Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Online veraset ve haciz sistemi geliyor!

Tapuda yeni düzenlemeler geliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları kapsamında online veraset ve online haciz sistemleri yer alıyor..


Tapuda yeni düzenlemeler geliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları kapsamında online veraset ve online haciz sistemleri yer alıyor.


Yapılan düzenlemelere göre kendisine miras kalan bir kişi Veraset ve İntikal Komisyonu’nun kararını beklemeyecek.


Geriye dönük 59 yıl uygulanacak yeni sistem ile herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek ancak vatandaş tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek. Sonrasında Maliye’ye bildirimde bulunulacak.


Bir diğer düzenleme olan elektronik haciz uygulaması ise; Motorlu taşıtların haczindeki uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi olarak karşımıza çıkıyor.


Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylece 10 günü bulan kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlanacak.


Ayrıca mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Konu hakkında Tuzla ve Karatay Belediyelerinde pilot uygulama başlatıldı. Buna göre vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek.  Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilecek.