Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nevzat Doğan

Tıp doktoru iken siyasete atılan ve milletvekiliğinden sonra belediye başkanı olan isimdir. Dr. Nevzat Doğan, 2009’dan bu yana İzmit Belediye Başkanı’dır.
Nevzat Doğan
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat DoğanDr. Nevzat Doğan kimdir? Dr. Nevzat Doğan, 1959 yılında Gümüşhane Bahçecikte dünyaya geldi İlk, orta ve lise tahsilini Türk Pirelli İlkokulu, İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesinde; yüksek öğrenimini ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde tamamladı. Mecburi hizmetini, Elazığ´ın Keban ve Ağın ilçelerinde hükümet tabibi olarak yaptı. Keban sağlık merkezinde bir çok testin yapılabildiği laboratuvar kurdu.Nevzat Doğan nerede doktorluk yaptı?İstanbul Şişli Etfal Hastanesi´nde 4 yıl uzmanlık eğitimi alarak Çocuk Hastalıkları Uzmanı oldu. Çorlu Askeri Hastanesinde vatani görevini yaptıktan sonra Bolu / Gerede Devlet Hastanesi´ne Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak atandı. Gerede Devlet Hastanesi´nde çocuk servisini kurdu. Burada 3,5 yıl çalıştıktan sonra SSK Kocaeli Hastanesi´ne tayin oldu.


SSK Kocaeli Hastanesi´nde, başhekim yardımcılığı, çocuk hastalıkları uzmanı ve hastane dernek başkanlığı görevlerini bir arada sürdürdü. Yaptığı çalışmalar sonucunda o yıllarda Türkiye´de sayılı hastanenin alabildiği; Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü´nün (Unicef) ortaklaşa verdiği "bebek dostu hastane" ünvanını hastaneye kazandırdı. 1998 yılında, yeni kurulan Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı´nın ilk başkanı seçildi. 2000 yılında Konak Tıp Merkezi´ni kurdu. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini milletvekili olana kadar sürdürdü. Nevzat Doğan siyasete ne zaman girdi?2001 yılında, 16 yıllık devlet memuriyetinden istifa ederek AK Parti İl Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif siyasete girdi.Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 3 kasım 2002´de yapılan genel seçimlerde 22.dönem Kocaeli Milletvekili seçildi.  TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekilliği,  TBMM Türkiye -Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Halen AK Parti Genel Merkezi Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.Nevzat Doğan ne zaman belediye başkanı oldu?Doğan, 29 Mart 2009 seçimlerinde oyların % 40.01'ini alarak İzmit Belediye Başkanı seçildi. Dr. Nevzat Doğan hangi haberlere konu oldu?Başkan Doğan Mahallelerden Çıkmıyor (Haziran 2013)


İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan mahallelerdeki incelemelerini sürdürüyor. Haftanın iki gününü mahallelerde geçiren ve halkın sorularını yanıtlayan Başkan Doğan, mahallelerde yapılan bu incelemelerin planlamada büyük kolaylık sağladığını söyledi.


İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan son olarak Kocatepe Mahallesi’nde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Doğan’a Kocatepe Mahallesi inceleme gezisinde Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk ve Murat Demir, Kocatepe Mahalle Muhtarı Kemal Çelebi ve daire müdürleri eşlik etti.


İzmit Belediyesi tarafından mahallede yapılan çalışmaları denetleyen Başkan Doğan daha sonra yapımı devam eden Şirintepe Ekopark’ta incelemelerde bulundu. Ekopark’ın son durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Doğan Ekopark’ta yürütülen çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. Doğan gezisinin büyük bir bölümünü vatandaşlarla geçirdi.


Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı mahallelerinde görmeye alışkın olan vatandaşlar “ Başkan hep bizimle birlikte. Ne derdimiz olsa dinliyor, ne sorunumuz olsa çözüyor. O bizim hem başkanımız hem abimiz” dediler. Başkan Doğan’la samimi bir şekilde sohbet eden vatandaşlar mahalleleri ile ilgili isteklerini Doğan’a ilettiler.

Kocatepe Mahalle Muhtarı Kemal Çelebi belediye hizmetlerinden memnun olduklarını belirterek, "Belediye Başkanımız her türlü sorunumuzla yakından ilgileniyor. İlettiğimiz her sorun giderildi. Son yıllarda en çok hizmet alan mahallerinden biriyiz. Başkanımız Doğan’a mahallemize gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Mahallemiz sayesinde hizmet gördü" dedi.Kocaeli'de Bilim ve Teknolojisi Merkezi kurulacak! (Temmuz 2010)


Nevzat Doğan, Orta Doğu Teknik  Üniversitesi  ile işbirliği yaparak Kocaeli ´de Bilim ve Teknolojisi Merkezi  kuracaklarını' söyledi


İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  'Ankara ´daki ´Bilim ve Teknoloji Merkezi ´nin benzerini, Orta Doğu Teknik  Üniversitesi (ODTÜ) ile işbirliği yaparak Kocaeli ´de kuracaklarını' söyledi.


Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ ´nün Türkiye ´de bilim  denilince ilk akla gelen üniversitelerden biri olduğunu belirterek, Sanayi şehri  olarak tanınan Kocaeli ´nin, aynı zamanda bilim, tarih, kültür, turizm ve sanat  şehri olarak anılması için çalıştıklarını ifade etti. Doğan, şöyle konuştu:         


'Bu amaçla Ankara ´daki ´Bilim ve Teknoloji Merkezi ´nin benzerini ODTÜ  ile işbirliği yaparak Kocaeli ´de kuracağız. Türkiye ´de ilk defa bu büyüklükte bir  bilim merkezi yapacağız. şžu anda ODTÜ ´nün kampüsü içerisinde bulunan bilim  merkezini, aynı mimari ve içerikle İzmit ´e kuracağız. Kocaeli çok iddialı bir  şehir, her şeyde bir numarayı hedefleyen bir şehir.'


'Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin ODTÜ dışında sadece Kocaeli ´de  olacağını belirten Nevzat Doğan, kentte 7 ´den 70 ´e herkesin bilimsel konularda eğitim almasını istediklerini söyledi. Nevzat Doğan, şöyle devam etti:


'Matematik, fizik ve kimya alanlarındaki kuralları, bilimsel gerçekleri,  deneysel ekipmanlarla görme fırsatı elde edilecek. Günlük hayatta yaşadığımız  birçok olayı, bilimsel olarak deney sırasında da göreceğiz. Güncel hayatta  açıklayamadığımız birçok şeyi, bilimsel olarak açıklama fırsatı elde edeceğiz.  Bunlar halkımızın bilime olan ilgisi ve inancını artıracak. Bilim ve Teknoloji  Merkezi ´ne düzenlenecek gezilerde, öğrencilerimiz birçok fizik kuralı ile ilgili  uygulamalara katılma şansı bulacak. Özellikle yeni yetişen neslin daha bilimsel  düşünmesini ve bilime daha çok inanmasını artıracak. Daha önemlisi, bilimsel  ufuklarını genişletecek, bilimsel düşünme kapasitelerini genişletecek. Bu,  ülkemiz adına çok önemli kazanımlar sağlayacak.'


Malta Mahallesi ´nde kurulacak merkezin 1 yılda tamamlanmasının  planlandığını ifade eden Doğan, 'Bin metrekare kapalı alana sahip olacak merkez,  yaklaşık 2 milyon liraya mal olacak' dedi.