Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Levent-Rumelihisarüstü Mini Metrosu

İstanbul’un Avrupa yakasında Beşiktaş ilçesinin Etiler mahallesinde yapılan mini metro çalışmasıdır. Levent-Rumelihisarüstü arasında ulaşımı 5 dakikaya indirecek projeye ek olarak Hisarüstü-Aşiyan fünikülerinin yapımı da planlanıyor.Levent-Rumelihisarüstü Mini Metrosu nedir?


Beşiktaş’ın Etiler mahallesinde ilk kazmanın 2013 yılının Şubat ayında vurulduğu metro projesidir. Mini metro hattı ile Levent-Rumelihisarüstü arası ulaşımın 5 dakikaya inmesi planlanıyor. Beş istasyondan oluşacak projenin 2015’te bitirilmesi hedefleniyor.


Nüfus yoğunluğu ve ulaşımın yetersizliği nedeniyle devamlı trafik sorunu yaşanan Levent-Etiler-Rumelihisarüstü bölgesinde kazı çalışmalarına başlanan mini metroyla Boğaziçi Üniversitesi’ni de barındıran bölgede Levent’ten Hisarüstü’ne 5 dakikada ulaşılacak.


Levent-Rumelihisarüstü Mini Metrosu 


Mini metro, Taksim-Levent metrosuyla bağlantılı mıdır?


İstanbul metrosuyla entegre olacak Levent-Etiler-Hisarüstü metrosu saatte tek yönde 5 ile 10 bin arasında yolcu taşıyacak. 2015’te tamamlanarak hizmete açılması beklenen projeyle Levent-Etiler güzergahının yükünü çeken Nisbetiye Caddesi’nin de trafik yoğunluğunun düşürülmesi hedefleniyor. 


Levent-Rumelihisarüstü mini metrosu kaça mal olacak?


İstimlak gerektirmediği için çalışmaların başlandığı metro hattının toplam uzunluğu 3 bin 320 metre olacak. Yüzeye büyük asansörler, sabit ve yürüyen merpenlerle bağlanacak metro hattında 4 dakikada bir gerçekleştirilecek seferlerle Hisarüstü’nden Levent’e erişimi 5 dakikaya inecek. Toplam maliyeti 95 milyon euroyu bulan Levent-Hisarüstü metro hattını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devrettiği Ulaştırma, Deniz ve Habercilik Bakanlığı tamamlayacak. Beş istasyonun bulunacağı hatta 2’li dizi tren işletmesiyle başlayıp ihtiyaca göre 3’lü diziye çıkarılabilecek. 70 metre platform uzunluğuna sahip mini metronun istasyonları “tünel tipi istasyon” şeklinde yapılacak.


Hisarüstü-Aşiyan Füniküleri hangi noktalar arasında hizmet verecek?


Füniküler, Hisarüstü’nden 3 dakikada Aşiyan sahiline ulaşacak. Başlangıç noktası olarak Aşiyan Parkı’nın belirlendiği projenin ilk ve son istasyonları arasındaki yükseklik farkı 104 metre. Yamaç boyunca seyirlik bir vagonla yer üstünde yolculuğun yapılacağı hattın uzunluğu 730 metre.