Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nihat Uzunoğlu kimdir?

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirket Olağan Genel Kurul Toplantısında bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak sunulacak isimler arasında yer alan Nihat Uzunoğlu kimdir?


Nihat Uzunoğlu, 1981 yılında  Ankara  Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Uzunoğlu, aynı yıl içerisinde Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 


1984 yılında dönem birincisi olarak Hesap Uzmanlığına, 1991 yılında da Baş Hesap Uzmanlığına atanan Sayın Uzunoğlu, 1989-1990 döneminde 1 yıl süreyle İngiltere'de "İngiliz Vergi Sisteminde Otokontrol Müesseseleri" konusunda etüt ve incelemelerde bulunmuştur.


13 Mart 1994 tarihinde Detaşe olarak yeni kurulan Dış Ticaret Vergi Dairesi Başkanlığı'nın ilk Başkanı olarak görevlendirilen Sayın Uzunoğlu, yaklaşık 3,5 yıl bu görevde bulunmuş ve sonrasında yine Detaşe olarak Temmuz 1997'den Ağustos 2004'e kadar İstanbul Defterdar Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 


Ağustos 2004’te Baş Hesap Uzmanı olarak yeniden Hesap Uzmanları Kurulu’na görevlendirilen Sayın Uzunoğlu, bu tarihten itibaren Hesap Uzmanları Kurulu’nda Okuma Komisyonu üyeliği, Danışma Komisyonu üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. 


2005- 2009 yılları arasında dört dönem Maliye Hesap Uzmanları Derneği’nin Başkanlığını yapan Sayın Uzunoğlu, Ocak 2014’te emekli olarak kamu görevinden ayrılmıştır. 


Uzunoğlu, Hesap Uzmanları Derneği ve Hesap Uzmanları Vakfı’nın ortak kuruluşu olan “HUZ AKADEMİ” bünyesinde vergi uygulamaları konusunda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.