Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nakkaştepe – Üsküdar

Üsküdar'da Kuzguncuk, İcadiye ve Burhaniye mahalleleri arasında kalan semt. Kesin sınırları olmayan Nakkaştepe, Boğaziçi Köprüsü’ne ve İstanbul Çevre Yolu’na yakınlığıyla bilinir. Boğaz manzarasıyla lüks konut projeleri, Mesa’nın İstanbul merkezi, Koç Holding merkez binası ile Nakkaş Kebap ve Rakkas gibi ünlü restoranların adresidir. Nakkaştepe Musevi Mezarlığı da buradadır.Nakkaştepe – ÜsküdarNakkaştepe nerede?


Nakkaştepe, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan Üsküdar ilçesine bağlı bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, Beylerbeyi ve Kuzguncuk sırtlarına yayılmıştır. Boğaziçi Köprüsü'nün ilk çıkışı bu semtte bulunmaktadır.


Nakkaştepe – Üsküdar


Nakkaştepe’de neler var? 


Nakkaştepe Musevi Mezarlığı: 78 bin 165 m2 alanda bulunan Nakkaştepe Musevi Mezarlığı ya da Kuzguncuk Musevi Mezarlığı, İstanbul'da bulunan bir mezarlıktır. Üsküdar ilçesinin Kuzguncuk mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Türkiye'deki Musevilerin ölülerinin gömülmesi için kullanılmaktadır. Mezarlığın giriş bölümünde 2004 yılında yaptırılan bir midraş vardır.


Mesa İstanbul Ofisi: Mesa Mesken’in İstanbul merkezi, Nakkaştepe’deki Cemil Molla Köşkü’nde bulunmaktadır.


Mesa hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Adres: Kuzguncuk Mah.Abdullahağa Cad.Cemil Molla Köşkü No:23 Kuzguncuk İstanbul - TÜRKİYE

Tel: (90.216) 532 3333 - 34 (pbx) 

Faks: (90.216) 532 3332

E-posta: info@mesa.com.tr 

Web: www.mesagrup.comKoç Holding Merkez Binası:  19. yüzyılın sonunda, Osmanlı hanedanı damatlarından Mehmet Şerif Paşa tarafından malikâne olarak inşa edildi. Cumhuriyetin ilk yıllarında çıktığı tahmin edilen bir yangınla büyük çapta hasar gören kompleks, 29 Kasım 1978'de Koç Topluluğu tarafından alındı ve 1984 yılında, merhum Prof. Sedad Hakkı Eldem'in arşivinden yararlanılarak Mehmet Şerif Paşa Konağı'nın aslına uygun olarak restore edildi. 


Harem, Selamlık, Ağa Dairesi, Hamam, Ahırlar, Arabacı Başı binasından müteşekkil Mehmet Şerif Paşa Konağı restitüsyon projelerine göre ihya edildi. 30 Mayıs 1986 Cuma günü temeli atılan kompleks Garanti İnşaat A.Ş. tarafından 2 yılda tamamlandı.


19. yüzyıldan kalma bir Osmanlı yapısı olan konak, 1984 yılında aslına sadık kalınarak restore edilmiş olmasından dolayı 31 Ocak 1991 tarihinde Hollanda'nın Lahey kentinde açıklanan "Europa Nostra" Ödülü'ne layık görüldü. Çeşitli Avrupa ülkelerinde 200'ü aşkın tarihi ve kültürel mirası koruma kuruluşunun meydana getirdiği Europa Nostra Federasyonu, önemli eski yapıların başarılı restorasyonlarını veya bu yapıları ilginç yeni kullanım alanlarına açan projeleri ödüllendirmekte.


Bugün Koç Holding birimlerinin toplandığı Nakkaştepe Tesisleri 23.219 m² olan bir arazi üzerinde yer alıyor. Koç Holding, Fındıklı'daki binasından taşındığı 12 Eylül 1988 tarihinden beri faaliyetlerini burada sürdürüyor. Koç Holding A.Ş. Nakkaştepe Tesisleri'nde başlıca altı bina bulunmakta. Eski Harem Binası (Vehbi Koç Binası)

Eski Selamlık Binası (Başkanlar Binası)

Eski Ağa Dairesi (Yemekhane)

Eski Hamam Binası (Stratejik Planlama Koordinatörlüğü ve Yapı Kredi Bankası Nakkaştepe Şubesi)

Eski Ahırlar Binası (Genel İdare Binası)

Eski Arabacı Başı Binası (Tesisler Binası)


Koç Holding binaları tarihe ve geleneksel mimarimize sadık kalarak geçmişin mirasını koruyan özelliklere sahip. Mehmet Şerif Paşa Konağı da aslına uygun olarak restore edilirken teknolojinin en son nimetlerinden faydalanılmış ve sonuçta eski-yeni bütünlüğü başarılı bir şekilde sentezlenerek kullanılmıştır. 


Koç Holding, bu eserin meydana getirilmesinde büyük katkıları olan Merhum Prof. Dr. Sedad Hakkı Eldem'e şükran borçlu.


Adres: Nakkaştepe, Azizbey Sokak No: 1 Kuzguncuk 34674 İstanbul, Türkiye 

Tel: +90 216 531 00 00 ya da Türkiye'nin her yerinden 444 1 562 (444 1 KOC)

Web: www.koc.com.trNakkaş Kebap: İstanbul'un en ünlü kepabçılarından biri...

Adres: Gümüşyolu Cad. Eski Taş Ocağı Sokak No:27 Nakkaştepe İstanbul 

Tel: 0216 495 65 15

Web: www.nakkaskebap.com


Rakkas: Rakkas Nakkaştepe’de 150 kişilik Rakkase, 850 kişilik Balo Salonu, 250 kişilik Junior Salon ve 400 kişilik Teraslı Salonu bulunuyor.  


Adres: Gümüş Yolu Caddesi No: 19 Nakkaştepe Bağlarbaşı – İstanbul 

Tel: 0216 310 53 95-96

Fax: 0216 334 47 58 

Web: www.rakkas.com.tr