Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Ak kimdir?

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak kimdir? Mustafa Ak bugüne kadar hangi işlere imza attı?


1964 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğan Mustafa Ak, ilk-orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı.  İdealist kimliğiyle ön plana çıkan Ak, 1983 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1987 yılında yüksek başarı ile mezun oldu.

 

Geniş vizyonunu ve öncü kimliğini iş hayatına yansıtmak isteyen Ak, İstanbul’da özel sektörde çeşitli alanlarda yöneticilik yaptı.


Yöneticiliğin yanında basın sektöründe de aktif görevler üstlenen Ak, sektörel dergilerde koordinatörlük görevlerinde bulundu. Birikimini ve kazanımlarını kendi işletmesine yansıtmak isteyen Mustafa Ak, 1991 yılı itibari ile Ankara’da Basın-Yayın ve Matbaacılık alanlarında faaliyet gösteren bir işletme kurdu. Aynı zamanda sosyal kimliğiyle de ön plana çıktı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlendi. Kendisi halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı’nın yönetim kurulu Başkan Yardımcılığı ve Ankara Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

İlkeleri doğrultusunda aktif siyasi hayatına kuruluşundan itibaren AK Parti’de başlayan Ak, Ankara İl Başkanlığı bünyesinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. İl Başkan Yardımcılığı ve Sosyal İşler Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

 

Ayrıca, AK Parti’nin en önemli eğitim faaliyeti olan Siyaset Akademisi’nin Ankara Koordinatörü olarak üç dönem Yerel Yönetimler Programı’nın yürütülmesinin öncülüğünü yaptı. 29 Mart Yerel Seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığı Aday Adaylığına başvurdu ve partideki görevlerinden istifa etti. Keçiören Belediye Başkanı olarak 2009 yılında göreve başladı. 23 yıldır Keçiören’de ikamet eden Mustafa Ak; evli ve Ali, Halit, Yusuf adında üç çocuk babasıdır.