Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mirasçılık belgesi harcı 2017!

Mirasçılık belgesine bir kimsenin vefatı durumunda yakınlarına kendisinden miras kalması halinde ihtiyaç duyuluyor. İşte mirasçılık belgesi harcı 2017..


Mirasçılık belgesine bir kimsenin vefatı durumunda yakınlarına kendisinden miras kalması halinde ihtiyaç duyuluyor. Mirasçılık belgesinde, yasal mirasçıların kimler olduğu ve mirastaki paylarının ne kadar olduğu görülebiliyor.


Veraset ilamı olarak da bilinen mirasçılık belgesi Sulh Hukuk Mahkemesinden alınabiliyor. Bu belgeyi isteyenler noterden de temin edebiliyor. Bunun için notere belli bir harç ödemesi yapılıyor. Peki, mirasçılık belgesi harcı 2017 ne kadar?


Mirasçılık belgesi harcı 2017

Mirasçılık belgesi noter ücreti 2016 yılında 60,80 TL olarak tahsil edilmişti. 2017 yılında ise bu mirasçılık belgesi noter ücreti 65,40 TL olarak tahsil edilecek.


Mirasçılık belgesini almak için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. İsteyen herkes istediği zaman mirasçılık belgesini çıkarabiliyor.  Ancak doğabilecek vergi mükellefiyetleri için ilk 1 ay içerisinde alınması faydalı oluyor.


3 ay içinde mirasçılık belgesi alınarak veraset beyanı yapılmazsa cezası doğabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com