Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mayıs'ta gayrimenkuller için ödenecek vergiler!

Gayrimenkul sahiplerinin Mayıs ayında ödemeleri gereken 3 vergi bulunuyor. İşte Mayıs'ta gayrimenkuller için ödenecek vergiler..


Gayrimenkul sahiplerinin Mayıs ayında ödemeleri gereken 3 vergi bulunuyor. Bunlar emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ile veraset ve intikal vergisi olarak karşımıza çıkıyor.


1. Emlak vergisi

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Verginin mükellefi taşınmaz malın sahibi oluyor. Mal sahipleri vergi borcunu senede iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor. 


İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayın içerisinde yapılıyor.


Emlak vergisi için ödemeler taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ayrıca e-belediye sistemini kullanan belediyelere ödemeler online bir şekilde yapılabiliyor.


2. Çevre temizlik vergisi 

Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödeniyor. Vergi, belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına vergi ödemesi yapılıyor. 


Vergi taşınmazın sahibi değil kullanıcısı tarafından ödeniyor. Eğer taşınmazda kiracı varsa mükellef kiracı oluyor.


İşyeri için belediyede ödenen bu vergi, meskenler için su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile vergi borcu da ödenmiş oluyor.


3. Veraset ve intikal vergisi 

Veraset ve intikal vergisi, 7338 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Bu vergi malların ivazsız olarak bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde ödeniyor. 


Vergi için öncelikle vergi dairesine beyanname veriliyor. Vergi borcu ise 3 sene boyunca senede 2 eşit taksit halinde ödenebiliyor. Vergi için ödemeler vergi dairesine yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com