Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ordu Giresun Havalimanı

Ordu Giresun Havalimanı Ordu'nun Gülyalı ilçesinde yer alan sivil havalimanıdır. Deniz doldurularak yapılacak olup, Türkiye'nin tek, Japonya'nın Osaka kentindeki havalimanından sonra dünyanın ikinci deniz üstüne yapılan havalimanı olacaktır.Ordu Giresun Havalimanı

Ordu-Giresun Havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı nerede?Avrupa'nın tek, dünyanın dördüncü deniz üzerine yapılacak havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alıyor. İki havalimanına da yaklaşık 170 kilometre mesafede yapılan bu projede çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor. Yaklaşık 3 bin metre olacak pistin bin 800 metresi geçildi. Geçilen bin 800 metrenin bin metresinde ise sıcak asfalt çalışmaları tamamlandı. Bu asfalt için ise alana 20 bin ton sıcak karışım dökülmüş olup, toplamda da havalimanı inşaatına 13 milyon taş döküldü. Havalimanı inşaatında 24 saat esasına göre çalışmalar sürüyor. Projede 90 kamyon taş ocaklarından inşaat alanına taş taşıyor.Ordu Giresun Havalimanı hakkında teknik bilgiler nelerdir?Orta Karadeniz'i dünyaya ulaştıracak ve Türkiye'nin deniz üzerine inşaa edilen ilk havaalanıdır. Proje kapsamında öncelikle inşa edilmesi planlanan havaalanının tüm alt ve üst yapı unsurları için yaklaşık 7.435 metre uzunluğunda ve ortalama 5,5 metre yüksekliğinde 2 ila 8 ton ağırlığında taşlarla dolgu yapılarak koruyucu mendirek inşa edilecektir. 7.435 metre uzunluğunda yapılacak koruyucu mendirek için 13 milyon taş kullanıldı.Ordu Giresun HavalimanıOrdu-Giresun Havalimanı’nda neler olacak?Ordu Giresun illeri ve çevresinin hava ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla günümüz koşullarına uygun Türkiye'de ilk defa tamamen deniz üzerine uluslararası standartlarda, kaliteli, güvenli, konforlu, ileri teknoloji ürünü çağdaş bir havaalanı yapımı gerçekleştirilecektir. Yapılacak deniz dolgusu üzerine 1 metre kesit kalınlığında 3000*45 metre boyutlarındaki pist 240*120 metre boyutlarında apron 250*24 metre boylarında bağlantı taks yolu ve üstyapı tesislerinin olacağı alanın dolgusu inşa edilecektir. Koruyucu mendirek içerisinde oluşturulacak olan 1,770,000 metrekare alanın deniz seviyesinden artı 1 metre potuna kadar deniz dolgusu yapılacaktır. Yaklaşık 1,770,000 metrekare alanın dolgusu için 19,850,000 ton taş kullanılacaktır. Pistin her iki tarafına 900 metre uzunluğunda çelik kazıklar üzerine yaklaşma ışıkları tesis edilecektir. Yaklaşma ışıkları için yaklaşık 190 adet yaklaşık 1300 ton çelik boru kazıklar çakılacaktır. Üst yapı tesisleri için yaklaşık 16,000 metrekarelik terminal binasını kapsayan ve içerisinde teknik blok ile ısı, güç merkezi, emniyet, giriş kontrol, iş makineleri garajı, regülatör, itfaiye binaları içeren toplam 31,400 metrekarelik kapalı inşaat alanı projelendirilmesi yapılmaktadır.Ordu-Giresun Havalimanı projesini kim hayata geçiriyor? A.A.’nın 17 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; Ordu Vali Yardımcısı ve Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, yaptığı açıklamada, 2011 yılında başlayan Ordu-Giresun Havalimanı inşaatı çalışmalarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti.


Projeyi gerçekleştiren IC İçtaş İnşaat’ın internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor;


Ordu-Giresun 2011


İşveren: DLH (Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü)


Sözleşme Tarihi: Temmuz 2011


Bitim Tarihi: -


Bölgesel havacılık politikaları doğrultusunda Ordu ve Giresun illerine hizmet verecek olan, Ordu-Giresun Havalimanı deniz doldurularak yapılacak olup, Türkiye'nin tek, Japonya'nın Osaka kentindeki havalimanından sonra dünyanın ikinci deniz üstüne yapılan havalimanı olacaktır.


Ordu-Giresun Havalimanı yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır.Ordu-Giresun Havalimanı ne zaman açılacak? Haber7.com’un 26 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; Ak Parti milletvekilleri, Türkiye'nin deniz doldurularak yapılan ilk, dünyanın ise 4'üncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.


Ordu'nun Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin deniz doldurularak yapılan ilk havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı inşaatında, AK Parti Gurup Başkan vekili Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ordu Vali Yardımcısı Yemen Bayrak, AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Mehmet Geldi, incelemelerde bulundular.


Grup Başkan vekili Nurettin Canikli, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede Ordu-Giresun Havalimanı'nın 10 yıl dolmadan kendisini amorti eden bir yatırım olduğunu söyledi.


"GURUR TABLOSU OLAN BİR YATIRIMDIR"


Canikli, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatının gurur tablosu olduğunu ifade ederek, yaptığı konuşmada, "Buraya çok büyük mücadele verildi. Çok büyük emek harcandı. Beş yıla yakın bir süre bu hava limanının bu yatırımın buraya kazandırılması için gece gündüz emek verildi. Geriye baktığımızda bir film şeridi gibi beş yıl geldi geçti gibi gözüküyor ama o zaman hakikaten umutsuzluğa düştüğümüz anlarda oldu. Ama yılmadık. İnandık çünkü bu hava limanı gerekliydi. Giresun ve Ordu burayı istiyordu. Sadece bir havalimanına sahip olmak için değil, gerçekten ekonomik açıdan bakıldığında bir ihtiyaçtı. Biz devleti ikna ederken, ekonomik boyutunu ön plana çıkarttık. Mesela 2009 yılı fiyatlarıyla her yıl Giresunlular Trabzon Havaalanı'nı kullanmak için 15-20 milyon TL arasında sadece benzin parası ödüyorlardı. Kaybedilen zaman, yolların kullanım nedeniyle ortaya çıkan amortisman harcamaları, benzer şekilde Ordulu vatandaşlarımızın da Samsun Havaalanı'nı kullanmak için böyle bir maddiyata katlanmaları gerekiyordu. Böyle bir hesap yaptığımız zaman 10 yıl dolmadan bu hava limanı kendisini amorti eden bir yatırım. Ama değdi, gurur tablosu olan bir yatırımdır" diye konuştu.


"HAYALİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"


Gurup Başkan vekili Canikli, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatına ilk uçağın 2014 yılı Temmuz ayında ineceğini belirterek, "İnşallah 2014 yılının Temmuz ayında Ankara'dan ilk uçak inecek. İnşallah o uçakta biz de oluruz. Biletlerimizi rezerve ettirdik. Bir aksilik olmazsa. Üst yapı ihalesi de şuanda çıktı. Onda da gecikme olmayacak. 2014 yılının temmuz ayında o hayali hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.


ÜNAL: ORDU GİRESUN DAYANIŞMASININ BİR SEMBOLÜDÜR


Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal ise, "Ordu-Giresun Havalimanı'nın 2014 yılında açılacağını Başbakanımız net olarak ifade etmişti. Bizim için 2014 tarihi açılış tarihidir. Fakat bugüne gelinmesinde hakikaten çok emek var. Ordu-Giresun dayanışmasının bir sembolüdür. Bir buluşma noktası olmuştur. Ordu milletvekilleri, Giresun milletvekilleri burada buluştuk. Bu havalimanının bu iki ile çok şey katacağından eminiz" ifadelerini kullandı.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı