Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuştepe

Şişli’ye bağlı bir semttir. Olayları ile meşhurdur. Son günlerde kentsel dönüşüm projesi ile gündemdedir.Kuştepe nasıl bir semttir?


Kuştepe; İstanbul Şişli ilçesine bağlı bir semttir. Avrupa Yakasında yer alır. Mecidiyeköy, Şişli Merkez ve İzzetpaşa mahalleleri ile komşudur. 


Bu semtte yaşayan kişiler daha çok Kayseri, Ordu, Kahramanmaraş ve İstanbullu Romanlardır. Gecekondu mahallesidir. Semt daha lok uyuşturucu, torbacı diye tabir edilen satıcılarla bilinmektedir. Mahallenin bir diğer özelliği de İstanbul’un ilk gecekondu mahallesi olmasıdır. 


Bir Kuştepe Mahallesinde yaşan kişi, Kuştepe’yi şöyle tanımlamaktadır:


Öyle bir yerdir ki Kuştepe, yeri gelir Kürtler-Romanlar çatışır, yeri gelir Lazlar-Kürtler çatışır, yeri gelir 3 güruh toplanıp pikniğe mangala gider. Böylede bir enteresanlık söz konusudur. Sanıldığının aksine şimdilerde pek korkunç değildir. Eskilerden bütün İstanbul'un tanıdığı abilerimiz ve bunların arkadaş toplumunda bulunan yaşları 35-40 arasında olan topluluk kabuğuna çekilmiştir. Hal böyle olunca da başka semtin adamları semti ele geçirmiştir. 


Dışardan uyuşturucu almaya gelen adama 10 kişi dayak atar, parası elinden alınır ve geri yollanır. Romanlar istediği gibi istediği yerde düğün yapar, karakoldan devriyeye çıkan polisler kavga gördü mü görmemezlikten gelir, Lazlar her gün birilerine ateş eder, birileri sürekli etek giyer... Anlatmayla bitirilmez Kuştepe.


Üniversitemiz vardır, Roman kardeşlerimize göre gelen öğrencilerin hepsi kunek, kundi, mayk, ayaan'dır. Bunlar tabiki de takılan anlamsız lakaplar. Üniversitelilere farklı bir gözle bakar Roman vatandaşlar. 


Otoparkçılara gelelim; 1987 model Tofaş, Doğan'da şoförlük öğrenen arkadaş, Ferrari'sini park edemeyen bir öğrenci arkadaşa ısrarla "in abi ben park ederim, in abi, in abi" diye tutturmuştur. Öğrenci de fazla dayanamayıp vermiştir Ferrari'sini. Yaklaşık 15 saniye sonra Ferrari park halindedir. Otoparkçı kardeşimiz gülerek iner arabadan herkes ona bakmaktadır ve der ki “Aabi beaa sen bunun turboyu açık bırakmışın ondan bir ileri bir geri yaparsın." 

Semtin yarısından çoğu Karadenizlidir. Bilinmesi aslolan konu şudur: Her semt kendi barındırdığı vatandaşlar doğrultusunda tehlikelidir. Bir Tarlabaşı’na girerseniz görürsünüz ki çoğunluk doğulu vatandaşlarımızdan oluşur. Hiç kimse yetiştiği yerde, bir başka semtten gelen bir insanın himayesi altına girmek istemez. Bu bizim kanımızda genlerimizde olan bir şey. Kimsenin egemenliği altına giremiyoruz. Hal böyle olunca da insana yakışmayacak türde olaylar gelişiyor. Bu ülkemizin her yerinde aynı.


Kuştepe


Trump Towers Kuştepe’ye neler getirdi?


Kuştepe Mahallesi Muhtarı Çetin Akdeniz, Kuştepe Mahallesi’ne Trump Towers’ın faydasından çok zararı olduğunu dile getirdi. Akdeniz, “Orası bizi aşar. Bizler gelir düzeyi belirli, alt gelirli insanlarız. Biz oraya gidip Network’ten, Prada’dan bir şey alamayız. Niye buraya yaptın da diyemeyiz. Adam isterse Kuştepe’nin içine de yapar, ‘Sen gelme, başka semtlerden gelirler’ “ dedi.


Trump Towers projesinin özellikleri nedir?Trump Towers; Trump Towers’ı, Donald Trump İstanbul Şişli’de 2012 Mayıs ayında hayata geçirdi. 2007 yılında yapımına başlanan Trump Towers’ın yatırım ortaklarından biri Doğan Grubu. Proje yapımını ise Taş Yapı üstlendi. Trump Towers’ın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan katıldı.


Trump Towers hem alışveriş merkezi hem de rezidans olarak hizmet veriyor. 260 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Trump Towers, 39 katlı rezidans kulesi ve 43 bin metrekarelik 37 katlı iş kulesinden oluşuyor. 120 ile 680 metrekare arasında değişen 204 adet rezidans daireleri bulunan Trump Towers’da 175 mağazada yer alıyor. Trump Towers hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınızMuhtar Çetin Akdeniz sözlerine şöyle devam etti:


Buraya kentsel dönüşüm projesi yapılacağından bahsediliyor. Bireysel imarla Kuştepe’nin çarpık yapılaşması devam eder, rant peşinde olanlar rant sağlar. Rantsal dönüşümde değil kentsel dönüşümde birleşilmeli. Halkın Trump Towers’la bir ilgisi de derdi de yok. TOKİ artık buraya ne yapacaksa biran önce yapsın. 


Kuştepe Mahallesi’nde yaşayan bir mahalleli ise Kuştepe’de yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi hakkında şu yorumlarda bulundu:


Kentsel dönüşüm başlarsa biz hemen buradan gideriz. Ben evimi 70 milyara satamıyorum. Ancak bana yeni bir daire verilirse 250 bin liraya satabilirim. Herkes istiyor böyle bir şeyi. Ben zaten burada oturamam apartmanın aidatını, kapıcı parasını veremem. Beşyüzevler’de Yeşilpınar’da 100-120 bin liraya harika bir ev alırım.


Kuştepe’de kentsel dönüşüm projesi kapsamında neler yapıldı?


İstanbul genelinde yaklaşık 330 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediliyor. Bu proje kapsamında da Şişli ilçesine bağlı olan; Kuştepe, Ayazağa Köyü ile Küçük Sanayi'nin olduğu Levent Oto Sanayi, Atatürk Oto Sanayi, Cendere Vadisi'nde çalışmalar hızla sürüyor. 


16.115 metrekarelik proje alanı olan Kuştepe’de; hak sahipleri ile anlaşma, fizibilite çalışmaları, analiz ve tasarım çalışmaları devam ediyor. 


İstanbul’un en önemli merkezinin hemen bitişiğinde yer alan Kuştepe, çarpık yerleşme, yetersiz teknik ve sosyal altyapı ile baraka görünümünde gözüküyor. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında da birtakım yenilikçi yaklaşımlar uygulanması ve deprem riskini de dikkate alarak, sağlıklı yapı programları oluşturulması planlanıyor. 


2006 yılında Kuştepe Kentsel Dönüşüm projesi hakkında yapılan toplantıda neler konuşuldu?


2006 yılında Şişli Belediye binasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TOKİ Başkanı ve Proje Sorumlusu ile Kuştepe Mahalle Muhtarı ve Kuştepe Halkının katılımıyla Kuştepe Kentsel dönüşümünün tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıya göre; belirlenen dere bölgesinde 15 katlı 6 blok inşa edilmesi planlandı. Her katta 4 daire ve bu dairelerin 66 metrekarelik olanları 55.000 TL’ye, 120 metrekarelik olanlar ise 85.000 TL’ye satışa çıkarılacağı açıklandı. 


Bölgede değer tahkirat işlemlerine göre her mülkün ederi belirlendi. Bu ederler ileriki dönemde muhtarlıkta listeleneceği söylendi. İşte dairelerin belirlenen fiyatlarından bu ederler düşülecek ve gerisini bölge halkı 15 yıl içinde eşit taksitler halinde ödeyecek. Bu konutların inşa sürecinin 16 ay sürmesi planlanıyor. Bu süre zarfında bölge sakinleri Şişli Belediyesi’nin yardımıyla barınma sorunlarını çözecekler. Proje’nin partnerlerinden biri olan Belediye’nin bu projeye desteklerinden biri bu düzlemde olması planlandı. Şişli Belediyesi daha bölge sakinlerine 16 ay sürecek süreçte aylık 400 TL kira yardımı yapacağı ya da toplu bir barınma organizasyonu düzenleneceği bildirildi. 


Kuştepe’de bulunan konutların satış fiyatları kaç TL?


2013 Mayıs ayı itibari ile Kuştepe’de bulunan konut fiyatları 99 bin TL’den başladı. Kentsel dönüşümün Kuştepe Mahallesinde de başlamasının planları yapılırken, fiyatların artabileceği düşünülüyor.


Kuştepe Mahallesi iletişim bilgileri nedir?


Adres: Kuştepe Mah. Mesut Cemil Sok. No:7  ŞİŞLİ

Telefon: 0 212 217 86 82


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Kayseri kura