Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ömer Faruk Başaran – Başaran Şirketler Topluluğu

Başaran Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ömer Faruk Başaran, MÜSİAD Gebze Şubesi, GENÇSİAD, GESİAD ve TESÇEV gibi STK’ların kurucusudur. Ömer Faruk Başaran, emlak sektöründe yatırımcı kimliğiyle var olan bir oyuncudur. Başaran, 2014 yılının ofis projeleri yılı olacağı öngörüsünde bulunmuştur.Ömer Faruk Başaran – Başaran Şirketler Topluluğu

Başaran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran


Ömer Faruk Başaran hangi eğitimleri aldı?


1965 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Faruk Başaran ilk, orta ve lise tahsilini Gebze’de tamamladı. Yüksek öğrenimini Londra’da USIU EUROPA – CAMPUS’da “İş İdaresi” dalında bitirdi. (1983 – 1987). Vatani görevini Marmaris Aksaz Karaağaç’ta kısa dönem deniz kuvvetleri’nde tamamladı.Ömer Faruk Başaran iş dünyasına ne zaman girdi?


1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.


Ömer Faruk Başaran, 1990’lı yıllarda Atılım firmasını kurarak, Türkiye’de ilk defa sosyal hizmetlerde 14 branşta bir ilke imza atmıştır. Daha sonra Nur-iş Otomobil Organizasyon A.Ş. firmasını kurmuş ve kampanyalı otomobil organizasyonları gerçekleştirmiştir. Yine aynı yıllarda çeşitli inşaatları, kat karşılığı usulü ile yapmıştır. Ömer Faruk Başaran hangi STK’ları kurdu?


23 Aralık 1993’te ülkesini "Dünya Dengelerinde" söz sahibi, gelişmiş uygarlık ve medeniyetler seviyesinde bir ülke olarak görme arzusunu yüreklerinde bir kor gibi taşıyan bir grup işadamı ile Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği"ni (GESİAD) kuran Ömer Faruk Başaran, halen GESİAD’ın Onursal Başkanı ve Yüksek İstişare Konseyi üyesidir.


1995 yılında özellikle eğitim, sağlık ve çevre konularında yaşanan sıkıntılara çare bulabilmek amacıyla Türk Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı’nı (TESÇEV) kurmuştur. TESÇEV Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.


1997 yılında Türk iş dünyasının önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Gebze Şubesi’ni kurarak, Kurucu Başkanlığını yapmıştır. Daha sonra MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Otomotiv –Yedek Parça Meslek Komitesi Başkanlığı görevlerinde yer almıştır.

2001 yılında Gebze Genç Sanayici veİşadamları Derneği’ni (GENÇSİAD) kurmuş ve kurucu başkanlığını yapmıştır.


2003 yılında Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan ASİAD –Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği’ni kuran Ömer Faruk Başaran, halen derneğin Genel Başkanlığını yürütmektedir.


Gebzespor’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunan Ömer Faruk Başaran, Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) Meclis Üyeliği, Elektrik ve Otomotiv Meslek Komiteleri ile Dış İlişkiler Çalışma Grubu üyeliklerinde bulunmuştur.


2008 yılında Gebze Ticaret Odası Vakfı’nın Kurucu Üyeleri arasında yer almıştır.Ömer Faruk Başaran ne zaman siyasete atıldı?


Ömer Faruk Başaran, 2002 yılında Merhum Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nden (ANAP) Kocaeli Milletvekili adayı olmuştur.


22 Mart –1 Nisan 2007’de bir grup ASİAD’lı işadamı ile iş ve yatırım olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’ya giden Ömer Faruk BAŞARAN, Colombia Resario Üniversitesi’nde “Türkiye Ekonomisi ve Türkiye’nin Tanıtımı” konulu İngilizce bir konferans verdi.Ömer Faruk Başaran hangi firmaların patronu veya ortağı?

2008 yılı başında İstanbul’da kurulan Arena Uluslararası İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş’nin ve 2009 yılında kurulan Globaltek İnşaat San. Ve Tic. A.Ş.’nin kurucuları arasında yer alan Ömer Faruk Başaran, halen bu firmaların Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. 2013 yılında Başaran Şirketler Topluluğu bünyesinde kurulan Başaranlar Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 


2009 yılında, Sheikh Mohamed Eid M. T. Al Thani (Katar Devlet Bakanı ve Sheikh Eid Bin Mohammad Al Thani Charitable Association Başkanı), Ali Abdullah A.R.AI Suwaidi ile birlikte Fay Construction WII. Firmasını kurarak Katar’daki çeşitli inşaat ve enerji projelerinde yer almıştır. 


2008-2012 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Ömer Faruk Başaran’ın aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Türk – Azerbaycan, Türk-Belarus Yürütme Kurulu Üyelikleri ve Türk – Moğolistan İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerine devam etmektedir. İngilizce bilen Ömer Faruk Başaran, evli ve üç çocuk babasıdır.Başaran Ailesi, iş dünyasında neler yaptı?


Başaran Ailesi 1973 yılında, İbrahim Başaran’ın öncülüğünde elektrik piyasasının önemli bir kuruluşu olan Kondaş Kondansatör A.Ş.‘yi kurarak Türkiye’ye kazandırmıştır.


Başaran’ların aile büyüğü ve oğlu İsmail Ağa (Soyadı Kanunu ile Başaran soyadını almıştır) Gebze’de “Ayvacılar, Ayvacıoğlu” lâkapları ile tanınırlardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ve hayvancılık ile süt ve süt mamulleri imalatı işleriyle iştigal eden aile, 1965'te, İsmail Başaran’ın büyük oğlu Orhan Başaran ve küçük oğlu İbrahim Başaran, Başaran Kolektif Şirketi’ni kurarak; 1980’li yılların başlarına kadar Bedford, Tofaş, BMC, Uniroyal Lastikleri gibi güçlü markaların bayiliklerini yapmışlardır.


Başaran Ailesi 1973 yılında, İbrahim Başaran’ın öncülüğünde elektrik piyasasının önemli bir kuruluşu olan Kondaş Kondansatör A.Ş.‘yi kurarak Türkiye’ye kazandırmıştır.


Ömer Faruk Başaran'ın babası İbrahim Başaran 1988’de, Gebze Ticaret Odası Başkanı seçilmiş ve 21 yıl kesintisiz olarak bu görevini sürdürmüştür. Abisi Ahmet Başaran, halen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmaktadır.Ömer Faruk Başaran’ın kurduğu ASİAD’ın genel özellikleri nelerdir? 


ASİAD; bugün dünya genelindeki 160 fahri temsilciliği, ülke genelindeki 4 şubesi, 5 temsilciliği ve 500’ü aşkın seçkin üyesiyle Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olmuştur.


Ömer Faruk Başaran 16 Haziran 2003 tarihinde, İstanbul Beyoğlu’nda, Türk iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte ASİAD -Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği’ni kurmuştur. Halen ASİAD’ın Genel Başkanlığını sürdüren Ömer Faruk Başaran, ASİAD ile sivil toplumculuk alanında birçok yeniliğin de öncüsü olmuştur.


ASİAD'ın faaliyet alanı bütün dünya olmakla beraber, Avrasya Coğrafyası'na özel önem vermektedir. Türkiye’nin dışa açılımında yeni bir ümit ve çağdaş bir öncü olabilme amacıyla kurulan ASİAD; Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne yönelik hedef ve beklentilerinden vazgeçmeden, komşuları ve Avrasya ülkeleriyle daha sıkı ve güzel ilişkiler geliştirdiği takdirde bölgesel bir güç olabileceğine inanmakta ve çalışmalarını bu perspektifte sürdürmektedir.


Avrasya Coğrafyasındaki milletlerin sadece ekonomik yönden değil, sosyal, kültürel ve etik normlar yönünden de 

kendi kimliklerini koruyarak varlıklarını sürdürmelerinin önemini savunarak Avrasya’dan tüm dünyaya örnek her alanda kahramanların yetiştirilmesine büyük önem veren ve her yıl 13 dalda Avrasya’nın Yıldızları Ödülleri'ni (Eurasıan Stars Awards) dağıtan ASİAD; bugün dünya genelindeki 160 fahri temsilciliği, ülke genelindeki 4 şubesi, 5 temsilciliği ve 500’ü aşkın seçkin üyesiyle Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olmuştur.Ömer Faruk Başaran’ın şirketleri hangileridir?


Ömer Faruk Başaran, 1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat ve enerji başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.


Sahibi olduğu firmalar: Başaran Şirketler Topluluğu, Başaran Grup Şirketleri, Başyapı İnşaat Hazır Beton ve Asfalt San. Tic. A.Ş., MNF Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti., Özgür İnşaat Kuyumculuk Emlak Tur. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. 


Eşit Ortaklıklar: Globaltek İnşaat San. Tic. A.Ş. , Erel Enerji A.Ş., İntervinç A.Ş.


Yurtdışı Eşit Ortaklıklar: FAY International Construction WLL., Katar; Intertis Construction, Makedonya 

Ortaklıklar: Başaran İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş., Arena Uluslararası İnşaat A.Ş., Gamas Proje Taşımacılık Ltd. Şti., Başaran & Mekan İş Ortaklığı.


Yurtdışı Ortaklıkları: TOB Yapı Construction, Ukrayna; Globus Construction, Kosova; Oran Construction, Kazakistan; Orantı Danışmanlık Ltd. Şti., KKTC…


İMKB'deki Ortaklıklar: Bank Asya, Nuh Çimento A.Ş., Sarkuysan Elektro Likit Bakır A.Ş. Ömer Faruk Başaran’ın Türkiye ve İstanbul projeleri nelerdir?


Türkiye, BM'de 6.Veto Hakkı Olan Ülke Olmalı! (Mart 2011)


ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’de (BM) Türk ve İslâm Dünyasını temsilen çok daha güçlü bir projeksiyona sahip olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Uçak Gemisi Olmalı! (Mart 2011)


ASİAD –Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye’nin uçak gemisi sahibi bir ülke olması gerektiğini söyledi. Yeni Nesil Camiler Projesi (Mart 2011)


ASİAD -Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye’de inşa edilen camilerin yüzyıla uygun olmadığını ve şehirlerimizin estetiğini bozduğunu söyledi. Dairesel Yollar Projesi (Mart 2011)


İstanbul’un trafik sorununa 3 Katlı Boğaz Köprüsü, Çok Katlı Yollar, Teleferik Projesi gibi çeşitli projelerle çözüm yolları sunan ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye’nin bütün şehirlerinde uygulanabilecek yeni bir proje gündeme getirdi.Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Milyon Ağaç Projesi (Mart 2011)


ASİAD -Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Türkiye’nin daha yeşil ve daha güzel bir ülke olmasına öncülük edecek bir proje sundu.Zoo İstanbul Projesi (Mart 2011)


Ömer Faruk Başaran, İstanbul’un sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası nedeniyle dünyanın en çok turist çeken şehri olması gerektiğini belirterek, Zoo İstanbul projesininşehrin kültürel, turistik ve ekolojik yapısına yeni bir boyut getireceğini söyledi. Teleferikle Araç Taşıma Projesi (14 Mart 2011)


Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi Ömer Faruk Başaran, artan trafik ve toplu taşıma sorunlarına yeni bir alternatif getirdi. İstanbul Suriçi ve AKM Projesi (Mayıs 2011)


ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, 14 km2’lik Eski İstanbul’un bulunduğu alanın, mümkünse belirli bir kısmının trafiğe kapatılarak, nostaljik ve turistik bir bölge yapılmasını önerdi. Seyir Kuleleri Projesi (Mart 2011)


ASİAD Genel Başkanı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi Ömer Faruk Başaran, İstanbul'un tanıtımına katkı sunabilecek ve turistleri şehre çekebilecek yeni bir proje ortaya koydu: Seyir Kuleleri. İstanbul’a Dev Dönme Dolap Projesi (Mart 2011)


İstanbul’un dünyanın önde gelen finans ve kültür merkezlerinden biri olması için değişik projelere ihtiyaç duyduğunu anımsatan Başaran, Londra’daki ‘The London Eye’ gibi bir dönme dolabın, İstanbul’a yapılabileceğini söyledi. Depreme Hazırlık İçin İmar Affı Projesi (Mart 2011)


Ömer Faruk Başaran, İstanbul’da olması beklenen muhtemel bir depremde yaşanabilecek büyük felakete dikkat çekerek, konutlara depreme karşı güçlendirme yapılması şartıyla imar affı getirilmesini önerdi. 3 Katlı Yeni Boğaz Köprüsü Projesi (23 Ocak 2009)


ASİAD Genel Başkanı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi Ömer Faruk Başaran, İstanbul’a yapılacak olan yeni boğaz köprüsünün 3 katlı olmasını ve mevcut yolların da çok katlı hale getirilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul'a Teleferik Projesi (7 Ocak 2009)


Proje, kentin bir yakasından diğer yakaya 35’er kişilik kabinlerde 4 dakikada geçmeyi sağlayan yaklaşık 30 milyon Euro maliyetli bir projedir. Bu proje ile aynı zamanda araçlar da taşınabilmektedir.Ömer Faruk Başaran hangi haberlere konu oldu?


Ömer Faruk Başaran: 2014 ofis projelerinin yılı olacak! (Emlakkulisi.com, 10 Ocak 2014)


ASİAD Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Kurucusu ve Başaranlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran, 2014 yılında yapılacak en karlı yatırımın ofis olduğunu söyledi...


Ömer Faruk Başaran, “Geçtiğimiz günlerde Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından açıklanan 2013 III. Çeyrek İstanbul Ofis Piyasası Sektör Raporu'na göre yıldızı parlayan bölgelerin Kağıthane- Seyrantepe ve Kartal- Maltepe olduğu belirtildi. Gün geçtikçe gelişen bu bölgelerde yükselen ofis projelerinde talep artışı yaşanacak. Güvenilir firmaların ofis projelerinden yatırım yapmak kısa vadede daha fazla kazanç sağlayacak" diye konuştu.


Gelişmekte olan bölgelere yönelinmesi gerektiğinin altını çizen Ömer Faruk Başaran, 2014'ün ofis projelerinin yılı olacağını vurgulayarak, “Yapılan araştırmalar ve sektörün gidişatı göz önüne alındığında ofisin yatırımcısına kısa vadede daha fazla kar sağladığını görüyoruz. Öyle ki iki evi olan biri de ofis yatırımı yapmak için doğru proje arıyor. Ofis yatırımı ile fazla kira geliri sağlama şansı, alıcıyı cezbediyor. Doğru lokasyonda, güvenilir firmaların hayata geçirdiği ofis projeleri, yatırımcının yüzünü güldürecektir. Kira getirisi ve primlenme oranı yüksek bölgeler çok iyi incelenmeli” dedi.Ömer Faruk Başaran iletişim bilgileri nelerdir? 


Başaran Şirketler Topluluğu


Adres: Hacı Halil Mah. Cumhuriyet Cad. İkizhan Kat: 5 Gebze - Kocaeli

Tel: 0262 641 10 76

0262 641 77 96 

Faks: 0262 641 27 44 

E-mail: info@basarangrup.com


Ömer Faruk Başaran’a mesaj göndermek için tıklayın! 


Web: www.basarangrup.com