Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Merter - İstanbul

İstanbul’un en önemli lokasyonlarından birisidir. Semtin bir kısmı Güngören; diğer kısmı ise Bahçelievler ilçe sınırları içinde kalır.
Merter - İstanbul
MerterMerter neresidir?Merter, İstanbul’un Avrupa yakasında Güngören ve Bahçelievler ilçe sınırları içinde kalan bir semttir. Merter’in güneyinde Zeytinburnu, kuzeyinde Keresteciler Sitesi ve Güngören, doğusunda Topkapı ve batısında Bahçelievler vardır. Merter’in tarihçesi nedir? Merter'in kuruluşu 1960'lara dayanır. O zamanlar üzüm bağları ve tarla olan bir yerdir. Şu an Veysel Karani Camii'nin olduğu yer Merter’in merkezidir. 1958 ve 1959 yılları Kırkpınar Ağalığı yapan Ahmet Merter, büyük ve modern bir site kurma fikrini burda gerçekleştirir. Kurduğu bu siteye Merter Sitesi adını verir. Yıllar içinde gelişip büyüyen bu semtin adı Merter olarak anılır. Tekstil cennetidir. 


Toptancılar, bütçeye uygun satım ve ev fiyatları ile İstanbul'un ucuz semtinden biridir.Ayrıca semtte spor ve kurs merkezleri bulunur. Ulaşım imkanları çok geniştir ve merkezi bir yerde olduğu için tanınan bir semttir. Buna rağmen henüz bir sinema, tiyatro ve kültürel aktiviteler için yeterli değildir.Metrobüs ve Metro gibi önemli ulaşım araçları buradan geçer. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ek binası burada bulunur.


Merter Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (MESİAD) göre Merter bölgesi 500.000 metrekare bir alanı kapsar ve 3.700 kadar firmayi barındırır.Merter’in dünü ve bugünü nasıl anlatılıyor? http://merterspor.blogcu.com adresinde Merter’in tarihçesi şöyle anlatılıyor; “1970 yılında geldiğimde etrafta tek tük yerleşim yerleri mevcuttu. Evin balkonundan sol tarafıma baktığım zaman Vakko fabrikası görünüyor, sağ tarafına baktığımda ise Sirkeci – Halkalı demiryolu ile Marmara Denizi gözüküyordu. 


Ahmet Kutsi Tecer Caddesi asfalt, diğer yan sokaklarımız topraktı. Sokakların hemen, hemen hepsinde Çitlembik ve Akasya ağaçları vardı. Keresteciler Sitesi yoktu. Vakko’nun arkasında büyük bir bostan vardı. Sur içinden (ki gerçek İstanbul olarak Sur İçi gösterilir) bizim buralara pikniğe gelirlerdi. Tam bir mesire yeriydi Merter Sitesi.

Arkadaşlarla toplanır, Ahmet Kutsi Tecer Caddesi üzerine mantar dizerdik. Kimin mantarının üzerinden araba geçerse o kazanır, Şinasi abi’nin işlettiği bakkaldan gazozları o içerdi. Bazen 1 saatten fazla beklediğimiz olurdu bir araba geçmesi için.


Ya şimdi BP’nin ve Migros’un yerinde ki Kavaklarda yaptığımız turnuvalar. Çoğumuz futbola kavaklarda başladık ve ilk kupalarımızı orda aldık.


Evlerimize ilk suyu kaynaklardan temin ederdik. Küçük bir göletimiz vardı Örnek Mahmutpaşa Sitesinin yerinde. Orada kırmızı tatlı su balıkları tutar etrafımızda ki balık meraklısı büyüklerimize satardık.


İlk Semt pazarımız Sırpsındı Sokak’ta kuruldu. Halen eskiler o sokağımıza Pazar Sokağı derler. Hele bir de Akbank Sokağımız vardır ki o da şu anki Kınalıtepe Sokağın sol tarafıydı. Neden Akbank Sokağı denildiğine gelinirse, Merter Sitesi’nin ilk bankası Akbank’tı ve Kınalıtepe Sokağı’nın Ahmet Kutsi Tecer Caddesi ile birleştiği köşe kurulmuştu. Şimdiki muhtarlığını sokağı yani Kınalıtepe’nin sağ yanı ise Simitaş Sokağıydı. Belki eskiler hatırlar Simitaş Blokları paralı kişiler için yapılmıştı. Yani bir diğer adıyla Sosyete Bloklarıydı. Çünkü İstanbul’un kalabalığından kaçan Merter Sitesi’ne geliyordu. Çavuşoğlu Kolejine giderken Ali ŞEN’in oğlu Adnan ile aynı servisteydik. Adnan her sabah servisten kaçar, bizde koşup onu yakalayıp servise bindirirdik.


Şu anda mazi olan 82A Merter Sitesi – Eminönü otobüsü seferlere başladığında semtimiz bayram yerine dönmüştü. Devlet bize otobüs verdi diye. Çünkü o zamanlar Merter Sitesi’ni kimse bilmiyordu. Taksiye binmek istesen çok uçuk rakamlar isterlerdi şehir dışı diye. E5 te çok komşumuzu kaybettik. Çünkü ana caddeden karşıdan karşıya yoldan geçerdik. İlk ışıklar yapıldığında o zamanın tüm Merter sakinleri nöbet tuttuk. Kırmızıda geçen araçları uyarmak için.


İstanbul genelinde kolera hastalığına karşı büyük bir aşı kampanyası başladığında eski DİSK binasında aşı olduk tüm Merter’liler. İlk şoförlük deneyimlerimizi ve şoförlüğü Keresteciler Sitesi’nde öğrendik. Hatta logar kapakları devamlı çalındığı için şoför adayları çok daha dikkatli olmak zorundaydık.


Sevim Abla; diğer adıyla Eczacı Sevim Ablamız. Merterli olup ta Sevim ablanın elinden tedavi olmayan, kontrolden geçmeyen kaç kişi var. Canım Sevim ablam yıllarca benle uğraştı, şimdi de benim çocuklarımla uğraşıyor. Kafam her yarıldığında, veya biraz kendimizi kötü hissetsek gittiğimiz ablamız. Hele benim yaşıtım gençler için Beldem Dondurmacı Muammer ağabeyimiz. Kışın soğuk günlerinde salep, yazın sıcağında dondurma yerdik. “Nasılsın Muammer ağabey” dediğimizde “Beşiktaş gibi sağlamız” diyen hasta bir Beşiktaşlı. Tüm oluşumlarda bilhassa gençlere dönük oluşumlarda Muammer ağabey hep vardı. Merter Spor’un kurucularının arasında da o vardı. Onunla beraber Başaran’lar ve Arçelik Uğur Ticaret. Hep Merter dendiğinde akla gelen isimlerdi. Kızmayın sakın, Dişçi Halit ağabeyimizi ve Övün Emlak Emlak Asım abimizi de unutmadım. Böyle bir yerdi Merter Sitesi.Güneyde Bakırköy ,batıda Küçükçekmece , kuzeyde Bağcılar ve doğuda Güngören ilçeleri ile sınırlıdır. Tarihi yarımadaya ve Atatürk Havalimanına olan yakınlığı nedeniyle gelişmeye çok uygun bir ilçedir. 1992 yılında 3806 sayılı yazı ile Bakırköy’den ayrılarak ilçe olmuştur. Yüzölçümü 1674 Ha ‘dır. Bahçelievler ilçesi; Cumhuriyet, Çobançeşme, Fevziçakmak, Hürriyet, Kocasinan, Siyavuş Paşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna, Zafer ve Bahçelievler olmak üzere 11 mahalleden oluşmaktadır.


Tarih kitaplarında Ahırköylü Ahmet Bey (Muhtar) olarak geçen ve Yunan İşgali'ne karşı Trakya - Paşaeli Cemiyeti bünyesinde 114 silahlı adamı ile Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde aktif ve önemli roller üstlenen Gazi Ahmet Merter, bugün büyük çoğunluğu Güngören sınırları içinde kalan Merter'e adını vermiş bir kahraman olarak tarihteki yerini almış. Ayrıca kızkardeşi de :de:Tevfik Sağlam Paşa'nın eşidir.” Merter’de hayata geçirilen konut projeleri hangileridir?Platform Merter: Eroğlu Gayrimenkul’ün tekstil ticaretine yeni bir soluk getirecek olan Platform Merter projesinde satışı tamamlanan 215 süitin teslimatları başladı. Projenin rezidans bölümünde ise son 39 rezidansın satışı sürüyor...Merter - İstanbul
Eroğlu Gayrimenkul tarafından İstanbul’un en önemli lokasyonlarından Merter’de hayata geçirilen Platform Merter’de 215 adetten oluşan süit bölümünün satışı tamamlandı. Projenin rezidans bloğunun satışında ise sona yaklaşıldı. Rezidans, spor center, süit ve Fashion Park’tan oluşan Platform Merter’de son 39 rezidans, farklı bir hayata adım atmak isteyenleri bekliyor. Projenin aile rezidansı olarak adlandırılan ve 81 adet rezidans ile 34 adet teras evin bulunduğu bloktaki teslimatlara ise 25 Haziran’da başlanacak.


Rezidansta kat bahçeleri, ferah ve geniş daireleri ile konforlu bir yaşam sunan Platform Merter, üst katlarda panoramik manzarası ve geniş ailelere yönelik planları ile de göz dolduruyor.


Resepsiyon, kapalı otopark, güvenlik, kat temizliği ve concierge hizmetinin sunulduğu projede ayrıca restoranlar, profesyoneller tarafından işletilecek olan sports & welness center dairelere bir asansör uzaklığında yer alıyor. Rezidans bloğunda ayrıca SPA, buhar odası, Türk Hamamı, sauna ve yüzme havuzu da bulunuyor.


Haziran 2013 itibariyle 692 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılan rezidanslar için peşin ödemelerde %8 indirim, banka kredisi ile alımlarda ise %1 peşinat uygulanıyor.


Platform Merter Fashion Park, Türkiye’de toptan tekstil ticaretinin yeni merkezi


Platform Merter Fashion Park projesi, Atatürk Havalimanı ile metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakınlığının yanı sıra, İstanbul’un en önemli ulaşım arteri olan E-5 üzerindeki merkezi konumuyla geleceğin iş, ticaret ve yaşam merkezi olarak 20 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Platform Merter Fashion Park, dünyaya açılan markaların yanı sıra Merter, Osmanbey ve Laleli’de faaliyet gösteren moda ve tekstil sektörünü aynı çatı altında toplayarak, Türkiye’nin ilk ve tek toptan tekstil ticaret merkezi olacak.


Telefon: 444 37 97

Web: www.platform-merter.comMerter Real İstanbul Exclusive: Real İstanbul Exclusive projesi, Merter Bölgesi içerisinde 15 katlı bloklar halinde yükseliyor. Türköz İnşaat, İttifak İnşaat ve Oliv Yapı'nın hayata geçirdiği Merter Real İstanbul Exclusive, 417 konuttan meydana geliyor ve toplam arsa alanı 41 bin metrekare.


Merter - İstanbulMerter Real İstanbul Exclusive satılık konutlar 2+1, 3+1 ve dubleks şeklinde tasarlandı. 


Merter Real İstanbul Exclusive satılık daire fiyatları 700 bin liradan başlıyor ve ödeme planı kapsamında banka kredisiyle vadelendirme yapılıyor. 


Telefon: 0212 416 90 40

Web: www.realistanbul.com.tr


Parima Residence: FerYapı, İstanbul Avrupa Yakası’ nda Merter E-5 yolu üzerinde mükemmel konumu ve fark yaratan yeni projesi “Parima Residence” ile Merter’ e yepyeni bir soluk getiriyor.


Gayrimenkul sektöründe adından söz ettiren, merkezi lokasyonlarda büyük projelere imza atan FerYapı, İstanbul Avrupa Yakası’ ndaki yeni yatırımı olan “Parima Residence” projesini hayata geçiriyor. Parima Residence şehrin merkezinde ayrıcalıklı ve modern bir yaşam alanı sunuyor.


Parima Residence'ta daire fiyatları Nisan 2012 itibariyle; stüdyo daireler 130 bin dolar, 1+1 daireler 198 bin dolar, 2+1 daireler 258 bin dolardan başlayarak satışa sunuluyor.


FerYapı’ dan doğru lokasyonda, doğru proje “Parima Residence”


FerYapı, İstanbul’ un en önemli merkezlerinde hayata geçirdiği benzersiz projelere bir yenisi daha ekliyor.


“Parima Residence”, Merter E-5 karayolu üzerinde, Merter metro istasyonu ve Cevizlibağ metrobüs duraklarına yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehrin en merkezi noktalarından Eminönü-Sultanahmet’e 10 dakika, Mecidiyeköy’e 10 dakika, Taksim’e 15 dakika, Vatan Caddesi’ne 3 dakika, Bakırköy’e 7 dakika, Havaalanına ise sadace 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Parima Residence 12 katlı ve 126 bağımsız bölümden oluşan tamamı rezidans özelliğine sahip stüdyo dairelerden, 2+1’ lere kadar istediğiniz genişlikte satışa sunuluyor. Her daireye kapalı otopark imkanı sağlayan Parima Residence’ın günün stresini atmak ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak fitness salonu, misafirlerinize keyifli ve konforlu bir ortam sunan VIP lounge’ı, şehrin manzarasına hakim çatı terası, toplantı ve multimedya odası gibi sosyal olanaklarıyla hayatınızda fark yaratacak. Multimedya odasını ister sunumlarınızı paylaşmak, ister dostlarınızla maç izlemek veya sinema keyfiniz için kullanabilirsiniz. Parima Residence'nin yaşam standartınızı yükseltecek back up concierge ve danışmanın da bulunduğu geniş lobisinin lüksünü misafirleriniz ile de paylaşacaksınız.


İster ev ister ev-ofis olarak kullanabilme özelliği ile Parima Residence, bir residence’de olabilecek tüm olanakları bir arada sunarak yaşamınıza konfor ve kolaylık katıyor. 


Telefon: 0212 482 20 20

Web Adresi: www.parimaresidence.comMerter hangi konularda haber oldu? Merter Platformu ve Güngören Belediye Başkanı, Merter'i Milano yapacak! (Sabah Gazetesi, Nisan 2012)


Tekstil sektörünün kalbi Merter'de büyük dönüşüm başladı. Güngören Belediyesi'nin önderliğinde 400 şirketin katıldığı projeyle 120 milyon dolara Merter sokakları Milano'ya benzeyecek


Uzun yıllardır çukurlu yolları ve park sorunuyla keşmekeş görüntüsünden kurtulamayan Merter'de büyük bir dönüşüm başladı. Merter Platformu ve Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman'ın önderliğinde başlayan projenin hedefi Merter'in sokak ve caddelerini baştan başa yenileyerek Milano ve İstanbul Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi caddesine benzetmek. 


400 ŞİRKET KATILIYOR 


Türkiye'de tekstil sektörünün kalbi olarak bilinen ve 7 bin şirketin yer aldığı Merter'de bir süredir cadde ve sokaklar şantiye halinde. Belediye Başkanı Karaman'ın Merter'deki işadamlarını yönlendirmesiyle tam bir görev paylaşımı yapılmış. Belediye, otopark ve 2 kilometre uzunluğunda trafiğe kapalı bir cadde yapmış. Diğer caddelerin de projeleri hazırlanıp, şirketlere dağıtılmış. Bütün dükkanların yenilenmesini içeren proje çerçevesinde 400 şirket harekete geçmiş. 


BU YIL BİTECEK 


Bina başına 100 ila 500 bin dolar arasında maliyetlerle yenilenen Merter'de şu anda 15 sokak tamamlanmış durumda. Yılsonuna kadar 35 sokağın daha bitirilmesi hedefleniyor. Her sokakta ortalama 100 marka olduğunu söyleyen Merter Platformu Başkanı Cengiz Acar, projeyle ilgili şunları söyledi: "Belediye başkanı bu yılın sonuna kadar projeyi bitirmeye kararlı. Bugüne kadar şirketlerle 13 toplantı yapıldı. Amacımız burayı İtalya Milano'daki gibi şık mağazaların olduğu sokaklara dönüştürmek. Esnaf bütün binaların ön cephesini yıkıp yeniden yaptı. Ben de 5 bina yaptım." Merter'de trafik karmaşasına son verildi! (İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şubat 2012)


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merter Ek Hizmet Binası önündeki kavşak yeniden düzenlenerek trafik karmaşasına son verildi.


İstanbul halkına 365 gün 24 saat hizmet etme ilkesiyle çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Güngören Merter’de yeni kavşak ve yol çalışması yaptı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet binası önünde bulunan Nadide Caddesi kavşağı ile Fatih Caddesi üzerindeki kavşaklar yeniden düzenlenerek yaşanan trafik karmaşasına son verildi.


Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nca yürütülen çalışmalar sonrası kavşakta görme özürlü vatandaşlar için özel yaya alanları oluşturuldu. Kavşak bölge trafiğini rahatlatacak şekilde yeniden düzenlenerek hizmene sunuldu.


Yine Merter semtinde otoparkların yeraltına taşınması nedeniyle ardından yaşanan trafik ve park sorunu için, Fatih Caddesi üzerindeki kavşak ve yol geçişleri düzenlendi. Bu çalışmalar sonrasında bölge sakinleri için büyük bir yeşil alan oluşturuldu.


Güzergâhtaki trafik geçişleri ve kavşak da yeniden tasarlanarak, yaşanan trafik karmaşasına son verildi. İki kavşağın tamamen bitirilmesiyle birlikte, Merter’deki trafik sorunu büyük ölçüde giderilmiş oldu.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı