Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuzey Marmara Otoyolu Çatalca bağlantısı 2018'de tamam!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini yanıtladı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini yanıtladı. 


Bakan Ahmet Arslan verdiği yanıtta İstanbul'un trafik sorununun çözümü için Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin hizmete açıldığını, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yükünün hafifletildiğini, inşa edilen ve edilmekte olan otoban, çevre ve bağlantı yollarının da tamamlanarak hizmete girmesiyle trafiğin önemli ölçüde rahatlayacağını söyledi. 


Arslan ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu Çatalca bağlantılarının 2018 yılı sonunda hizmete girmesinin planlandığını ifade etti.


Bakan Arslan, Kazlıçeşme-Halkalı ve Ayrılık Çeşmesi-Gebze banliyö ve konvansiyonel hatlarının iyileştirilmesi ve yüksek hızlı tren hattıyla entegrasyonu çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin trafiğe çözüm olacağını belirten Arslan, "Buna mukabil, İstanbul'un artan nüfusu ve her bin kişiye düşen araç sayısının Avrupa ülkelerinin ortalamalarının altında olması sebebiyle, vatandaşlarımızdan araç sahibi olma talebinin artarak devam etmesi, yapılan yatırımlara rağmen trafik yoğunluğunun artmasının başlıca sebeplerini oluşturmaktadır. İstanbul'daki trafik sorunun çözümüne yönelik olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve diğer kurumlar ile koordineli olarak çalışılmaktadır. Bu bağlamda yapılan metro çalışmaları ve diğer büyük projeler de İstanbul'un trafik sorununun azaltılması amacıyla hayata geçirilmektedir. Bunlara ilave olarak; 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul'un giderek çoğalan nüfusu ve buna bağlı olarak iki yaka arasında her geçen gün artan yolcu ve araç trafiğine çözüm olacak projelerden birisidir." açıklamasında bulundu.


Arslan, tünelin günde 6,5 milyon insanın kullanacağı 9 farklı raylı sistem ekspres metroyla birbirine bağlanacağını belirtti. Üç katlı tünel karayolu bağlantılarıyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün araç trafiğini de rahatlatacak. Arslan, "6,5 kilometre uzunluğunda ve 17 metre çapında olacak Büyük İstanbul Tüneli, deniz yüzeyinden 110 metre derinlikte döşenecektir. Proje kapsamında her iki yönde ikişer şeritli ve 16 kilometre uzunluğunda karayolu geçişiyle birlikte, boğaz geçişini sağlayan 31 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyona sahip bir metro hattı planlanmaktadır. Dünyada ilk kez yapılacak olan 3 katlı tünel kesitine sahip proje, her iki ulaşım modunun ortaklaşa kullanımını amaçlayan etkin bir proje olmasının yanı sıra bir prestij projesi özelliğini taşımaktadır." dedi.