Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ömer Faruk Kalyoncu – Kalyon İnşaat

Sabah – ATV’yi satın alan Zirve Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ömer Faruk Kalyoncu, Kalyon İnşaat’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı, eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak biliniyor. Kalyon İnşaat da Gezi olaylarına sebep olan Taksim Gezi Parkı Projesi’ni gerçekleştirme ihalesini alan ve metrobüs projesini gerçekleştiren firma olarak hatırlanıyor.
Ömer Faruk Kalyoncu, Sabah – ATV’yi ne zaman satın aldı?


Sabah Gazetesi ve ATV televizyonu Kalyon İnşaat'a satıldı. Konuyla ilgili Rekabet Kurulu kararı 20 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı.Sabah – ATV’nin eski sahibi kimdi?


Ömer Faruk Kalyoncu – Kalyon İnşaatCiner Grubu tarafından Dinç Bilgin'den satın alınan Sabah Gazetesi ve ATV'ye TMSF 2007 yılında el koymuş, daha sonra da grup 22 Nisan 2008'de 1.1 milyar dolar karşılığında Çalık Grubu'na satılmıştı.


Çalık Grubu'nun Sabah ve ATV'yi satmak istediği uzun süredir kulislere yansıyordu. Hatta geçtiğimiz yıl Rupert Murdoch’un sahibi olduğu News Corp talip olmuş, ancak bir süre sonra görüşmeler anlaşma olmadan sonlandırılmıştı.


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; konu ile ilgili yayınlanan Rekabet Kurulu kararında,  Zirve Holding AŞ'nin, Turkuvaz Grubu şirketlerinin çeşitli oranlardaki hisselerini Çalık Holding AŞ, Çalık Turizm Kültür İnş. San. ve Tic. AŞ, Gapyapı İnşaat AŞ ve Ahmet Çalık'tan devralması işlemine izin verdiği kaydedildi.Ömer Faruk Kalyoncu, Zirve Holding’i ne zaman kurdu?


Kararda adı geçen ve Kalyon İnşaat'ın bağlı olduğu Zirve Holding'in İstanbul Ticaret Odası’na kaydı henüz 23 Ağustos 2013’te yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı konumunda ise Ömer Faruk Kalyoncu bulunuyor. Şirketin sermayesi ise 380 milyon TL olarak belirlendi.Kalyon İnşaat hangi projeleri gerçekleştirdi?


1974 yılında Gaziantep’te kurulan Kalyon, özellikle altyapı yatırımları ile tanınıyor. Şirket, Katar, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan ve Irak gibi birçok ülkede faaliyet gösteriyor.  Şirket 1974 yılından beri, üniversite, hastane, konut, okul, karayolu, köprü, tünel, arıtma tesisi, isale hatları, atık su tünelleri, endüstriyel tesis gibi projelere imza attı.


Şirketin kurucusu Hasan Kalyoncu iken şu an Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Orhan Cemal Kalyoncu yürütüyor.


Orhan Cemal Kalyoncu hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Kalyon İnşaat'ın projelerinden bazıları şöyle:


Taksim yayalaştırma projesi

Metrobüs ulaşım hattı

Mecidiyeköy katılımı Çağlayan Kavşağı Yol Yapımı 

Bakırköy Adliyesi Binası

3. havalimanı projesi

Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi


Kalyon İnşaat hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!
Ömer Faruk Kalyoncu ve Kalyon İnşaat iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Kavacık Mahallesi, Ekinciler Caddesi Ertürk Sokak 3, Beykoz 34810 İstanbul-TÜRKİYE

Tel: +90 (216) 680 41 80

Faks: +90 (216) 425 91 92

E-posta: kalyon@kalyongrup.com

Web: http://www.kalyongrup.com/tr-tr/ana-sayfa.aspx