Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metin Esin

Esin Yapı kurucularından olan Metin Esin, 2014’te 250 milyon dolar yatırım yapma kararı aldı.Metin Esin

Metin Esin hangi firmayı kurdu?

Metin Esin; Esin Yapı kurucularındandır. Esin Yapı’yı yaklaşık 20 yıl önce Mehmet Emin Armutçuoğlu ve Fikret Orman ile birlikte kurmuştur. Esin Yapı’da Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 

Esin, sektördeki istihdam ile ilgili olarak; “Sektördeki daralmanın en önemli nedenlerinden biri özellikle kent merkezinden uzak projelerde talepten daha fazla arzın olması. Bunun sonucu olarak da bir istihdamda daralma yaşanabiliyor. Ancak, kentsel dönüşümün hayli sıcak olduğu merkezlerdeki gelişmelere ve deprem karşısında riskli olan merkezlerde konut sahiplerinin diğer birçok masrafından kısıp güvenli konutlarda yaşamak arzuları da yok değil. Bu bir gerçektir. Ve bu anlamda kentsel dönüşüm projeleri bu ivmeyle devam eder ise inşaat sektöründe istihdamda sorun yaşanabileceği kanısında değilim.” dedi.

Esin Yapı projeleri hangileridir?

1.İstanbloom Zincirlikuyu / İstanbul

2.Akaret Plaza ve İş Merkezi - Söğütözü / Ankara

3.Akgül Mesken İş Merkezi - Söğütözü / Ankara

4.Vialife Alışveriş Merkezi - Söğütözü / Ankara

5.Bodrum Blue Hotel - Gündoğan / Bodrum

6.Haydarbey Konakları - Tarabya / İstanbul

7.Gülbahar Residence - Serencebey / İstanbul

8.Palmiye Apartmanı - Şişli / İstanbul

9.Dostlar Apartmanı - Fulya / İstanbul

Metin Esin, konut fiyatları ile ilgili olarak neler söyledi?

Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, konut fiyatları ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Tüm dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler her sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de etkiledi. Bu etkinin fiyatlara yansıması durumu, daha çok şehirden uzak projelerde yer aldı diyebiliriz. Bizim arsa yatırımlarımız genellikle kent merkezlerinde olduğundan çok fazla etkilenmedik. Şu anda projenin yüzde 35'inin satışını tamamladık. Fiyatlarımız dolar üzerinden. Kurlar yükselince, fiyatlarımızı artırmadık. Kurları da sabitledik.

Metin Esin’in planları nelerdir?

Metin Esin, İstanbul’un ilk LEED sertifikalı gökdelenlerinin başında gelen İstanbloom projesi gibi bir proje daha yapmayı hedefledi.  İkinci proje için 2014’te 250 milyon dolar yatırım yapma kararı aldı. Konu ile ilgili olarak Esin şunları söyledi:

Şehir merkeziyle yakından ilgiliyiz. Şişli’de birkaç noktada yer alan arsalarda hak sahipleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşırsak ikinci proje bu bölgede olabilir. Tarihi yarımada ile de ilgileniyoruz. Zeytinburnu ve sahil tarafı ilgimizi çekiyor. İstanbloom gibi yeşil projeleri çoğaltarak kentsel dönüşüme destek vermeyi hedefliyoruz. 

Metin Esin

İstanbloom projesinin özellikleri nedir?

Toplam Proje Alanı: 14760 m2

Projedeki Konut Sayısı: 170

Konumu: İstanbul / Şişli

Oda Çeşitleri: 1+1,2+1,3+1,4+1,

Teslim Tarihi: 30.08.2013

Zincirlikuyu’da konumlandırılan projede toplam 165 adet daire ve 10 adet de home ofis yer aldı. 14 bin 760 metrekare alan üzerine inşa edildi. Projede yer alan daireler 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 4,5+1 şeklinde tasarlandı. Daire büyüklükleri şöyle: 107 metrekare ile 306 metrekare arasında.

2014 yılı içinde teslim edilmesi planlanan İstanbloom’da dairelerin metrekare birim fiyatı 6 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 

Zincirlikuyu İstanbloom projesinde yüzde 35, yüzde 40 ve yüzde 50 peşinatla daire sahibi olunabiliyor. Aynı zamanda banka kredisi de kullanılabiliyor.

İletişim bilgileri: Telefon: 0212 274 72 79 www.istanbloom.com

Metin Esin, İstanbloom projesi ile ilgili neler söyledi?

Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, İstanbloom projesi ile ilgili olarak şu yorumlarda bulundu:

Bölgede projesine göre  metrekaresi 5 Euro seviyesinde aidatlar alınırken, kendi projemizde rakamı 2.5 liraya çekmeyi planlıyoruz. Metrekaresi 5 Euro'dan 100 metrekarelik dairenin aidatı 500 Euro eder. Bizim hedefimiz ise 250 lira.

Yağmur suları yeniden kullanılacak. Çatı panelleriyle üretilen enerjiyi, ortak alan aydınlatmalarında kullanacağız. Işıklandırma için ücret ödenmeyecek. LEED ile doğayı korurken, tüm ısıtma, soğutma gibi  konularda ve aidatlarda tasarruf da sağlanmış olacak.  İstanbloom'da bir daire sahibi olan herkes bu kriterlere ek bir ücret ödemeden sahip olacak.

İstanbloom’da konut alıcılarına sunduğumuz imkanlar arasında ise 5 bin 600 metrekarelik yeşil alanın olacağı İstanbuloom'da koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolu, reflekte havuzlar, çocuk oyun alanları, kum havuzu, mini pazar yeri ve kafe yer aldı.

Metin Esin’in iletişim bilgileri nedir?

Adres: Kore Şehitleri Cad. No: 16/1 Zincirlikuyu 34394 Şişli / İstanbul /Turkey

Telefon: 0 212 274 72 79 Faks: 0 212 274 72 19

E-Mail: info@esinyapi.com