Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi

İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprü’yü de kapsayan 414 kilometre uzunluğundaki 6 milyar dolarlık otoyol projesidir.


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin özelliği nedir?


Proje, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3'üncü köprü üzerinden Adapazarı'nı Tekirdağ'a bağlayacak 414 kilometre uzunluğu ile 421 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci yap-işlet-devret projesi.


Kuzey Marmara Otoyol Projesi kaça mal olacak?


İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün de içinde bulunduğu Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilecek Kuzey Marmara Otoyol Projesi’nin 6 milyar dolara mal olacağı açıklandı. 


Kuzey Marmara Otoyolu ne zaman açılacak?


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2015 yılı sonunda hizmete açılacak. 


Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiÜçüncü Köprü’yü kim  yapacak?


İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren "Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi"nin yapımını, 29 Mayıs 2012’de düzenlenen ihale sonucu IC İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu üstlenmiş oldu. IC İçtaş-Astaldi, ihaleyi 3. Köprü’nün ‘yapım süresi dahil en kısa işletme süresi’ olarak 10 yıl 2 ay 20 günde bitirme sözü verdi. 


Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun ise 14 yıl 9 ay 19 gün işletim süresi vermişti.


Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiÜçüncü Köprü’nün ihale sürecinde neler yaşandı? 

Proje için ilk kez 9 Mart 2011 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. İlk teklif alma tarihinin 23 Ağustos olmasına karşın önce 22 Kasım'a, sonra da 10 Ocak 2012'ye ertelenmişti.


20 Nisan'da yapılan ihalede; Salini-Gülermak Ortak Girişimi, İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu, MAPA İnşaat ve Ticaret AŞ ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat olmak üzere 4 teklif değerlendirmeye alınmıştı.


Salini-Gülermak Ortak Girişimi, İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu teknik yeterlilik için gerekli olan 70 puanı geçerken, MAPA İnşaat ve Ticaret AŞ, yeterli puanı alamamış ve ihale dışı kalmıştı.


24 Mayıs'ta firmalar davet edildi, teklifler açıldı ve Salini-Gülermak Ortak Girişimi'nin üçüncü köprü tasarımının şartnameye uygun olmadığı tespit edildi.


Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi ne zaman yapılacak?


Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin 5 Şubat 2013 tarihinde 3 milyon TL geçici teminat tutarı ile ihaleye çıkacağını açıklamıştı. KGM, 15 Ocak 2012 tarihinde yaptığı açıklama ile Kuzey Marmara Otoyolu ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projelerinin 5 Şubat 2013 olan ihale tarihinin 18 Şubat 2013 tarihine alındığını Resmi Gazete aracılığıyla bildirdi.


Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri Projesinin Yapım Döneminin Müşavirlik Hizmeti" işinin ihale tarihi 5 Şubat yerine 19 Şubat 2013 olarak değiştirildi.


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi


Kuzey Marmara Otoyolu nerelerden geçecek? 


Onaylanan projeye göre Kuzey Marmara Otoyolu, Gebze Şekerpınar Balcık'tan başlıyor. Akfırat Tepeören ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçen yol, Sultanbeyli'nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Şamandıra ve Alemdağ'ın mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Ormanı'na giriyor. Beykoz is- haklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy'ün ardından da üçüncü köprüye bağlanıyor.


Üçüncü Boğaz Köprüsü’yle Avrupa yakasına bağlanan yol Garipçe'den sonra Uskumruköy ile Demirciköy'ün arasından geçip Arıköy'ün arkasından Belgrat Ormanları'na giriyor. Odayeri ve Ağaçlı köylerinin mücavir alanları bittikten sonra da Tayakadın ve Baklalı'nın yanından Hadımköy'e uzanıyor. Ardından Büyükçekmece Gölü'nün kuzeyinden, Çatalca İnceğiz'deki tarlaların içinden ilerleyerek Silivri Gazitepe'de yapılacak üçüncü havalimanını teğet geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitiyor.


Köprü ayağının ilk belirtileri ortaya çıktı


Köprünün gecikmesi haber konusu oluyordu. Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte üçüncü köprü güzergahını helikopterle teftişe çıktı. 10 Mart 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan haber şöyleydi;"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3'üncü köprü, üçüncü havalimanı ve yeni şehir projelerinin olduğu bölgeyi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile havadan inceledi.Saat 11.45'de Kısıklı'daki evinden çıkan Erdoğan Kısıklı'da bulunan İSPARK'a ait helikopter pistine geçti. Erdoğan burada bekleyen Başbakanlık'a ait Oba Helikopteri'ne beraberindeki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte bindi.


Erdoğan ve baraberindekiler yaklaşık 1 saat boyunca Garipçe-Poyrazköy arasında yapılan 3'üncü Köprü Projesi, üçüncü havalimanı ve yeni kurulacak şehirlerin alanlarını havadan inceledi."Şantiyeleri ve inşaatı denetlemek için Tayyip Erdoğan'ın İstanbul turu yapmasının ardından da inşaatın başlamasına dair Murat Öztürk tarafından çekilen fotoğraflar da 28 Mart 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi'ne haber oldu. 
Üçüncü köprü havadan görüntülendiİstanbul’da yapılacak üçüncü Boğaz köprüsü inşaatına hız verildi. Yaklaşık 1 ay önce başlayan inşaatta köprünün geçeceği Beykoz Poyrazköy ve Sarıyer Garipçe güzergahında çalışmalar gözle görülür bir hal aldı.Kuzey Marmara Otoyolu Projesiİki tarafta da köprünün ayaklarının konulacağı yerlerin belirlendiği görüldü.


Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiKöprü ayaklarının konulacağı noktalar düzlendi, güçlendirildi.Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiEngebeli arazide bir yandan istinat duvarı yapılırken diğer yandan mühendislerin hesap çalışmaları sürüyor. Askeri bölge içinde kalan Sarıyer’deki inşaat sahasına bugün gazeteciler ilk kez girdi.


Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiOrman içinden toprak yolla ulaşılan inşaat sahası son günlerde yağan yağmurun da etkisiyle çamur deryasına döndü. 


Kuzey Marmara Otoyolu ProjesiBuna rağmen çalışmaların sürdüğü görüldü. İki yaka arasına denize iki büyük duba konulması dikkat çekti.Kuzey Marmara Otoyolu Projesi