Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Keleş

Keleşoğlu İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Patronluğu babasından devralan inşaat mühendisi Mustafa Keleş’in kardeşleri Metin Keleş, Suat Keleş ve Hicabi Keleş de şirketin yönetim kurulundadır.Mustafa Keleş
Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KeleşMustafa Keleş kimdir?Mustafa Keleş, 1964 yılında Gümüşhane’de doğdu. Ailesiyle 1976’da Gümüşhane'den İstanbul’a geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden 1986’da mezun oldu. İnşaatçılık Keleş’in baba mesleği. Üniversitede okurken, 1983 yılında aile şirketinde işleri devraldı. Mustafa Keleş’in üç kardeşi var. Birlikte çalışıyorlar. Kardeşi Metin Keleş de inşaat mühendisi. Suat ve Hicabi ise mimar...Mustafa Keleş nerede oturuyor?2010 yılının Mart ayında Sabah Gazetesi’nde yayımlanan habere göre; 24 yıldır Florya Basınköy'de 6 oda 2 salonlu dubleks bir evde oturan Keleşoğlu İnşaat Başkanı Mustafa Keleş, deniz manzaralı evinde sabahları balıkçı motorlarının sesleriyle uyanıyor. 


18 yıldan beri bu evde oturan Keleş'in eşi evden taşınmak istese de Mustafa Keleş bu fikre hiç olumlu bakmıyor. Keleş, ilk olarak Kumburgaz'da oturduklarını 1986 yılında ise babasının Florya'da yaptığı eve geçtiklerini anlatıyor. Keleş, 1992 yılından bu yana ise kendi yaptıkları Keleş Apartmanı'ndan oturuyor.Mustafa Keleş’in oğulları da inşaatçı mı?Mart 2012’de Emlak Rotası Dergisi’nde yayımlanan habere göre; Mustafa Keleş'in oğulları Fuat Keleş ile Dursun Keleş babalarının çizdiği yolda ilk adımları genç yaşta atmaya başladılar. Eğitimleri devam eden kardeşler ticari bilgileri okuldan alırken, inşaatın ince detaylarını babalarından öğreniyor.


Bilgi Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Ticaret bölümlerinde eğitimleri devam eden Fuat Keleş ve Dursun Keleş, 36 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Keleşoğlu İnşaat'ın iki veliahtı. 24 yaşındaki Fuat Keleş ile 22 yaşındaki Dursun Keleş, inşaat ve mimarlık alanında eğitim görmeyi düşünürken, Babaları Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş'in tavsiyesi ile yönetim odaklı eğitim almaya karar vermişler. Zaman ilerledikçe bu kararın doğru olduğunu gözlemlediklerini belirten Fuat Keleş, "İkimiz de çocukluğumuzdan bu yana işimiz ve şirketimiz ile iç içe büyüdük. Bu konuda babamızın ve amcalarımızın bize destek göstermesi, işimizi sevmemize ve işimizden kopmamamıza neden oldu" diyor.


Kendi kararları ile bir işi yönetme noktasına 2007 yılının sonunda ulaşan iki kardeş, şirketlerinin hissedarı olduğu alışveriş merkezlerinde, gıda sektöründe faaliyet gösteren markalardan franchise almış. Genç girişimciler, bir işletmeden sekiz işletmeye ulaşan bir firma haline gelmelerine karşın, bu işin onları asıl işinden uzaklaştırdığını fark edip aile şirketlerine yönelme kararı almış.


İki kardeş İnşaat sektöründe ise 2010 yılında Keleşoğlu İnşaat'ın Beykoz Kavacık' ta bulunan 9 bin metrekarelik ofis binası projesi ile adım attı. Bütün yönetim sorumluluğunu üstlenen genç iş adamları, 20 ay içerisinde projeyi tamamlayarak satışını gerçekleştirdi.Mustafa Keleş'in Fuat Keleş ve Dursun Keleş dışında 2 çocuğu daha var. Keleş'in kızı Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde eğitim görürken, en küçük erkek çocuğu İTÜ Elginkan Lisesinde eğitimine devam ediyor.36 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Keleşoğlu İnşaat, şu an devam eden Autopia-Beylikdüzü, KoruFlorya-Florya, CountryLife-Göktürk ve Ginza Corner-Beykent projelerini yönetiyor. Şirket, 2012 itibariyle Beylikdüzü, Yenibosna, Göktürk ve Ayazağa, Kağıthane bölgelerinde anlaşması yapılan, toplam inşaat alanı 1 milyon 300 bin metrekareyi aşan konut, ofis ve Alışveriş Merkezi yatırımlarına başlayacak.