Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ODTÜ yol tartışması - polemikler

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanlarından geçecek yol ile ilgili üniversite ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki polemiğin 32 kısım tekmili birden bu sayfada… Tıklayın; ODTÜ yol polemiği ne zaman başlamış, kim ne demiş, polemikte son durum neymiş öğrenin…


ODTÜ yol tartışması - polemiklerODTÜ polemiğinde neler yaşandı?


Gazeteci Koray Çalışkan, 25 Ekim 2013 tarihli Radikal Gazetesi’ndeki "ODTÜ haklı, Gökçek haksız. 10 neden" başlıklı köşe yazısında süreci şöyle özetledi;


Esas mesele yolun açılmasıyla ortaklık payı üzerinden ODTÜ arazisinin belediye inisiyatifiyle maddi 'değerlendirmeye' açık hale gelmesiydi.


Dün gece ODTÜ’den Prof. Dr. Ali Gökmen anlattı. Dozerler 2300 ağacı öldürdükten sonra beton atılması için toprağı ezmiş. Ertesi sabah yuvalarında sıkışmış fare yavrularının çığlıkları hâlâ duyulabiliyormuş. İlk neden bu.


İKİ: ODTÜ kuzey-güney ve doğu-batı istikametinde 2 yolla 4’e bölünmek isteniyor. Üniversitenin coğrafi bütünlüğü yok oluyor. Mesele köşeden geçen bir asfalt değil.


ÜÇ: Doğu-batı yolu iptal oldu. Belki tünel olacak. Sorun çözülecek. Kuzey-güney yoluna ODTÜ tamam dedi. Belediye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı gönderecek, askıya çıkacak, bir ay sonra itiraz süresi başlayacak, sözlü olarak ‘tamam’ denilen proje ‘yazılı’ olarak onaylandıktan sonra yol yapılacaktı. 4 Ekim’de ormanı ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ilan eden proje askıya çıktı. 1. derece doğal sit alanında ağaç kesimi imkânsız olduğundan ortam rahatladı. Belki tünel yapılacaktı.


DÖRT: Bakanlık baskın yaptı. Bayramdan önceki son mesai günü olan 11 Ekim’de projenin ‘son’ halini ODTÜ’ye yolladı. Üstelik projeye ekli imar planı ekte yoktu. Plan zarftan çıktı, sözlü olarak onaylanan proje bu değildi. Bayram tatili başladı, belediye ODTÜ’ye dalmak için sinsice hazırlanmıştı. ODTÜ’ye verilen söz tutulmadı. Ankara kurumsal riyanın başkenti oldu.


BEŞ: 18 Ekim’de Çevik Kuvvet, Büyükşehir Belediyesi ve bakanlık yetkilileri ODTÜ’ye baskın yaptı. Gece yarısı üniversitenin duvarları yıkıldı, çitleri devrildi, telleri kesildi ve iki ay önce “300 ağaç keseceğiz” diyen Gökçek, 2300 ağacı öldürdü ve kan parası yolladı. 630’u taşınabilirdi. 1’ini kesmek bile sit alanı olduğu için yasaktı.


ALTI: Belediye çalışanları ODTÜ arazisinde ODTÜ çalışanlarının ve yöneticilerinin hareket ve çalışma özgürlüklerini engelledi. Suç işledi. Polisliğe soyundu.


YEDİ: 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş için açılan devasa otoyol alanı, ODTÜ çıkışında 2 geliş 2 gidiş küçük bir yola bağlanıyordu. Yolun 8 şerite çıkma şansı yoktu. Dar devam yolu da daha sonra koca bir duvarla karşılaşıyor ve özel bir bağ nedeniyle yol inşaatı aslında ölüyordu. Bağdan sonra da Dikmen Vadisi ve arkasında 20 katlı apatmanlar vardı ve yolu patikaya çevirip kıvırmadan ya da binaların üstünden ‘uçurmadan’ yolu bitirmek zaten mümkün değildi. Yol dedikleri kayıp otobandı.


SEKİZ: Devam yolunu yapmak imkânsız olduğundan zaten acil olmayan bu orman katline ve ODTÜ saldırısına gerek yoktu. Orman yok etmeye gerek kalmadan bir tünel bağlantı yapmak ODTÜ’nün de rıza göstereceği bir çözümdü. Üstelik buna gerekenden 10 kat daha fazla zaman vardı.


DOKUZ: Esas mesele yolun açılmasıyla ortaklık payı üzerinden ODTÜ arazisinin belediye inisiyatifiyle maddi ‘değerlendirmeye’ açık hale gelmesiydi. Yani ODTÜ’ye dayatılan bir uygulamayla ‘yol’ yapıyormuş gibi görünerek arazide belediyenin mülkiyet hakkı iddia edebilmesinin ‘yolu’ açılıyordu. ODTÜ bunu kesinlikle reddetmiş, bakanlık “tabii tabii” demiş, sonra arkadan dolaşarak ofsayttan gol atmıştı. Esas mesele ODTÜ arazisine el koymanın ‘yolunun’ bulunmasıydı.


ON: ODTÜ’de mesele kesinlikle bir yol değildi. AK Parti’nin ‘laik müesses nizama’ saldırmaktan aldığı siyasi hazzı, toplumu şiddet üzerinden kutuplaştırmanın siyasi rantına bulayıp durduğu yeni İslamcılığının en bariz örneğiydi. İstanbul’un Taksim Meydanı’na, Ankara’nın ODTÜ’süne saldırmanın asıl nedeni budur. Sembollerin itlafı...ODTÜ yol tartışmasında bugüne nasıl gelindi?


Gökçek: ODTÜ’nün kapısına dayandık (31.07.2013)


Melih Gökçek, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası tarafından düzenlenen ve yaklaşık 2 bin şoför esnafının yer aldığı iftar yemeğine katıldı. Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak yol projesiyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “ODTÜ’nün kapısına dayandık” dedi. Gökçek, ODTÜ yönetiminin projeyi kabul ettiği halde resmi tasdiki vermediğini söyledi. ODTÜ: Yol iznini Bakanlık verecek (05.08.2013)


Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak yol projesiyle ilgili, “ODTÜ’nün kapısına dayandık”, “Son öneriyi zorla kabul ettirdik” açıklamalarının ardından ODTÜ yönetimi konu ile ilgili bir açıklama yaptı.


Rektörlük, “ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmadan, Anadolu Bulvarı bağlantısının ODTÜ yerleşkesi içindeki kısmının yapılması veya ODTÜ tarafından böyle bir iznin verilmesi hukuken mümkün değildir. Basında yer alan beyanatların bu bilgiden yoksun olarak verildiği düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Yasal girişimde bulunacağız (22.08.2013)


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni Başbakanlık Binası, TBMM Kongre Merkezi, Temapark ve ODTÜ’den geçirilmesi planlanan yol hakkında görüşlerini bildirmek için basın gezisi düzenledi. Şube Başkanı Ali Hakkan, yapımı devam eden projelerin AOÇ arazisini betonlaştırdığını ve doğanın yok edildiğini söyledi. Projeler için binlerce ağaç kesildiğini iddia eden Hakkan, “Büyük bir doğa katliamı yapılarak her yer betonlaştırılıyor. ODTÜ’den geçirilmesi planlanan yol başta 6 şerit olarak duyuruldu. Sonra da 8 şeride çıkarıldı. Yolun yapılması halinde insanların evlerinin dibinden TIR, kamyon gibi ağır vasıta araçların geçecek. Bu yol ulaşım ana planına aykırıdır, bu yolun geçmemesi için her türlü yasal girişimde bulunacağız” diye konuştu. Melih Gökçek: Olay çıkarsa kışkırtanları şikayet ederiz (23.08.2013)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu arasında yapılan bağlantı yolu için ODTÜ’de 200 ağacın taşınacağını söyledi. Gökçek yine Twitter’dan, “İdeolojik nedenlerle bu hizmeti engellemeye çalışanlar var. Burada olay çıkarsa kışkırtanları şikayet ederiz” diye yazdı.ODTÜ'de çadır nöbeti başladı (25.08.2013)


ODTÜ arazisinden geçirilmesi planlanan ve binin üzerindeki ağacın kesilmesine neden olacak olan yola karşı bir araya gelen ODTÜ'lü öğrenciler ile 100. Yıl ve Çiğdem mahallesi sakinleri ağaçların kesileceği bölgeye çadır kurarak nöbet başlattı.Melih Gökçek: 'İki aya ODTÜ'ye gireriz' (26.08.2013)


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, yol çalışması için ODTÜ kampüsü içerisindeki ağaçları keseceğini iddia eden bir grup, ODTÜ önünde eyleme başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bakanlığın imar planını onaylaması halinde iki aya kadar ODTÜ'ye girileceğini belirtti.ODTÜ'deki eyleme CHP'li vekillerden destek (27.08.2013)


ODTÜ’lüler, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bulunduğu Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde, ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu için ağaçların kesilecek olmasını ve yolun ODTÜ içerisinden geçmesini protesto etti.Melih Gökçek: ODTÜ’den ‘Gezi’ çıkmaz (30.08.2013)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir bölümü ODTÜ arazisinden geçirilmesi planlanan yolla ilgili eleştirilere, “Militan gruplar 2’nci Gezi Parkı olayını Ankara’da çıkarmaya çalışıyorlar. Ama ODTÜ’den 2’nci Gezi çıkmaz” diye yanıt verdi.ODTÜ Rektörlüğü'nden yol açıklaması: 2.388 ağacın kesilmesi gerekecektir (04.09.2013)


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden ve 100. Yıl - Çiğdem mahallelerinden geçecek yolla ilgili tartışmalar nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 3.000 ağacın yol yapımından etkileneceğinin belirtildiği açıklamada, "Toplam 629 ibreli ağacın nakledilmesi; 292 adedi çam, 133 adedi dişbudak, 916 adedi ahlat, 293 adedi badem, 58 adedi kavak ve 696 adedi diğer yapraklılar olmak üzere toplam 2.388 ağacın kesilmesi gerekecektir" denildi.ODTÜ'de polis müdahalesi (06.09.2013)


Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemlere polis bu sabah saatlerinde müdahale etti. 6'sı öğrenci 14 kişi gözaltına alındı. Ağaçların sökülmesine tepki gösteren CHP'li vekiller iş makinelerinin önünde nöbete başladı ve vekillerin gelmesiyle çalışma durduruldu.


ODTÜ kapısı yakınında yol çalışması nedeniyle ağaçların sökülmesine tepki gösteren vatandaşlara CHP'li vekillerde destek çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayan Aylin Nazlıaka'nın da arasında bulunduğu vekillerin gelmesi ile yol çalışmaları durdu. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, iş makinelerinin önüne geçerek çalışmalara izin vermedi.


İlhan Cihaner, Ali Demirçalı, Candan Yücerer de inşaat yöneticileri ile tartıştı. Sökülen bir elma ağacından dökülen elmaları ikram edip yiyen Nazlıaka, "Bunlara nasıl kıyarlar. Dökülen köklü bir ağaç başka bir toprakta tutar mı?" sözleriyle isyan etti. CHPli vekiller burada iş makineleri önünde nöbet tutacaklarını açıkladı. 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: AĞAÇ KESME DİYE BİRŞEY YOK


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise ODTÜ alanında çalışma yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:


“Sabah saatlerinde çalışma yapılan ekiplerimize çadır kuran eylemciler taşlarla saldırmışlar. Bunun üzerine Emniyet’e bilgi verildi. Şu anda ODTÜ arazisi içerisinde herhangi bir çalışmamız yok. Kendi yol güzergahımız üzerinde çalışıyoruz. Orada ağaç kesme diye bir şey yok. Ağaç nakil makinalarıyla başka yere dikiyoruz. Bazı gruplar işi provoke edip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.”  Tayyip Erdoğan Rusya'dan ODTÜ mesajı gönderdi (06.09.2013)


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde yaptığı açıklamada ODTÜ'de türbanlı öğrencilerle ilgili tartışmalara ilişkin "YÖK gereğini yapacaktır, biz de gereğini yapacağız" dedi. Erdoğan üniversitedeki yol tartışması için de "Ön açılacak, bu yollar yapılacak" diye konuştu.Kılıçdaroğlu: Yol için öğrencilerin duyarlılığını dikkate alın (07.09.2013)


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da yaşanan ODTÜ’nün içinden geçirilmek istenilen yolla ilgili tartışmalar konusunda öğrencilerin duyarlılığının Hükümet tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.ODTÜ arazisinden geçecek yola "yürütmeyi durdurma" davası (09.09.2013)


Ankara Barosuna kayıtlı Avukat Sedat Vural, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ODTÜ arazisinden geçirmeyi planladığı yolla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Ankara İdare Mahkemesine dava açtı.Gökçek'ten CHP'li milletvekilleri için suç duyurusu (09.09.2013)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.Gökçek: “Elemanlarıma tembih edeceğim, milletvekiline ‘hadi bakalım’ diyecekler” (09.09.2013)


ODTÜ’deki yol tartışması Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı.Çalışmalar sırasında eylemcileri destekleyen milletvekillerini hedef alan Gökçek, “Bundan sonra arkadaşlara tembih edeceğim, milletvekilleri geldiği zaman ‘Hadi bakalım hadi bakalım’ diyecekler” dedi.ODTÜ Rektörlüğü'nden yol açıklaması (04.09.2013)


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden ve 100. Yıl - Çiğdem mahallelerinden geçecek yolla ilgili tartışmalar nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.


Açıklamada, Anadolu Bulvarı ve devamı olan yolun, Konya Yolu ile Eskişehir ve İstanbul yollarını birbirine bağlayan bir ‘iç çevre yolu’ olarak ‘Ankara Nazım Planı 1990’da yer aldığı belirtilerek, söz konusu planın, 1982 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığı ve Anadolu Bulvarı’nın bu plan uyarınca 1987-88 yıllarında inşa edildiği hatırlatıldı. 


ODTÜ’nün, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan bu yolun kısmen arazisindan geçmesini kabul ettiğini ve yol güzergahının 1993-94 yıllarında onaylanan ODTÜ İmar Planı’nda yer aldığının altını çizen ODTÜ Rektörlüğü, bu düzenlemeyle yaklaşık 4 km’lik Eskişehir Yolu - Konya Yolu bağlantısının 1.8 km’lik kısmının ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden geçtiğini ve söz konusu arazinin yol için ayrılmış olması nedeniyle, 1980’lerden beri ağaçlandırılmadığını belirtti.ODTÜ:“Bakanla konuşulan başka bir yol” (17.09.2013)


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kampüs arazisindeki yol güzergahıyla ilgili açıklamaları üzerine, “Sayın Bakanla konuşulan yol, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan ve ODTÜ’nün sınır bölgesinden kuzey-güney doğrultusunda geçen yol değil, Eskişehir Yoluna paralel olarak doğu-batı yönünde ODTÜ’nün içinden geçmesi istenen bir başka yoldur” açıklamasında bulundu.Bakanlıktan ODTÜ’nün yol planına onay (18.09.2013)


Bakan Bayraktar, ”ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu 4 bin 85 hektarlık alanın imar planları, Rektörlüğün teklif ettiği haliyle onaylanacak” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık alanın imar planlarının, Rektörlüğün teklif ettiği haliyle bir iki gün içinde onaylanacağını bildirdi.Tayyip Erdoğan: Gidin ormanda yaşayın (19.09.2013)


Ankara'da ODTÜ arazisinden yol geçirilmesine karşı çıkan eylemciler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiği güzergahta "yol istemiyoruz, orman istiyoruz" pankartı açtı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, eylemcilere şu yanıtı verdi;   "Yol olmasa üniversiteye bile gidemezsin. Ormansa sizleri ormanlara gönderelim. Gidin ormanlarda yaşayın. Şehirlerdeki halkı rahatsız etmeyin..."


Peki, yasal olarak durum ne?


Mevcut mevzuata göre ormanlar devlete ait. Ve ormanlarda, "orman idaresince belirlenen konak yerleri" dışında gecelemek yasak. Üstelik bu yasağa uymayanlar için bir de para cezası var; 72 TL. Bakan Bayraktar: Avucunuzu yalarsınız  (20.09.2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , Bayrampaşa'da Kentsel Dönüşüm Konsept Parkı olan İsmetpaşa Parkı'nın açılışı gerçekleştirdi.Törende konuşan Bayraktar, "Birtakım demokrasi dışı güçlerden medet umarak iktidara gelme hayalinden vazgeçin artık, unutun.Bundan sonra ancak avucunuzu yalarsınız, nal toplarsınız.Öyle Gezi Parkı'dır, ODTÜ içinden yol geçmektir hadi ordan, geçti o günler" dedi.TMMOB Ankara Şubesi: ODTÜ Yolu'na 20 yıl önceki plan uygulanamaz (21.09.2013)


TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ arazisinden geçerek, Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu’nu birbirine bağlayacak olan yol projesiyle ilgili detaylı bir rapor hazırladı: “Bu plan teknik olarak aykırıdır. 1994 yılında yapılmış bir plan 20 yıl sonra 2015’te uygulanamaz. Çünkü hızlı bir kentleşme ve büyüme söz konusu. Toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alan planlamalar söz konusu olmalı. Trafiğin kent merkezine akışı ile ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Bu proje hiçbir şekilde çözüm olmayacaktır. Büyükşehir Belediyesi araç öncelikli bir kentsel planlama ile otobanı mahalle ortasından geçirmek istiyor. Yayayı hiç düşünmeden ve katılımcı yöntemden uzak planlamalar yapılıyor. Eskişehir Yolu’nda yapımı tamamlanacak olan metro bitmeli ve tekrar trafik yoğunluğu da gözden geçirilerek doğru planlamalar yapılmalı.”İMO’dan ‘ODTÜ yolu’ davası (21.09.2013)


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş, “ODTÜ yolu” olarak bilinen yolun yapım ve ihale ediliş biçiminin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle dava açtıklarını bildirdi.Bakanlıktan ODTÜ’nün yol planına onay (22.09.2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık alanın imar planları, Rektörlüğün teklif ettiği haliyle bir iki gün içinde onaylanacak” dedi.


Bakan Bayraktar: ODTÜ’de sorun yok (24.09.2013)


Büyükşehir ve ODTÜ ile yaptıkları toplantılar sonucunda ODTÜ’nün imar planına son halini verdiklerini belirten Bakan erdoğan Bayraktar, “Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında anlaşma sağlayarak, bu işi sorunsuz hallettik” dedi.ODTÜ Rektörü: Yol için ortak çözüm bulunmalı (25.09.2013)


ODTÜ Rektörü Prof.Dr.Ahmet Acar, “Üniversite yönetimi olarak, bu yol projesinin yasal dayanağını kabul etmekle birlikte, uzun zamandır geciktirilmesi nedeniyle bugün yaşanan sorunların, ilgililer arasında tartışılarak ve ortak bir çözüm bulunarak sonuçlandırılması gerektiğini savunuyoruz” dedi.ODTÜ yol planları onaylandı (30.09.2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladı.Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yapıldığını, tüm kurumların mutabakatıyla ODTÜ’nün imar planına son halini verilerek onaylandığını belirtti.ODTÜ ORMANINA GECE BASKINI (17.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler çok sayıda iş makinesiyle ve çevik kuvvet desteğiyle ODTÜ ormanına giderek yol çalışmasına başladı.ODTÜ'DE KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE FİDAN DİKTİLER (18.10.2013)


ODTÜ arazisinde sökülen ağaçların yerine yeni fidanlar diktiler.ANKARA Büyüşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den geçecek yol projesi için dün gece yaptığı baskını protesto etmek isteyen göstericiler yeni açılan yola fidan dikti.Eyleme CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’da destek verdi.Yüzüncü Yıl Migros önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde pankartlar, kazma kürek ve fidanlarla yeni açılan yola yürüdüODTÜ’ye bayram gecesi baskını (18.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ODTÜ yol projesi için ODTÜ 100. Yıl-Çiğdem bölgesine polis eşliğinde gece vakti baskın yaptı. Belediye ekipleri, ODTÜ’den geçirilecek otoyol projesi kapsamında, dün gece saat 22.00 sıralarında TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleri ile birlikte ağaç kesme makinaları, iş makinaları ve dozerlerle ODTÜ arazisine girdi. Burada yol çalışmasına başlayan ekip, ağaçları söktü.


Yaşanan gelişme üzerine yol inşaatını protesto etmek isteyen bir grup sosyal medya üzerinden örgütlenerek ODTÜ’ye yürümek istedi. Polis grubun yürüyüşüne izin vermeyince gerginlik çıktı. Polis toplanan gruba dün gece saat 22.30 sıralarında gaz bombaları ile müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından kaçışan grup ara sokaklara dağıldı. Polis helikopterleri de projektörlelerle operasyona havadan destek verdi.Rektör Acar: ODTÜ’ye izinsiz girildi (19.10.2013)


ODTÜ Rektörü Prof.Dr.Ahmet Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’den geçecek yol projesine gece yarısı baskını ile başlaması hakkında “Bu tamamen yasadışı bir tasarruftur.ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi” dedi.Yeni yola fidan diktiler (19.10.2013)


ODTÜ arazisinde sökülen ağaçların yerine yeni fidanlar diktiler.Vali Yüksel: Rektörler yol istedi (20.10.2013)


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, tartışmalı ODTÜ Yolu ile ilgili, “Üniversite rektörleriyle bir araya geldim.Bir taraftan ODTÜ tartışması yapılırken diğer taraftan rektörlerin büyük bölümü ‘metrolar üniversitelerin içinden geçsin’ hatta ‘ana yollar da geçsin’ dedi” ifadesini kullandı.


Mimarlar Odası’ndan Melih Gökçek hakkında suç duyurusu (21.10.2013)


Mimarlar Odası, Ankara Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, ruhsatsız yol yapım çalışması için ODTÜ'deki üç bin ağacı keserek kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.Melih Gökçek: Olay çıkmasın diye gece başladı (21.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ kampüsündeki ağaçların neden bayramda gece vakti söküldüğünü açıkladı.Gökçek, ''Biz bu işlerin olay çıkarak büyümesini arzu etmedik'' dedi.Gökçek, kaldırılan 2 bin 388 ağaç için de ODTÜ'ye 211 bin TL ödeme yaptıklarını söyledi.ODTÜ 211 bin lirayı iade etti (21.10.2013)


ODTÜ yol çalışması nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan ağaçlara karşılık ödendiği açıklanan 211 bin lirayı iade etti.Bülent Arınç: Gezi benzeri olayları çıkarmaya yönelik hareketler var (21.10.2013)


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.Arınç ODTÜ'de devam eden yol inşaatıyla ilgili sorulara cevap verirken "Yeniden Gezi benzeri olayları çıkarmaya yönelik hareketler var" dedi.ODTÜ'de ağaçlar bu davetiye ile dikildi (22.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ arazisinden geçecek yol için gece yarısı operasyonuyla kestiği ağaçların 1963 yılında törenle dikildiği ortaya çıktı.Dönemin ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın gönderdiği davetiye ile, “üç fidan” olarak bilinen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın da fidan dikimine katıldığı gün yüzüne çıktı.ODTÜ yönetiminden iki flaş karar (22.10.2013)


ODTÜ, bayramın son gecesi üniversite yerleşkesine girerek, yol inşaatı için yerleşkedeki 2 binden fazla ağacı söken Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine yasal işlem başlatacak.ODTÜ rektörlüğü ayrıca, yarın ya da öbür gün, üniversite yerleşkesinde "resmi" ağaç dikme etkinliği düzenleyecek.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Yol geçecekse camiyi yıkarız (22.10.2013)


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.ODTÜ kampüsünde inşa edilecek yol ile ilgili tartışmalara değinen ve 'modern eşkıyalar yol kesiyor' diyen Erdoğan, 'Yol medeniyettir.Ama medeni olmayanlar yolun kıymetini anlamazlar.Önünde cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz' dedi.CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Eşkiyalık değil mi bu? (22.10.2013)


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.ODTÜ Ormanı’ndaki yol çalışmaları ile ilgili Kılıçdaroğlu, "Tankla sopayla giriyorlar. Kaba güç orman adamının görevidir. Ormanda yaşayan kaba güç kullanır. Gece yarısı baskın düzenliyorsunuz eşkiyalık değil mi bu? ODTÜ dünyada saygın bir üniversite. O adamların önünde ilik ilikleyeceksin siyaset adamı olarak. Oraya sopayla girmek senin adam olmadığını kanıtlar" diye konuştu.Tayyip Erdoğan: Yol kesenler eşkiya (22.10.2013)


Başbakan Tayyip Erdoğan, ODTÜ’deki yol çalışmasını engellemeye çalışanları, ‘modern eşkıyalar’ diye niteleyip, “Yol medeniyettir, engel tanımaz, önünde cami bile olsa yıkar başka yerde inşa ederiz.Kim yolumuzu kesmeye kalkarsa çelik irademizi görecektir” dedGürsel Tekin: ODTÜ öğrencileri yalnız değildir (23.10.2013)


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ODTÜ arazisi üzerinde akşam saatlerinde devam eden yol yapım çalışmalarını izlerken basın mensuplarına tepkilerini dile getirdi.Tekin "ODTÜ Öğrencileri yalnız değildir.Bu eşkıyalığın bir an önce Ankara’dan uzaklaştırılması gerekir" dediODTÜ Rektörü'nden yol açıklaması: İzinsiz ve habersiz girildi (23.10.2013)


ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile üniversite arasında yaşanan yol anlaşmazlığı konusunda konuştu.


Acar, ODTÜ'nün itirazının yola değil, yasal süreç beklenmeden "izinsiz ve habersiz" üniversite yerleşkesine girilmesi ve "ODTÜ'nün diktiği ağaçların kesilmesi" olduğunu vurguladı. Acar, "Belediye Başkanı'nın ilerde üniversiteden farklı yerleri de talep etmesinden endişe ediyoruz. Çünkü kendisi daha önce yaptığı açıklamalarda, ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını ve gölü alacağını ifade etmişti" dedi. 


Hüseyin Çelik: Gökçek kıyamete kadar büyükşehir başkanı olarak kalmayacak (23.10.2013)


AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik gazetecilere açıklamalarda bulundu.Çelik, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirirken, ODTÜ tartışamalarıyla ilgili olarak da 'ODTÜ'de bizimdir Ankara Büyükşehir Belediyesi de. ODTÜ ormanları kamu malıdır.Kurumlar baki şahıslar fanidir. Gökçek kıyamete kadar büyükşehir başkanı olarak kalmayacak' dedi.Cumhurbaşkanı Gül: Konuşularak halledilecek konular (23.10.2013)


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ODTÜ'de yaşananlar ve gündemdeki konulara ilişkin şu açıklamayı yaptı:  “Bunlar büyütmeden, konuşularak halledilecek konulardır. İlgililer konuşur, hallederler.”Bekir Bozdağ: Çevre bahane, hedef hükümeti dövmek (24.10.2013)


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ODTÜ yerleşkesinde yeşil alandan geçen yol tartışmasında ODTÜ yönetimini suçlayarak, “Bazıları Türkiye’nin iktidarına dönük birtakım senaryoları ağaçların arkasına saklanarak ortaya koydu.Boğaziçi Üniversitesi: Tecavüz kabul edilemez (24.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den geçecek yol için gece yarısı operasyonuyla ağaçları kesmesine Boğaziçi Üniversitesi’nden de tepki geldi.


FEMEN Türkiye’nin ilk eylemi ODTÜ'ye destek oldu (25.10.2013)


Dünya çapında yaptıkları eylemlerle büyük ses getiren kadın aktivistler grubu FEMEN'in Türkiye şubesi açıldı.Bakan Bayraktar'dan ODTÜ Rektörüne teşekkür (26.10.2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ arazisindeki yol güzergahıyla ilgili yaşanan süreçte gösterdiği devlet terbiyesi ve tavırdan dolayı Rektör Prof.Dr.Ahmet Acar'a teşekkür etti.


Gökçek: Rektör bize ‘Şubat tatilinde kesin’ dedi (27.10.2013)


Beyaz TV’de katıldığı bir programda ODTÜ’yle ilgili soruları yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şunları söyledi: “2 defa bir araya geldik, Cumhurbaşkanlığı’nda Genel Sekreter başkanlığında bir araya geldik. Bir de sayın bakanımızın başkanlığında emniyet müdürümüz, valimiz, İçişleri Bakanlığı’nda bir araya geldik. Bize söylemiş olduğu söz, ‘Burayı kaldıracaksanız ve kesecekseniz, şubat tatiline getirelim, gerilim olmasın, bizim öğrencilerimiz durmazlar’ dedi. Kendisine sorun.”Hüseyin Çelik'ten Gökçek açıklaması (29.10.2013)


AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği sözlere ilişkin açıklama yaptı. ‘Melih Gökçek kıyamete kadar belediye başkanı kalmayacaktır’ şeklindeki sözlerinin ardından başlayan tartışmalara değinen Çelik açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


Geçen Hafta AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediğim bir basın toplantısında, ODTÜ arazisinden geçen yolla ilgili yaptığım bazı değerlendirmeler, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek aleyhinde maksatlı bir biçimde kullanılmaktadır. Basın toplantısında söylediğim "Melih Gökçek de kıyamete kadar belediye başkanı olarak kalmayacaktır." cümlesinin önüne ve arkasına bakmayıp "Bakın AK Parti yönetimi de Melih Gökçek'ten rahatsızdır." şeklinde yorum yapanlar ya art niyetli ya da okuduğunu anlamayanlardır.


Gökçek, ODTÜ yolunun son fotoğraflarını paylaştı (30.10.2013)


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Anadolu Bulvarı'nın Konya Yolu'na bağlantısını sağlayacak olan ve ODTÜ kampüs alanında yapım çalışmaları süren yolun havadan çekilmiş son fotoğraflarını paylaştı.

Gökçek Twitter hesabından takipçileriyle paylaştığı fotoğraflara şu mesajları yazdı:


Buyrun Yeni ODTÜ yolu


Bu yol için nasıl bir mantık kavga çıkarır?


Bu kısımdaki değişikliğin tamamının tasarımı ODTÜ tarafından yapıldı. Daha ne isterler ki?


Şu yolun güzelliğine bakın. Birilerinin bütün çirkinliğine rağmen, yol güzel mi güzel...Uluslararası Af Örgütü'nden 'ODTÜ' açıklaması (31.10.2013)


Uluslararası Af Örgütü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampusünde yapılacak yolu protesto eden göstericilerin protesto hakkına saygı duyulması ve aşırı güç kullanılmamasının güvence altına alınması çağırısında bulundu.Bakan Eroğlu: Bu yol yıllar önce planlanmış (01.11.2013)


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ODTÜ arazisindeki yol güzargahıyla ilgili "Bu yol geçmişte planlanmış.Melih Gökçek ile de alakası yok.Yıllarca önce planlanmış" dedi.Bakan Eroğlu, ODTÜ'ye bir de sitem etti: ''ODTÜ Rektörü de 'Bu fidanlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gönderildi' derse biz de mutlu oluruz, daha çok fidan veririz.Marifet iltifata tabidir.''