Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ortak evin kira beyannamesi!

Kiraya verilerek gelir elde edilen ev ortak ise gelir vergisini kim nasıl ödeyecek? Ortak evin kira beyannamesi nasıl verilecek?


Kiraya verilen evden elde edilen gelir için beyanname verilerek gelir vergisi ödeniyor. Evin ortak olması durumunda vergi için beyannamenin nasıl verileceği ve vergi ödemesinin nasıl yapılacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.


Ortak evin kira beyannamesi..


Evin ortak olması durumunda, ortaklardan her birinin  hissesine isabet eden kısmın, ilgili yıl için öngörülen istisna haddini aşması halinde; hissesine, istisna tutarının üzerinde bir konut kira geliri isabet  eden ortak veya ortaklar bakımından söz konusu konut kira gelirinin beyanı gerekiyor.


Diğer taraftan, ortak veya  ortaklarca beyanname verilmesi durumunda, her bir ortak konut kira gelirlerine tanınan istisnadan ayrı ayrı faydalanabiliyor.


Kira gelir vergisi için istisna sınırları her sene yeniden belirleniyor. Bu sınır konut ve işyeri için ayrı ayrı belirleniyor.


2018 yılında vergilendirilecek konut kira gelirleri için istisna sınırı 3 bin 900 TL, işyerleri için ise 30 bin TL olarak belirlendi. 


Kira gelir vergisi için beyannameler 1-25 Mart 2018 akşamına kadar veriliyor. Beyannameler vergi dairesine gidilerek ya da internet üzerinden online bir şekilde verilebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com