Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Talha Gönüllü kimdir?

Adıyaman Üniversite Rektörü Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü kimdir? Mustafa Talha Gönüllü bugüne kadar hangi işlerde görev aldı?


Mustafa Talha Gönüllü kimdir? 

Mustafa Talha Gönüllü, 3 Nisan 1959 Adıyaman doğumlu. Türk akademisyen ve kimya mühendisi, çevre mühendisliği uzmanıdır.


İlk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü 1981, Yüksek Lisansı 1983 ve doktora çalışmalarını ise 1987 yılında tamamladı.


1982–1987 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Uygulamalı mühendislik konusunda Kanada'daki Waterloo Üniversitesi'nde 1989–1990 yılları arasında öğretim üyeliği yaptı ve burada önemli projeler üretti. Kanada'dan döndükten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı ve süreç içinde fakülte ve bölümde idari görevlerde de bulundu.


Yüzlerce ulusal ve uluslararası akademik çalışmalarının yanı sıra, kendi geliştirdiği bilimsel metotlarla ve ürettiği 500’ün üzerinde ulusal ve uluslararası proje ve uygulamalı araştırma çalışmasıyla Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği ve AR-GE çalışmalarına hayatı boyunca ayrıcalıklı olarak önem verdi. 


Yedek subay olarak ifa ettiği askerlik görevinde de yine AR-GE çalışmaları içinde bulundu ve birçok proje ve araştırma ile katma değer sağladı. 


Çevre konusunda; İstanbul Sanayi Odası, Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri Kapsamında Jüri Üyeliği ve birçok Proje Olimpiyatının değişmez jüri üyesi olarak bu kapsamda her zaman ön planda yer aldı.


Şu an Adıyaman Üniversitesi rektörü olarak görev yapmaktadır.


Evli ve üç çocuk babasıdır.