Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Necmettin Bitlis kimdir?

Polisan Grubu’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Heyeti Başkanı da olan Necmettin Bitlis’in 2011 yılında yaptığı “Haydarpaşa limanı kapanıyor. Hükümet benden Dilovası’ndaki limanı büyütmemi, denizde 400 dönüm alanı doldurmamı istiyor” açıklaması tepki çekmişti.Necmettin Bitlis kimdir?
Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin BitlisNecmettin Bitlis kimdir? Polisan Boya, Polisan Kimya, Poliport, Polisan Tarım, Polisan Yapı ve Şark Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, ticaret lisesi mezunu. 70 yıllık iş tecrübesine sahip olan Bitlis aynı zamanda Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Heyeti Başkanı. Bitlis, Malatya Eğitim Vakfı’nın da kurucu üyesi.


Necmettin Bitlis’in sahibi olduğu Polisan Holding hakkındaki detaylı bilgiler için tıklayın!Necmettin Bitlis kendini ve iş yaşamını nasıl anlatıyor?“1900’lü yılların il çeyreğinde bölgedeki istilalar sebebiyle,  Ermeni çetelerinin o dönemki katliamlarının yol açtığı travmanın etkisiyle ailem Bitlis’ten Malatya’ya yerleşmiş. Bitlis’i ilk defa 1986’da Merhum Turgut Özal ile birlikte gidip görme imkanı bulabilmiştim. Daha sonra 2011 yılında bir daha gittim Bitlis’e ve Bitlis’in tarihi güzelliklerini daha ayrıntılı görmek nasip oldu.” 


İstanbul'da öğretmeniyle tartıştıktan sonra okulu bırakarak ticarete atılan Necmettin Bitlis'in 1986 yılında kurduğu Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş, uluslararası piyasalarda yaşanan krize rağmen büyümeyi sürdürüyor.


Bitlis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da 8 yaşındayken okul çıkışlarında babasının kumaş dükkanında gittiğini, bu sayede ticareti ve alışverişi erken yaşlarda öğrendiğini söyledi.


1942 yılında ise Malatya'dan İstanbul'a göç ettiklerini ve babasının da kumaş dükkanını Sultanhamamı'na taşıdığını dile getiren Bitlis, lisede okurken bir öğretmeniyle tartışması üzerine 10. sınıfta okulu bırakarak tamamen ticarete atıldığını anlattı.


Ancak ticaretin de belli bir süre sonra kendisini tatmin etmediğini, farklı işler yapmak, bir şeyler üretmek istediğini vurgulayan Bitlis, şöyle devam etti:


Bu düşünceyle babama, Marshall yardımlarından faydalanarak bir üretim tesisi kurma fikrini açtım. Babam da 'Hayır oğlum, biz tüccarız, alırız satarız, sanayicilik bizim işimiz değil' diyerek teklifimi geri çevirdi. Ben ise her zaman işin imalat ve üretim tarafına hevesliydim. İplik alıp, Yeşildirek, Topkapı, Sağmalcılar'da dağınık dokuma tezgahlarında dokutmaya, dokumaları fabrikalarda boyatmaya ve dükkanımızda satmaya başladım. Daha ucuza mal ettiğim için kar marjını yükseltmeyi sağlamıştım.


Bitlis, 1955 yılında Zeytinburnu'nda içinde boyahanesi de bulunan eski bir kumaş fabrikasını 8 yıllığına kiralayarak iplik, dokuma ve boyama birimleriyle tekstil üretimine başladığını ve o dönemde 350 kişiyi istihdam ettiğini söyledi.


1961 yılında ise Kağıthane'de kapatılan bir mensucat fabrikasını satın alarak Türkiye'deki sayılı tekstil üreticileri arasına girmeyi başardıklarını dile getiren Bitlis, Bir iş kolum daha olsun, yalnızca tekstilde değil, farklı alanlarda da faaliyet gösterelim” düşüncesiyle kimya mühendisi bir tanıdığı aracılığıyla İsraillilerle anlaşma yaptıklarını ve 1964 yılında tutkal üretmeye başladıklarını bildirdi.


Necmettin Bitlis, sözlerini şöyle sürdürdü:


Türkiye ihtiyacının yüzde 50 fazlası kapasitede bir tesis kurmak üzere Sınai Kalkınma Bankası'ndan kredi kullandık. Daha biz tesisi kurarken Türkiye'nin ihtiyacı bir kaç katına çıktı. Tesisimize ek yatırımlar yaptık, daha sonra Almanlar ile ortak, ağaç sanayisinin kullandığı reçine imalatına başladık.  Türkiye'de ilk kez, kağıt tutkalı tekstil apre malzemesi, boya ham maddesi olarak kullanılan emulsiyon reçinelerini, levha, kontrplak ve formikalarda kullanılan formaldehit reçinelerini Kağıthane üretim tesislerinde üretmeye başladık.  Tekstilden kimyaya doğru bir geçiş yapmış olduk. Fabrikanın iplik ve dokuma bölümlerini kaldırdık. Ham madde maliyetlerini azaltmak adına 1977 yılında Kağıthane'deki üre formaldehit üretim birimini Dilovası'ndaki tesislere yeni teknoloji ve 100 bin ton kapasiteye çıkararak taşıdık, ham madde taşınabilecek limanımızı inşa ettik ve süreç içinde üretimimize tamamen Dilovası'ndaki tesislerde devam ettik.


1986 yılında da Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi kurarak boya üretimine başladıklarını anlatan Bitlis, Şu anda holding genelinde 1200 çalışanımız var. Bunun 750'si Polisan Boya'da istihdam edilmiş durumda" dedi.

Bitlis, her şeyin hayal etmekle başladığını ve sektörde 3-4 büyük firma arasında yer edindiklerini belirterek, Bu noktaya gelmeden önce, hayalini kurdum, sonra hayalimi kağıda aktardım ve bu günlere geldim. Şu anda Polisan Holding, liman işletmesi yanında, kimya, mensucat ve yapı sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor"diye konuştu.


KRİZİ HEMEN HEMEN YAŞAMADIK


Az miktarda kara tankerleriyle yakın ülkelere reçine ihracatları olduğunu, bölgeye demiryolu hattı kurulması halinde blok trenlerle ihracatı artırmayı hedeflediklerini bildiren Bitlis, şöyle konuştu:


Uluslararası piyasalardaki ekonomik krizi hemen hemen yaşamadık. Çünkü boyada kaliteli hizmet anlayışımız var. Sürekli Anadolu'daki bayilerimizi ziyaret ediyor, ihtiyaçlarını, sıkıntılarını dinliyorum. Ben gidemezsem çocuklarım gidiyor. Anadolu esnafı bizi iyi günde de kötü günde de destekler. Bu nedenle 2008 yılında başlayan küresel finansal kriz döneminde de büyümemizi sürdürdük.  2009 yılını tonaj bakımından yüzde 4, ciro bakımından da yüzde 14-15 oranında artıyla atlattık. 1964 yılından beri boyanın ana maddelerini imal ettiğimiz için, boyanın ne demek olduğunu iyi biliyoruz. Kalite ve hizmeti ön planda tuttuk ve her sene bir büyüme içindeyiz. Bu yıl da boyada yüzde 20-25 oranında bir büyümemiz var.


Dilovası Kuyubaşı mevkisinde 33 yıl önce fabrikaya kuyu açarak su temin etmek için hazineden küçük bir arazi satın aldıklarını, ormandaki ağaçların kesilmesi üzerine de Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle görüşüp bölgeyi koruma altına almak istediğini bildirdiklerini hatırlatan Bitlis, Türkiye'de ilk kez Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman Koruma Protokolü imzaladıklarını belirtti.

         

Çevre ve Orman Bakanlığı, koruma amacıyla 5 bin 500 dönüm araziyi vermek istedi. Korumakta güçlük çekebileceğimizi düşündüğüm için 2 bin dönümünü kabul edebildim diyen Bitlis, arazinin tamamını almadığına pişman olduğunu, bugün orman yerindeki gecekondulaşmayı görünce üzüldüğünü söyledi.


ÇEVREYE DUYARLIK


Dilovası'nda 9. fabrikayı kendilerinin açtığını, şu anda ilçede 185 fabrika bulunduğunu ifade eden Bitlis, şöyle devam etti:


"Fabrikayı ilk kurduğumuzda Türkiye'de ilk defa atık arıtma tesisini de kurduk. TÜBİTAK'a proje yaptırdık, ancak ilk etapta iyi sonuç alamadık. Daha sonra Avusturyalı bir firmaya atık arıtma tesisimizi yaptırdık. Bu yıla kadar kullandık. İlave yatırımlarla da Türkiye'nin en iyi arıtma tesislerinden birini oluşturmuş olduk. Atıklarımızı katı atığa dönüştürüyoruz. Çıkan çamurun 2000-2500 kalori değeri var, bu atığı çimento ve çelik fabrikalarına yakıt olarak veriyoruz. Yani tesislerimiz sıfır atıkla faaliyetlerini sürdürüyor. Dilovası'nda yapılan arıtma tesisinin faaliyete geçmesiyle bölgedeki evsel atıkların kontrolü de sağlanmış olacak, denize, dereye en ufak bir atık gitmeyecek. Sanayi zaten kontrol altındaydı, şimdi evsel atıklar da kontrol altına alınmış olacak" dedi.


Çeşitli sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirdiklerini vurgulayan Bitlis, 1988 yılında bir ilkokul inşa ettiklerini, 1999 Marmara depreminde Dilovası'nda yıkılan camiyi yeniden yaptırdıklarını şimdi ise ilçeye yaklaşık 2 bin kişilik spor salonu yaptırmayı planladıklarını sözlerine ekledi.Necmettin Bitlis hangi haberlere konu oldu?Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa (Yaşar Süngü, Yeni Şafak, 19 Şubat 2010)


(…) En son TÜSİAD'ın da isyan ettiği katsayı adaletsizliği ile ilgili tartışmalar sürerken meseleye farklı bir boyuttan bakıp farklı çözüm önerilerinde bulunanlar da var.


Bunlardan bir tanesi Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis.


"Çaput" satarak işe başlamış, bugün boyadan tekstile, liman işletmeciliğinden makineye pek çok alanda faaliyet gösteren bünyesinde bin 500 kişi istihdam eden Polisan Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı.


Geçen hafta Malatyalı İşadamları Derneği MİAD'ın konuğuydu.


*


"Fırsatları görüp değerlendirmek, şans, yardım, çevre çok önemli ama kişinin hayata bakışı ve beklentisi de belirleyici. Eğer lise ikinci sınıfta öğretmenimle takışıp okulu bırakmasaydım bugün sanayici değil devlet kademelerinden emekli biri olurdum."


Kendini böyle anlatıyor Necmettin Bitlis.


İş dünyasını ise şöyle; Türkiye'nin bu kadar çok üniversite mezununa ihtiyacı yok. Sanayi hala ara eleman sıkıntısı çekiyor. Üniversite mezunu olan bir kişi kendisi istese dahi işçi olarak çalışamıyor ve o işyerinin ahengi bozuluyor. 

Biz bunu yaşadık. Şimdi işçi olarak meslek okulu çıkışlıları ve ilköğretim mezunlarını alıyoruz".


*


Ve devam ediyor; "Atalarımız boşuna 'sen ağa ben ağa inekleri kim sağa' dememişler. Eğitim elbette ki şart ama 'ille de üniversite' diye tutturmak yanlış. Ülkenin şartları neyi gerektiriyorsa o yönde çocukları şekillendirmek gerekir. Almanya gibi sanayi toplumlarında bu böyle."


Haksız değil, ama gel sen bunu ailelere anlat.


Anne baba da çocuklarının işçi değil kravatlı, saygı duyulan bir meslek sahibi olmasını istiyor.


Onlar da haklı.


Staj yasasında pay sahibi


Meslek liselerinde okuyan gençlerin haftanın iki günü işyerlerinde staj yapmalarını sağlayan yasanın çıkmasında da işadamı Necmettin Bitlis'in büyük payı olmuş.


Onu da şöyle anlatıyor; "Yasa Metin Emiroğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı döneminde 1985-86'da çıktı. Şirketimizin iş hukuku avukatlığını yaparken ara eleman sorununu konuşuyorduk. Almanya'da sistemi incelemiştim. Bakan olduktan sonra Almanlardan sistemin Türkiye'de de kurulmasını istemiş. Sonra staj yasası çıktı. Bugün gençler hem mesleği yerinde öğreniyorlar hem de okurken az da olsa para kazanıyorlar."


Fikri Işık, Necmettin Bitlis’e “Kim olduğunu açıkla” dedi (Kocaeli Gazetesi, Aralık 2011)


Kocaeli Gazetesinin "Dolguya izin yok" başlığı ile verdiği habere göre hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem de AKP Hükumeti Körfez'de liman doldurma işine karşı çıktılar..


Dilovası bölgesindeki Polisan A. Ş.’nin yönetim kurulu başkanı, ünlü işadamı Necmettin Bitlis’in geçen hafta İzmit’te katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklama, şehrimizde yeni ve önemli bir tartışma başlatmıştı. Bitlis, “Haydarpaşa limanı kapanıyor. Hükümet benden Dilovası’ndaki limanı büyütmemi, denizde 400 dönüm alanı doldurmamı istiyor” demişti.


YILPORT LİMANINA YARGI KARARI


İzmit Körfezi’nde deniz dolgusu ile büyümeyi planlayan tek liman Bitlis’in limanı değil. Yine Dilovası bölgesinde bulunan Yılport Limanı da deniz doldurup, büyümek istedi. Büyükşehir Belediyesi Danıştay’da dava açtı. Danıştay 6 ncı dairesi Büyükehir7i halkı buldu. Danıştay 6 ncı Dairesi’nin oy birliği ile aldığı kararda, limanın deniz dolgusu ile büyümesine kesin olarak izin verilmiyor. Hatta, daha önceden yapılmış dolgu alanlarındaki tesislerin de yıkılması gündemde.


BÜYÜKŞEHİR KARARLI


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İzmit Körfezi’nde yeni liman yapımına, mevcut limanların deniz dolgusu ile büyümesine kesinlikle izin vermeyeceklerini söylediler. Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün de bu konuda kararlı olduğu, bugüne kadar Ankara’ya gelen bütün “Liman büyüme, deniz doldurma” taleplerinin geri çevrildiği açıklandı. Danıştay’ın Yılport limanı için aldığı karar da, bütün bu girişimler için emsal oluşturacak.


IŞIK: “BİTLİS AÇIKLASIN”


Necmettin Bitlis’in “Polisin limanı denizde 400 dönüm dolgu ile büyüyecek. Bunu yapmamızı bizden hükümet istedi” şeklindeki sözlerine Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’tan da tepki geldi. Yıllardır İzmit Körfezi’nde yeni liman ve dolgu taleplerine direndiklerini, izin vermediklerini belirten Işık şöyle konuştu: “Sayın Bitlis, kendisine hükümet ya da devlet adına kim böyle bir teklif getirmiş bunu açıklasın. Biz İzmit Körfezi’ni kurtarmaya çalışıyoruz. Hiç kimseye denizden bir karış dolgu için izin verilmez” dedi.Necmettin Bitlis ve Polisan Holding iletişim bilgileri nelerdir? Adres: Ali Nihat Tarlan Cad. No:86 34752 İçerenköy, İstanbul


Telefon: 0216 578 56 00


Faks: 0216 573 77 93


E-Posta: info@polisanholding.com


Web Adresi: www.polisanholding.com.tr