celal Avşar İlköğretim Okulu (Hülya Avşar'ın babası için yapımına destek olduğu), ECA Elginkan İlköğretim Okulu, (Eski Küçükyalı Merkez Müfredat Labarotuvar İlköğretim Okuludur. Elginkan Vakfı Tarafından Revize Edilerek Eğitime Açılmıştır), Muhsine Zeynep İlköğretim Okulu, Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu, Albay Niyazi Esen İlköğretim Okulu (Küçükyalı'da Askeri lojmanlar bölgesinde), Adnan Kahveci İlköğretim Okulu ve Tekden Koleji…


Küçükyalı'da bir de kız ve erkek çocuklarının barındırılıp eğitildiği Küçükyalı Yetiştirme Yurdu mevcuttur.Küçükyalı Mahallesi posta kodu kaçtır?


Küçükyalı Mahallesi posta kodu şöyledir; 34840Küçükyalı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 


Muhtar: Kadriye Necla Timur (24.03.1953 İstanbul doğumlu. 1965 yılından itibaren Küçükyalı’da oturuyor. 2009 yerel seçimlerinde seçilerek göreve başladı.)

Küçükyalı Mah. Adile Hanım Sok. No:14 Maltepe/İSTANBUL

Telefon: 0216 388 27 23

Web: www.kucukyalimuhtarligi.com