Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Örnek Mahallesi

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesinden sonra Örnek Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm projesi başladı. Fakat bu mahallede projeyi başlatanlar küçük müteahhitler oldu.- Üsküdar'a bağlı bir semt. 70'li yıllarda sağ-sol olaylarına bolca ev sahipliği yapmıştır.

- Ağırlıklı olarak göçmenlerin oturduğu mahalle…

- Gazi olayları sonrasında Anadolu yakasında sokağa çıkma yasağı ilân edilen üç mahalleden birisidir. Diğer ikisi:

Mustafa Kemal mahallesi (ki eski adı da 1 Mayıs Mahallesi'dir) ve Namık Kemal mahallesidir.

- Libadiye caddesine paralel olarak E-5 ile TEM Ümraniye bağlantı yolları arasında yer alır.


Örnek Mahallesi


Örnek Mahallesi nerede yer almaktadır?


Üsküdar’ın bir semtidir. Libadiye Caddesi’ne paralel olarak E-5 ile TEM Ümraniye bağlantı yolları arasında yer alır. Sonradan kentleşmesine rağmen bölge planı oldukça düzgündür. Evler ve apartmanlar müstakil nizamda dizilidir. 


1987 yılına kadar Ümraniye’ye bağlı olan Örnek Mahallesi, Üsküdar’ın ilçe olması ile birlikte Üsküdar sınırları içinde kalmıştır. 


Örnek Mahallesi’nde konut fiyatları kaç TL?


Kadıköy Fikirtepe’de başlayan kentsel dönüşüm projesi yüzünden Örnek Mahallesi’nde konut fiyatları arttı. Fikirtepe’de yaşayan ve evini boşaltan Fikirtepeliler, Örnek Mahallesi’ne taşınmaya başlayınca emlakçılar ve ev sahipleri bu durumdan faydalanmaya başladı. 


Örnek Mahallesi’nde kira fiyatlarının yüzde 50 arttığını dile getiren yetkililer, 1 yıl önce 400 TL olan kiranın, kentsel dönüşüm projesi ile birlikte 700 TL’ye çıktığı görüldü.  Kiralık daireler dışında satılık dairelerinde fiyatların arttığı açıklandı. Buna göre; 2012 yılında 175 bin TL’ye satılan bir daire kentsel dönüşüm projesi ile birlikte 200 bin TL’nin üzerine çıktı. 


Örnek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm nasıl başladı?


Fikirtepe’de başlayan kentsel dönüşüm projesinden sonra, küçük müteahhitler de Örnek Mahallesi’nde bir nevi kentsel dönüşüm projesi başlattı. Bölgede çalışmalara başlayan müteahhitler, hak sahipleri ile kat karşılığı inşaat çalışmalarında anlaşma yaptı. 


Fikirtepe Mahallesi’nde olduğu gibi yüksek emsallerin verilmediği Örnek Mahallesi’nde % 45 imar ile çalışmalar yapıldı. Bölgede yer alan birçok yapının tapusu olmadığı anlaşıldı. Yapıların çoğu yüzde 80'i tapu tahsis belgeli ve bu belgeler 1954’te Ecevit döneminde verildi. 


Bağdat Caddesi'ne araçla 4 dakikalık mesafede yer alan Örnek Mahallesi’nin ulaşım sıkıntısı yüzünden çok fazla gelişemedi. Mahalle; metrobüs ve metro geçen E-5'e komşu durumda. Buna rağmen 150 metrekarelik boş arsalara 350 bin lira fiyat biçildi.


Örnek Mahallesi’ne ulaşım nasıl sağlanmaktadır?


Örnek Mahallesi’nde geçen İETT hatları şöyle:  10 M, 11 E, 20 Ü, 20 K, 20 E, 10 E ve 11 Ü.


E-5 ve TEM bağlantıları ile Örnek Mahallesi’ne ulaşım olabileceği gibi, Metrobüs hattıyla da bölgeye ulaşmak mümkün.


Örnek Mahallesi’nde metrekare birim fiyatları kaç TL?


Maliye Bakanlığı, 1 Ocak 2013 tarihi itibari ile konutlarda KDV oranlarında düzenlemelerde bulundu. Bu düzenlemeye göre; Örnek Mahallesi’nde vergi oranları yüzde 18’in altında uygulanmaya başladı. Metrekare birim fiyatları ise 140 TL ile 3 bin 500 TL arasında değişti.


Örnek Mahallesi muhtarlığı iletişim bilgileri nedir?


Adres: Semerkand Cad. No: 44

Telefon: 0 216 324 63 43