Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ödenmeyen elektrik ne zaman kesilir?

Elektrik faturasını zamanında ödemeyen kimselerin elektrikleri kesilebiliyor. Peki, ödenmeyen elektrik ne zaman kesilir?


Ödenmeyen elektrik ne zaman kesilir?


Elektrik faturasını zamanında ödemeyen kimselerin elektrikleri kesilebiliyor. Peki, faturada yazan son ödeme günü geçtikten sonra elektrik hemen kesilir mi?


Elektrik Mevzuatına göre; Tüketicinin elektrik enerjisi tüketimine ilişkin ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapmaması durumunda tedarikçi tarafından tüketiciye yazılı olarak en az beş iş günü süreyi içeren ikinci bildirimde bulunuluyor. 


Tüketicinin borcunun perakende satış sözleşmesi kapsamında olması halinde, söz konusu bildirimde ödeme yükümlülüğünün belirtilen sürede yerine getirilmemesi halinde elektrik enerjisinin kesileceği belirtilir. 


İkinci bildirim ile ilgili olarak, tedarikçi tarafından gerekli görülmesi halinde, yazılı bildirime ek olarak, ayrıca diğer haberleşme kanalları da kullanılarak bildirimde bulunulabilir.


Tüketicinin perakende satış sözleşmesi kapsamında öngörülen ödemeleri, ikinci bildirimde belirtilen süre içerisinde de yapmaması halinde, görevli tedarik şirketinin bildirimi üzerine, bildirim tarihinden itibaren en geç beş iş günü içerisinde TEİAŞ veya dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından kesme bildirimi düzenlenmek suretiyle elektriği kesilir. 


Kesme bildiriminde, kesme tarihi ile saatine ve son endeks değerine yer verilmesi zorunludur. Kesme bildirimi bir gün içerisinde TEİAŞ veya dağıtım şirketi tarafından görevli tedarik şirketine iletilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com