Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müşterek tapu satılır mı?

Müşterek tapular, müşterek mülkiyet ile sahip olunan taşınmazın tapusu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, müşterek tapu satılır mı?


Müşterek tapular, müşterek mülkiyet ile sahip olunan taşınmazın tapusu olarak karşımıza çıkıyor. Müşterek mülkiyet, birden çok kişinin, fiilen bölüşmedikleri belirli paylar oranında bir taşınmaz mala birlikte sahip olmaları durumu oluyor.


Müşterek tapu satışa konu olabiliyor. Ancak, müşterek tapunun devri için tüm hissedarların tapu satışına onay vermiş olması ve satış anında tapu dairesinde olması gerekiyor. 


Satış için anlaşmanın sağlanamaması durumunda hissedarlardan biri izale-i şuyu davası açabiliyor. Peki, izale-i şuyu davası nedir? İzale-i şuyu davası nasıl açılır?


İzale-i şuyu davası

İzale-i şuyu davası, taşınmaza ortak mülkiyet olarak sahip olan hissedarların mallarının aynen taksim edilmesi veya mahkemece satılarak bedellerinin hissedarlar arasında payları nispetinde paylaştırılması için açılıyor.


Hisse sahiplerinden sadece biri dahi izale-i şuyu davası açmak istese, dava açılabiliyor ve mahkeme gayrimenkulün satışını yapabiliyor.


Ancak payın bir üçüncü kişiye satışı halinde diğer paydaşların öncelikle alım hakkı bulunuyor. 


Kanuni şufa hakkı olarak da bilinen ön alım hakkı; bir gayrimenkulün satılması durumunda, önceliğin verildiği hak olarak karşımıza çıkıyor. Bu hak, hissedarlık esasına göre, hissedarların birbirlerine karşı olan haklarını ifade ediyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com