Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Kurum: O yapılar imar barışına giremeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Birinci derece arkeolojik sit alanlarında yapılan imar barışı başvurularını kabul etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışıyla ilgili Sivas Valiliği'nde konuştu.


''2 bin 145 kaçak yapı yıkılacak''

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, imar barışı başvurularıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, "Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün Kültür ve Turizm Bakanımızla da konuştuk, böyle bir karar aldık. Çünkü biz bu anlamda gerçekten tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz. Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir. Diğer taraftan tüm Türkiye genelinde de toplamda 20 ilde 2 bin 145 kaçak yapının tespiti yapıldı. Artık resmi süreç başlatıldı, bu süreçlerin tamamlanmasına müteakip kaçak yapıların yıkımlarını da gerçekleştiriyor olacağız. 18 ilde de tespit çalışmalarımız devam etmektedir." dedi.


''Hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğiz''

Kapadokya Bölgesi'nde peribacalarının yakınındaki yapıların yıkılması için çalışma başlattıklarını söyleyen Kurum, sürecin Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Nevşehir Valiliği tarafından ortaklaşa yürütüldüğünü söyledi. Kurum, "Biz tarihimizi bozacak, kültürümüzü bozacak hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğimizi daha önce ifade etmiştik. Buna ilişkin yapılan ilk tespitlerde 190 yapı tespit edildi ve 38 yapımız valiliğimiz tarafından yıkıldı. 26'sının da yine tebligatı yapılarak toplamda 64 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Kalan yapıların da en kısa zamanda inşallah yıkımlarını gerçekleştireceğiz'' şeklinde konuştu.


''Emlak Bankası inşaat sektörümüze destek verecek''

Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın faaliyet izni almasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, şunları söyledi: "Bugün Türkiyemiz için önemli bir gün. Emlak Bankamız artık yeniden faaliyete geçti. Bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Emlak Katılım Bankası olarak bundan sonraki süreçte faaliyetine devam edecek. Gerçekten Cumhuriyet döneminde kurulmuş çok önemli bir değerimiz. AK Parti iktidarı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Emlak Katılım Bankası olarak artık sanayicimize, turizmcimize, inşaat sektörümüze destek verecek çok önemli bir bankayı yeniden hayata geçirmiş oluyoruz. Katılım bankası olarak çalışacak, kentsel dönüşüme destek, inşaat sektörüne destek, ithal ikame malların burada üretilmesine destek sağlayacak bankamız artık faaliyete geçmiş durumda. Türkiyemiz ve tüm sektörlerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum."