Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nizamettin Aşa

İstanbul Emlakçılar Odası’nın ikinci başkanıdır. Haliç ve Hasköy’ün değer kazanacağını iddia etmektedir.


Nizamettin Aşa

İstanbul Emlakçılar Odası İkinci Başkanı Nizamettin AşaNizamettin Aşa, mütekabiliyet hakkında neler düşünüyor?


Nizamettin Aşa; İstanbul Emlakçılar Odası’nda ikinci başkanı olarak görev almaktadır. Mütekabiliyet yasası ile ilgili konut stoğunun yumuşamasına sebep olacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Nizamettin Aşa, mütekabiliyet hakkında sözlerine şöyle devam etti:


İstanbul için 300 bin civarında bir yabancı alıcı kitlesinin mütekabiliyeti beklediği, bunların özellikle körfez ülkelerinden olduğu tahmin ediliyor. Bu kitlenin son dönemde satılamayan lüks konutları alacağı öngörülüyor.

Sadece inşaat yapıldı ve yapılmaya da devam edildi. Bu da bir stokun oluşmasına neden oldu. Buna rağmen bazı inşaat firmaları konut yapımına devam etti. Arza karşılık bir talep oluşmadı. Satışlar oldu ama istenilen oranda gerçekleşmedi. Şu an konut sektörde kesinlikle bir durgunluk var. Son 5-6 aydır bu durgunluk daha belirgin şekilde hissediliyor. Mütekabiliyet bir noktada bunun için çıkartıldı. Yani eldeki stokların satılabilmesi için faydalı olacaktır.


Nizamettin Aşa, konut sektörü hakkında neler söyledi?


Konutların, talepleri göz ardı ederek yapıldığını dile getiren Aşa, lüks konutlar hakkında da birtakım açıklamalarda bulundu: Aşa, “'İstanbul'da 300-400 bin konut fazlası var satılamayan. Bir yandan da 300-400 bine yakın alıcı potansiyeli var. İstanbul'da lüks kontun getirisi çok fazla. Sosyal konut yapsanız yüzde 100 kazanacaksınız ama, bunu lüks konut yaptığınız zaman yüzde 300 kazanıyorsunuz. Oysa alıcı kitlenin konut beklentisi tespit edilip ona göre konut yapılmalı. TOKİ'nin bu işe müdahil olması lazım. 'Tamam lüks konut yap ama bir projenin yüzde 70'i lüks konutsa yüzde 30'u da sosyal konut olsun' diyerek bir balans ayarı yapabilir.'' dedi.


Nizamettin Aşa, Haliç ve Hasköy konut fiyatları ile ilgili ne tür açıklamalarda bulundu?


Kentsel dönüşüm projesi ile birlikte, şirketlerin ilgisini çeken Haliç ve Hasköy’de konut fiyatlarının artığını söyleyen Nizamettin Aşa, “Bölgede büyük projeler yapılacak.  Bu durum gayrimenkul fiyatlarına da yansıdı. Haliç'te arsa veya bina sahibi olanların acil ihtiyaçları olmadığı sürece satmamaları gerekiyor. Biraz daha beklerlerse iyi bir kar yapmış olurlar.” dedi.


Beylikdüzü bölgesinde ev fiyatları nasıl?


Beylikdüzü bölgesinde yer alan konut projeleri hakkında açıklamada bulunan Nizamettin Aşa, Beylikdüzü’ndeki ev fiyatları son 2 yıl içinde en az 2’ye katlandığını söyledi. Bunun sebebinin ise metrobüs olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Aşa,  "Beylikdüzü’nde çok fazla arazi kalmadı. Esenyurt’un kuzey tarafında ve Kayabaşı’nda muhtelif araziler var. Buradaki arazilerin fiyatları değişmekle beraber bin - bin 500 dolar civarında seyrediyor. Metrobüs söylentisi Beylikdüzü’ndeki ev fiyatlarını son 2 yıl içinde en az 2’ye katladı. Fiyatlar doyum noktasına ulaştı, merkezi yerlerle aynı seviyeye geldi” dedi.
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016