Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lisanssız elektrik üretim sınırı

Kendi konutlarının çatılarında, sitelerde ve diğer alanlarda lisans almadan güneş, rüzgar kaynaklarına dayalı üretim tesisleri kurarak elektrik üretebilmek ve ihtiyaç fazlasını satmak isteyenlerin merakla beklediği yönetmelik yayımlandı...Lisanssız elektrik üretim sınırıLisanssız elektrik üretim sınırı kaça yükseldi?


Sınırlama 500 kilovattan 1 megavata yükseldi... Yeni düzenleme ile lisanssız elektrik üretiminde sınırlama 2 katına çıkarılarak 1 megavat oldu.Lisanssız elektrik üretim sınırı hangi yönetmelikte belirtildi?


Lisanssız elektrik üretimini düzenleyen "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik" ve "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Yönetmelikle, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nda belirlenmiş olan lisanssız elektrik üretiminde 500 kilovat olan sınırlama 2 katına çıkartılarak 1 megavata yükseltildi.


Yönetmeliğin yayınlanması sayesinde 03 Ekim 2013’ten itibaren dağıtım şirketleri tarafından yeni lisanssız üretim başvuruları kabul edilmeye başlanacak.EPDK Başkanı, Lisanssız elektrik üretim sınırı için ne diyor?


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş bu uygulamanın başlamasıyla birlikte Türkiye'de lisans almadan elektrik üretmek ve ihtiyacından fazlasını satmak isteyenler için büyük bir potansiyelin harekete geçtiğini ifade ederek, "Toplu konutlar, üniversiteler, alışveriş merkezleri sıraya girdi. Şimdi bu potansiyeli 2 kat arttırıyoruz. Ayrıca kanun gereği ilerde potansiyele göre Bakanlar Kurulu kararı ile 5 megavata kadar çıkartılabilecek. Lisanssız elektrik üretimi konusunda bugün yürürlüğe giren mevzuatımızda teknik düzenlemeleri olabildiğince hızlı çıkararak ilgilenen herkesin bu uygulamayı anlamasını ve bu alandaki büyük potansiyeli daha da arttırmayı hedefliyoruz" dedi.


Düzenleme ile lisanslı üretimden lisanssız üretime, lisansız üretimden ise lisanslı üretime geçişe imkan sağlandığına dikkati çeken Köktaş, kojenerasyonlar hariç olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmayan lisanssız üretim tesislerinde de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında 7,3 dolar sent alım garantisi verilmesinin önünün açıldığını kaydetti.