Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nimetullah Kaya - Şua İnşaat

İstanbul’da Elite markalı konutlar üreten Şua İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. YTÜ mezunu inşaat mühendisidir.Nimetullah Kaya
Üstte: Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya

Nimetullah Kaya kimdir?

1962 yılında Ağrı'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ağrıda tamamladıktan sonra 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. 

1988 yılından beri İstanbul da mühendislik ve müteahhitlik yapmakta olup, İstanbul da tamamlamış olduğu projelerden bazıları Ataşehir Konakları, Atakent Konutları, Elite Life Ataşehir,  Altınoluk  Aqua Park villalarını sayabiliriz. Şu anda devam etmekte olan Halkalı Atakent de Emlak GYO Hasılat Paylaşımı projesi olan Elite City   ve yeni başlayan Pendik Elite Side projesini sayabiliriz.

İnşaat sektörü projeleri yanında, Kaya grubun taş işleme tesisi, ahşap işleme tesisi bulunmakta olup, bu girişimlerle ince yapı konusunda da yapılan işlerin daha nitelikli ve grubun kendi kontrolünde olması hedeflenmiştir. 

Bunların yanı sıra Nimetullah Kaya,  özellikle, bulundukları bölge ve Ağrıda eğitim desteği konusunda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yapmaktadır. 

Özellikle, çevre, koruma, yeşili destekleme, konusunda hassas çalışmalar yapan grup, peyzaj çalışmalarında proje yaptıkları bölgelere de katkıda bulunmaktadırlar.

Son dönemlerde Kentsel Dönüşüm projeleri üzerinde arazi geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Nimetullah Kaya evli ve 3 çocuk babası olup, orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Nimetullah Kaya, Şua İnşaat’ı ne zaman kurdu? 

Şua İnşaat 1992 yılında Nimetullah Kaya tarafından kurulmuştur. Şua İnşaat, şu ana kadar Elite City, Elite Side, Elite Rezidans, Elite Life gibi geniş çaplı, yeni nesil projelere imza attı. 

Nimetullah Kaya hangi konularda haber oldu?

Nimetullah Kaya: Yeni hedef Ümraniye (Milliyet Gazetesi, Mayıs 2012) 

Özellikle son yıllardaki konut projeleriyle sektörde adını sıkça duyduğumuz Şua İnşaat, yapı sektöründe birçok alanda birden varlığını sürdürüyor. Elite City ve Elite Side projelerine devam eden firma, yeni projeler üretmek için de farklı bölgelerdeki arsa arayışlarını hızlandırıyor.

Aynı anda Elite Side ve Elite City olmak üzere iki projeyi sürdüren Şua İnşaat, yatırımlarına özellikle İstanbul'un gelişme gösteren bölgelerinde devam ediyor. Kurulduğu yıldan bu yana birçok yapı üretmiş olan firma, geliştirdiği projelerle bölgeye değer katmayı amaçlıyor.

Şua Grup'un konut üretiminin yanında, yapı sektöründeki işletmeleriyle de kendisini gösterdiğini söyleyen Şua inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya bu kapsamda Elite Design markasıyla, ahşap üretimi, Elite Granit markasıyla granit ve taş işleme, Elite Win markasıyla PVC İşleme gibi sektörlerde I çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Sektörel üretimde daha iyiyi, daha ekonomik olarak verme kabiliyeti edindiklerini belirten Kaya “Çalışma ilkemiz zaman ticari odaklı olmayıp çevre ve müşteri odaklı olmuştur" şeklinde konuştu. Yeni projelerle ilgili bilgi veren Nimetullah Kaya şunları söyledi: "Şuanda Kartal Kadıköy Göztepe ve Ümraniye bölgelerinde de arazi geliştirme ve proje geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Özellikle çalışma etiğine uygun çevreci yaklaşımla ve kaliteyi ekonomik olarak üretmek esaslarıyla bugün Şua İnşaat yoluna devam ediyor.

Nimetullah Kaya: İstanbul merkeze 600 bin yeni konut gerek! (Emlakkulisi.com, Aralık 2010)

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, İstanbul’un çarpık ve sağlıksız kentleşme sorununun uzun süredir gündemde ve ısrarla çözümü aranan konulardan bir tanesi  olduğunu belirtti.

İstanbul’un çarpık ve sağlıksız kentleşme sorununun uzun süredir gündemde ve ısrarla çözümü aranan konulardan bir tanesi  olduğunu belirten Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, aynı zamanda kentin inşaat sektörü için de karlı bir lokasyon olduğunu dile getirdi.

İstanbul’un son dönemde Anadolu yakasında Kurtköy ve Kartal, Avrupa yakasında ise Halkalı bölgesinde 

geliştiğini kaydeden Kaya, yeni projelerin bu bölgelerde yapıldığını  belirtti. Yeni yaşam alanlarının açılması  ve buralara projelerin kurulmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Kaya, birde gelişimini yıllar önce tamamlayan, hatta artık eskiyen kesimlerin sorun teşkil ettiğine değindi. “Bu bölgelerdeki binaların yenilenmesi, günümüz teknolojisiyle tekrar elden geçmesi, gerek konfor gerekse de sağlamlık açısından ele alınması gerekiyor ” diyen Kaya, “Ayrıca, kent merkezi içerisindeki sanayi bölgeleri için de bir çözüm getirilmesi şart ” sözlerini sarf etti. 

Gelinen noktada İstanbul için kentsel dönüşüm ü kaçınılmaz bir zorunluluk  olarak gören Kaya, “Mutlaka hukuki altyapı sağlanarak kentsel dönüşüme bir an önce başlanmalı.  Eski kentin yenilenmesi anlamında sadece İstanbul’un merkezinde 500-600 bin konutluk alan ortaya çıkar. Şu anda hükümetin konuyla ilgili bir çalışması bulunuyor. Umuyoruz çok kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Yürürlüğe girdikten sonra da hükümet kadar özel sektöre de görev düşüyor.  İBB’de şu anda büyük ölçekli bir plan üzerinde çalışıyor” diye kouştu. Bu konudaki umutlarını 2011 ’e taşıyan Kaya, “Tüm bunlar neticesinde,  İstanbul’un daha planlı bir şehre dönüştürüleceğini düşünüyorum ” diyerek sözlerini bitirdi.

Nimetullah Kaya’nın dönüşüm reçetesi:

1-Kent merkezlerinin yenilenmesi gerekiyor.

2- hukuki altyapı sağlanarak kentsel dönüşüme bir an önce başlanmalı 

3- Hükümet ve İBB’nin konuyla ilgili çalışması bulunuyor.  Bu yürürlüğe girdikten sonra da hükümet kadar özel sektöre de görev düşüyor.

Nimetullah Kaya ve Şua İnşaat iletişim bilgileri neler?

Şua İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti. 

Adres: Şerifali Mah. Çetin Cad. Kızkalesi Sok. No:1 A BLOK 14. Kat Daire: 45 Ümraniye 

Telefon: 0216 499 34 02/pbx

Fax: 0216 499 34 10

Web Adresi: suainsaat.com.tr